Teknoloji

Antimalware Service Executable Nedir? Nasıl Kapatılır?

Antimalware Service Executable nasıl kapatılır? Antimalware Service Executable çok fazla cpu kullanıyor kapatmak zararlı mı? Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemi yüklü bilgisayarınızda Görev Yöneticisinden bunu kapatmak isteyenler için detaylı rehber içerik. Kapatmak isteyenler; Görev Yöneticisini açıp Antimalware Service Executableçok fazla kaynak tükettiğini gördükten sonra bunu yapmak istiyor.

Çoğu Windows bilgisayar kullanıcısı, bunu ilk defa gördüğünde bir virüs olduğunu düşünüyor. Bu düşüncenin oluşma sebebi ise çok fazla kaynak tüketmesidir. Fakat Antimalware Service Executable zararlı bir yazılım değil, aksine bilgisayarınızı kötü niyetli yazılım ve programlara karşı korumak için çalışır.

Antimalware Service Executable Nedir?

Antimalware, bilgisayarınızı virüslü ve kötü niyetli yazılımlara karşı korumak için çalışan bir yazılımdır. Windows işletim sistemi bünyesinde bulunur. Özetle virüslü bir uygulama ya da program değildir. Antimalware Service Executable yazılımı, Microsoft’un anti virüs programları ile birlikte bilgisayarınızı sürekli olarak denetler ve herhangi bir virüs ve kötü niyetli yazılım olduğunda Windows’a iletir.

Bilgisayarları dışarıdan gelen tehditlere karşı korumak için virüs programları kullanılır. Antimalware Service Executable aracının en fazla problem yaratan yönü, çok fazla CPU harcıyor oluşudur. Online oyun oynayanlar için CPU oldukça önemli olduğundan bu program kapatılmak istenebiliyor. Bu yazımızda Windows kullanıcıları için Antimalware Service Executable hizmeti nasıl kapatılır anlatıyor olacağız.

Kaynak tüketiminden dolayı bu uygulamayı kapatmak isteyenler o kadarda kolay olmadığını fark ediyor. Arka planda çalışan bir hizmet olduğu için kapatmak için farklı bir yol izlemeniz gerekecektir. Burada birkaç adımda nasıl kapatabileceğinizi de anlattık.

Antimalware Service Executable hizmetinin çok fazla kaynak kullanmasının sebebi, arka planda sürekli çalışıyor ve bilgisayarınızı denetliyor oluşudur. Arka planda çalışırken programları, dosyaları düzenli olarak tarar ve kötü niyetli bir yazılım var mı diye anlık inceleme yapar. İşte Antimalware Service Executable kapatma nasıl yapılır adım adım anlattık.

Antimalware Service Executable Kapatma

Antimalware Service Executable nasıl kapatılır adım adım:

  • Windows + S tuşlarına aynı anda basın.
  • Arama bölümüne “regedit” yazın.
  • Enter tuşuna basıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne girin.
  • “Evet” butonuna tıklayın.
  • “HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Policies/Microsoft/Windows Defender” yoluna gidin.
  • Windows Defender’a sağ tıklatın.
  • İmleci “Yeni” seçeneğinin üstüne getirin.
  • “DWORD (32-bit) Değeri” seçeneğini seçin.
  • “DisableAntiSpyware” olacak şekilde isimlendirin ve 1 olarak değiştirin.

Antimalware Service Executable programını kapatmak için yukarıdaki adımları izleyin. Fakat unutmayın ki bu yazılım, bilgisayarınızı kötü niyetli yazılım ve virüslere karşı korumak için aktif tutulmalıdır. Bilgisayarınız oyunlarda yavaşlıyorsa farklı şeyler deneyerek hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

Antimalware Service Executable Yüksek Cpu

Antimalware Service Executable neden yüksek cpu kullanır? Bu uygulamanın çok fazla cpu kullanmasının nedeni, anlık olarak sürekli dosyaları, programları ve bilgisayar üzerindeki verileri inceliyor oluşudur. Windows tarafından gelen bu yazılım, bilgisayarları internetteki kötü niyetli yazılımlara karşı korumak amacıyla gelir. Eğer online oyun oynarken bilgisayarınız kasıyorsa bu programı yukarıdaki adımları takip ederek kapatabilirsiniz.

Antimalware Service Executable kapatma ile birlikte, eğer laptop ile online oyun oynuyorsanız bilgisayarınızın şarja takılı olduğundan emin olun. Ayrıca, arka planda çalışan Google Chrome, Photoshop ve benzeri programları da kapatın. Bu sayede, bilgisayar daha az kaynak tüketecek ve oyunlardaki kasma ve donma problemleri azalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir