Genel

Banka Nereye Şikayet Edilir?

Bankalarla bazen sorun yaşayabiliyoruz. Bu durumda da vatandaşlar banka nereye şikayet edilir konusu hakkında araştırma yapıyorlar. Ülkemizde, bankacılık hizmeti verebilmek için BDDK tarafından yetkilendirilmiş olmak gerekiyor. BDDK vatandaşların haklarını korumak amacıyla bankaları denetler. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) bankacılık faaliyetlerini takip eder ve vatandaşların olası şikayetlerini inceler.

Direkt olarak banka değil de banka çalışanıyla alakalı olarak da şikayetçi olabiliyorsunuz. Hesap hareketleri, onayınız dışı işlemler, promosyon hataları ve daha bir çok konuda bankanızla iletişime geçtiniz ancak çözüm bulamadıysanız şikayet edebilirsiniz. Ancak, şikayet etmeden önce olumlu dönüş almak için haklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin; banka ayın 1’i ila 15’i arasında 1000 TL harcamaya 100 TL gibi bir kampanya yapıyorsa ve siz bu süre arasında kampanya koşullarını karşılamıyorsanız kampanyadan faydalanamazsınız. Bunun sonucunda da şikayet etseniz dahi kampanya koşullarını sağlamadığınız için olumlu bir dönüş almazsınız.

Bireysel Bankacılık Hizmetlerine Yönelik

Bireysel Bankacılık Hizmetlerine Yönelik

Bireysel bankacılık hizmetlerine yönelik ücret iadesi talebinizi içeren uzlaşmazlıklarınızı çözüme kavuşturabilmek adına il/ilçe tüketici sorunları hakem heyetine ya da kuruluş birlikleri nezdinde faaliyet gösteren hakem heyetine aşağıdaki adresleri ziyaret ederek şikayetinizi iletebilirsiniz. Şikayetinizin ardından heyetin kararı belirli tutara kadar bağlayıcı olacaktır. Bu tutarın üstü için tüketici mahkemelerine başvurmak gerekir.

Bankacılık işlemlerine ilişkin faiz, ücret, masraf ve komisyonları belirleme yetkisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) aittir. Bu neticede ürün ya da hizmetlerden alınacak olan faiz, ücret, masraf ve komisyonlara ilişkin şikayetlerinizi buradan TCMB’ye yapabilirsiniz.

Banka Nereye Şikayet Edilir?

 • Tüketici hakem heyeti.
 • Müşteri şikayetleri hakem heyeti.
 • Bireysel hakem heyeti.
 • Vatandaş banka şikayet hattı.
 • Cimer

Bankayı şikayet etmek için yukarıdaki beş farklı yöntemden birini kullanabilirsiniz. Şikayet ederken bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde detaylı bir biçimde belirtmeniz gerekir. Bu sayede şikayetiniz daha detaylı incelenip sonuca da daha hızlı ulaşmış olursunuz.

Tüketici Hakem Heyeti

Tüketici hakem heyeti bağlantısına yukarıda vermiş olduğumuz linkten giriş yapın. Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile hesabınıza girin. Şikayet ekranından banka seçimi vs gibi adımları tamamlayın. Şikayetinizi yazacağınız kısma bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde yazarak sorununuzu belirtin. Ardından ilgili şikayet en kısa süre içerisinde incelenerek size dönüş yapılacaktır. Eğer dönüş yapılmazsa, yine tüketici hakem heyeti sayfasına giriş yaparak şikayetinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Yapılan şikayette, problemin yaşandığı gün, saat, işlem ile ilgili detaylar, mağduriyetiniz ve diğer bilgileri yazmanız halinde sorununuz yetkili kişilerce daha rahat incelenir ve çözüme de daha hızlı kavuşur.

Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti

 • İlk olarak buradan ilgili ekrana giriş yapın.
 • Sayfayı biraz aşağı kaydırın adınız ve soyadınızı yazın.
 • TC Kimlik numaranızı yazın.
 • İletişim bilgileri alanını eksiksiz ve doğru şekilde doldurun.
 • Eğer temsilci olarak başvuru yapıyorsanız temsilci bilgilerini yazın.
 • Başvuru bilgileri alanındaki bilgileri doldurun.
 • Çeşitli soruların olduğu kısma geleceksiniz. Buradaki seçenekleri durumunuza bağlı olarak evet ya da hayır olarak işaretleyin.
 • Başvuru açıklamasına sorununuzu yazın.
 • Talep kısmına da talebinizi açıklayıcı bir metin yazın.
 • En alt kısımda bulunan yer başlığı altındaki alanları da doldurduktan sonra yazıcıya gönder butonuna dokunun.

Bireysel Hakem Heyeti

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti, katılım bankaları için bireysel müşterileri ile bu bankalar arasındaki anlaşmazlıkların incelenmesi ve çözüme kavuşturulmasını temin etmek için Türkiye Katılım Bankaları Birliği nezdinde oluşturulmuş olan bir uzlaştırma heyetidir.

Hakem Heyeti, ticari olmayan her türlü bireysel bankacılık işlemlerini, cari ve katılma hesapları, bireysel krediler, kredi kartları, ATM kartları,..vb. ile ilgili şikayet ya da anlaşmazlıkları inceleyerek uzlaşma sağlar.

Vatandaş Banka Şikayet Hattı Telefon Numarası

0850 222 23 35 telefon numarasını arayarak da şikayetinizi iletebilirsiniz. Çağrı merkezi çalışma saatlerim 08:30 – 02:00 olarak düzenlendiği için bu saatler arasında aramanızda fayda var. Bu numarayı aradığınızda müşteri temsilcisine bağlanarak sorununuz hakkında detaylı bilgi verip çözüme kavuşturulması için işlem başlatılabilir ya da bilgi alınabilir.

Cimer

Cimer internet sitesinden de şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Buradan cimer platformuna giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise şikayet oluşturma ekranına gelin. Buradan şikayetinizi oluşturduğunuz bankayı, şikayet konusunu ve şikayet detaylarını yazdıktan sonra talebinizi gönderebilirsiniz.

Banka Müşteri Temsilcisi Nereye Şikayet Edilir?

Bankanızın çağrı merkezini aradığınızda müşteri temsilcisinin hatalı bilgi aktarmasından ya da olması gerektiği gibi davranmaması sonucunda şikayet edebilirsiniz. Yaptığınız görüşmeyi sonlandırıp tekrardan müşteri temsilcisini arayın. Bir önceki müşteri temsilcisi ile ilgili şikayetinizi belirtin ve bu konu ile ilgili şikayet kaydı oluşturmak istediğinizi belirtin. Şikayet kaydının içeriğini ben oluşturmak istiyorum şeklinde ifade edin. Ardından şikayetinizi detaylı şekilde anlatın. Kayıt oluşturulduktan sonra şikayet kaydınızın numarasını talep edin. Ayrıca bu şikayet ile ilgili aranarak bilgilendirilmek istediğinizi de yazmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir