Teknoloji

Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır Ne Demek?

Biri sizi aradığında aradığınız numara kullanılmamaktadır ne demek uyarısını versin isteyebilirsiniz. Siz de birini aradığınızda “aranan numara kullanılmamaktadır” veya “bu numara kullanılmamaktadır” operatör sesli tonu ile karşılaşmışsınızdır. Bunun nasıl yapıldığını Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri için ayrı ayrı anlatacağız. Sizi arayan kişiler size ulaşamasın istiyorsanız numara kullanılmamaktadır sesli mesajını dinletebilmek için Eniyisor.com’un anlatmış olduğu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Arayan kişiye bu numara kullanılmamaktadır sesli mesajını bütün operatörlerden duyurabilirsiniz. Bu ayarları yaptığınızda sizi arayan kişi direkt olarak bu uyarı tonu ile karşılanır. Gsm operatörleri tarafından birini aradığımızda bizlere duyurulan bu otomatik sesli mesaj genelde aradığınız kişinin; hattı kapatması, hattın iptal olması, telefon numarasını değiştirmesi ya da farklı bir GSM operatörüne taşıma yapması halinde duyulabilir. Aynı zamanda kapalı bir numaraya da hattını yönlendirmiş olabilir. Aradığınız numara kullanılmamaktadır sesli uyarısı, hattın pasif yani kapalı olması halinde karşı tarafa duyurulmaktadır. Eğer bu sesli mesaj ile karşılaşırsak genelde o telefon numarasını rehberden siliyoruz. Mobil hat kullanıcıları hat iptali, hat kısıtlama ya da buna benzer işlemler yapması halinde sık sık arayanlara bu sesli ton dinletilir.

Aradığınız numara kullanılmamaktadır nasıl yapılır sorusunun en basit yöntemi hattı kullanılmayan bir numaraya yönlendirmektir. Yönlendirme işlemini yapmadan yönlenecek olan numaranın kullanılmadığından ve kapalı olduğundan emin olun. Aksi halde gereksiz aramalar alıp rahatsız olan hat kullanıcısı sizi şikayet edebilir. Bu nedenle kendinize ait kapalı bir numarayı kullanabilirsiniz. Tabi onun da aktif olup olmadığını kontrol ettikten sonra.

Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır
Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır

Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır Ne Demek?

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom GSM operatörleri kapalı ve iptal hatları aradığınızda sizlere Aradığınız numara kullanılmıyor sesli mesajını verir. Eğer bir süreliğine kimsenin size ulaşmasını istemiyorsanız, başkaları tarafından gün içinde aranarak rahatsız edilmek istemezseniz buradaki yöntemi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sadece SMS doğrulama için kullandığınız cep telefonuna da aramalar almak istemezseniz arama yönlendirme yöntemi kullanılabilir.

Rahatsız edilmeniz halinde telefonunuzu bir süreliğine kullanılmayan iptal bir numaraya yönlendirip bu numara kullanılmıyor uyarısını karşı tarafa dinletebilirsiniz. Böylece karşı taraf da hattın iptal olduğunu düşünerek sizi aramaktan vazgeçecektir.

Hangi Operatörlerde Yapılabilir?Aktif
TurkcellAktif
VodafoneAktif
Türk TelekomAktif

Vodafone Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır

Vodafone hat kullanıyorsanız aradığınız numara kullanılmamaktadır dedirtmek oldukça basittir. Sizi arayan kişilerin bu sesli mesajı duymasını istiyorsanız arama kısmına gelip *21* yazıp arayan kişiye bu mesajı dinletmek mümkündür. Örnek;

  • *21*TELEFONNUMARASI#

Turkcell Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır Nasıl Yapılır?

Turkcell Gsm operatörünü kullanıyorsanız ve arayan kişiler size ulaşmasın istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Arama bölümüne #21# kodlayın. Örnek;

  • #21#TELEFONNUMARASI#

Türk Telekom Aradığınız Numara Kullanılmamaktadır Kodu

Türk Telekom arama yönlendirmeyi kaldırdığından dolayı Türk Telekom GSM operatörünü kullananlar bu yöntemden faydalanamıyorlar.

Bu yöntem yerine Türk Telekom kullanan kişiler ve Turkcell, Vodafone hat sahipleri kod ile yapamazlarsa;

  1. Telefonun arama ayarları bölümüne giriş yapın.
  2. Ayarlar menüsünde bulunan arama yönlendirme ile başlayan kısmı bulun.
  3. Arama yönlendirme menüsüne giriş yapın, meşgul olduğumda yönlendir kutucuğunu aktif edin.
  4. Meşgulken yönlendireceğiniz telefon numarasını ilgili alana yazarak kaydedin.

Bimcell aradığınız numara kullanılmamaktadır ayarları da Türk Telekom’daki gibi yapılmaktadır. Bimcell Türk Telekom’un alt servislerinden olduğu için bu tür yöntemlerde aynı ayarlar kullanılmaktadır.

Bu cevabımızda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone GSM operatörlerinde “Aradığınız numara kullanılmamaktadır nasıl yapılır?” sesli mesajını nasıl yapacağınızı anlattık.

Daha fazla haber için Teknoloji kategorisini ziyaret edin. Eğer birini arıyorken bu uyarı ile karşılaşıyorsanız, belki de numara yanlış yazılmıştır veya numara artık kullanılmıyordur. Eğer numara yanlış yazılmışsa, doğru numarayı tekrar girip deneyin. Eğer numara artık kullanılmıyorsa, numaranın sahibi ile iletişim kurarak numarayı doğrulayın veya numarayı değiştirin.

Eğer telefonunuzu arayan kişilerin size ulaşmasını istemiyor ve bu uyarı ile karşılaşmasını istiyorsanız kullanılmayan bir numaraya yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem daha çok rahatsız edilmek istemeyenler tarafından kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir