Haber

Bağkur Borç Kodu 4005 Nedir?

Bağkurluların ödemeleri için belirli kodlar belirlenmiştir. 4/B bağ-kur geçmiş dönem prim ödemeleri, car, dönem ve vadesi gelmeyen prim borçları için ayrı ayrı kodlar vardır. Bu kodların her biri de farklı anlamlara gelmektedir. Kodlardan biri olan “Bağkur borç kodu 4005 nedir” konusu da merak edilen konulardan biridir. Daha öncesinde de SGK ile ilgili bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise borç kodu 4005 hakkında bilgiler veriyor olacağız. Son ödeme tarihleri hakkında bilgi edinmek isteyenler SGK 4005 borç kodu nedir sorusuna net yanıt alabileceksiniz.

SGK ödemeler sayfasına giriş yaptığınızda farklı kalemlerle karşılaşabilirsiniz. Listede görebileceğiniz şeylerden biri de borç kodu 4005 kodudur. Bu kodun ne anlama geldiğini merak edenler için konu hakkında araştırma yaparak burada sorularınızı yanıtladık.

Bağkur Kapsama Göre Prim Son Ödeme Tarihleri

Bağkurlular için prim ödenen kapsam dahilinde prim son ödeme tarihleri farklıdır. Aşağıda oluşturduğumuz tabloda kapsam ve prim son ödeme tarihleri hakkında detayları açıkladık. Bu tablodan gerekli bilgileri inceleyebilirsiniz.

KapsamPrim Ödeme Son Tarih
Esnaf ve Şirket OrtağıHer ayın prim borcunun diğer ayın sonuna kadar ödenmelidir.
Çiftçi BağkuruYılın ilk 6 ayına ait borçların son ödeme tarihi 31 Temmuz tarihidir. İkinci 6 aylık dönem borçlarını ise 31 Ocak’a kadar ödemek gerekir.
İsteğe Bağlı Bağkurİsteğe bağlı bağkur için her ayın prim borcunu son ödeme tarihi sonraki ayın sonudur.

Bağkur Borç Kodu 4005 Nedir?

4005 borç kodu Bağkur kapsamında prim ödeyenlerin merak ettiği ve araştırdığı koddur. Bu kodun tanımını yapacak olursak; ”4b bağkur geçmiş dönem prim tahsilatı”. Bu kodla görünen borçlar, son ödeme tarihi geçmiş bağkur borcunuzu ifade etmek için kullanılır. Özetle üst kısımda oluşturmuş olduğumuz bu tabloda belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmeyen bağkur borçları bu kod ile ifade edilir. Bu sayede bizler de son ödeme tarihi geçmiş borcun ödemesi olduğunu anlarız.

4005/4B bağkur prim tahsilatı koduyla gösterilen prim borçlarında;

  • Her ay için gecikme zammı uygulanmaktadır.
  • Tarım bağkurlularında 6 aylık dönemlerle borçlar ödenmemişse sağlık sigortası da son bulur.
  • Esnaf/şirket ortaklığı bağkur sisteminde ise bu kod ile görünen 2 aydan fazla borcunuz olursa sağlık sigortası kapalı hale getirilir.

Bağkur Borç Kodu 4005 ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bağkur borç kodu 4005 ve buna benzer konularda en sık sorulan sorular ve yanıtlarını aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer soruları da yorum kısmından bizlere sorun. Bu sayede konu ile ilgili yanıtları aşağıdaki başlıklara dahil edebiliriz.

1. 4005 4B Bağ-Kur Prim Borcu Ne Demek?

4005 4b kodu ile görülen borçlar son ödeme tarihi geçmiş bağ-kur prim borcunuzu ifade eder. Yani bu kodla gördüğünüz borçların son ödeme tarihi geçmiş demektir. Son ödeme tarihi geçen borçlar için faiz uygulanır.

2. Bağkur Borcu Varken Kapatılır Mı?

Bağ-kur primi, şirket sahibi ya da ortağı olan ve vergi kaydı bulunan vatandaşlar tarafından ödenmesi zorunludur. Vatandaşın 60 günü aşan prim borcu varsa Bağ-kur’lu olma şartlarını bozuk bu kapsamdan çıkabilir. Fakat Bağ-kur’a olan borç silinmez, bu nedenle bağ-kur borcunu ödeyerek kapatmanız gerekir.

3. Hiç Ödenmemiş Bağkur Borcu Silinir Mi?

Son olarak 7326 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemede 30/4/2021 ve öncesi sürelere ilişkin prim borçlarını ödememiş Bağkur’lu vatandaşların ödenmeyen bağkur prim borçları silinmişti. Fakat herhangi bir yasal düzenleme gelmeden bu gibi borçlar silinmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir