Genel

AYT Soru Dağılımı ve Konuları 2023

Bu defa YKS sınavına girecekler için 2023 AYT konuları ve AYT soru dağılımlarının bilgisini vereceğiz. Bu sayede siz de eksik olduğunuz konulara daha çok yoğunlaşabilirsiniz. Sınava hazırlananlar AYT soru dağılımı 2023 AYT konuları ile ilgili bilgilere buradan kontrol edebilir. AYT en çok çıkan konular kadar sınavda sorulacak sorular da merak ediliyor. Bu başlığımızdan hem soru dağılımı hem de sınav süresi gibi çeşitli bilgileri edinebilirsiniz.

Öğrenciler üniversite sınavı için belirli bir sınava girmesi gerekir. Sınava girildikten sonra puan yeterliliğine göre istedikleri bölümden tercih yapabilirler. Eğer sınavda istediğiniz bölüme yerleştirilmek istiyorsanız yeterli puanı almalısınız. Bu sayede puanınız yeterli olduğundan yerleştirmeniz de daha kolay olacaktır. Sınava hazırlanan öğrencilerin en çok merak ettiği şey ise AYT soru dağılımı 2023 ve AYT konularıdır. Burada bu konu ile ilgili soruları yanıtladık.

AYT Soru Dağılımı ve Konuları 2023

YKS (TYT – AYT) 2023 için en yeni bilgileri buradan inceleyin. Yükseköğretim Kurumları Sınavı, TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç farklı sınavdan oluşur. AYT sınavı için 40 Matematik, 40 Fen bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı 40 – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimleri 2 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru bulunur. Sınava girmeden önce hangi konulardan ne kadar soru olacağını merak edenler için bu haberi oluşturduk.

AYT’ye nasıl çalışılır?

 • Planlı ve programlı ve sürekli çalış.
 • Matematik denemelerine ağırlık ver.
 • Önceki yıllar çıkmış olan sorulara çalış.
 • Sınavdan uzunca bir süre önce hazırlanmaya başlamalısın.
 • Soru bankalarındaki sorulara çok iyi hazırlanmalısın.

  AYT Puan hesaplama nasıl yapılır?

  AYT’ sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürür. Testte sınava katılan öğrencilerin verdikleri cevaplara göre standart sapma hesaplanır. Bu puana ham puan da eklenerek yerleştirme puanınız bulunur. Ayt puan hesaplama işlemi için oldukça fazla araç ve internet sitesi bulunuyor. Sınavınız açıklandıktan sonra ya da sınavdan hemen sonra cevaplarınız aklınızdaysa ve ortalama ne kadar doğru yaptığınızı biliyorsanız bu araçlar ile puan hesaplaması yapabilirsiniz.

  AYT’de kaç soru var?

  AYT’de toplam 160 soru bulunmaktadır. Bu soruları çözmeniz için 180 dakika süre tanınır. Alan Yeterlilik Testi sınavı olan AYT ‘de Matematik 40, Fen bilimler 40 , Türk dili ve edebiyatı, Sosyal bilimler – 1 40 ve Sosyal Bilimler 40 sorudan ibarettir. 160 soru için tanınan 180 dakikalık sınav süresinde olduğunca hızlı bir şekilde sorulara doğru yanıtlar vermelisiniz.

  AYT Soru sayısı dağılımı 2023

  AYT hangi konudan kaç soru çıkacak 2023 yılında sınava hazırlanan öğrencilerin merak ettiği bu soruya aşağıdaki tabloda yanıt verdik.

  KonuSoru Sayısı
  Matematik40 soru
  Türk Dili ve Edebiyatı40 soru
  Fen Bilimleri40 soru
  Sosyal Bilimler40 soru
  Sınav Süresi180 dakika

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir