Teknoloji

Bataryası Çıkmayan Telefon Suya Düştü

Bataryası çıkmayan telefon suya düştü, ne yapmalıyım? Akıllı telefonlar boyut bakımından oldukça küçüldüler. İçerisinde birçok elektronik devreyi içerisinde barındırmaktadır. Dolayısıyla da, suya temas etmemesi gerekir. Bataryası çıkmayan telefonlar suya düştüğünde doğal olarak insanları paniğe kaptırır. Bu rehber içeriğimizde suya düşen telefonu kurtarmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatıyor olacağız. Artık iPhone, Samsung, Xiaomi ve Huawei cep telefonu markaları cihaza adapte edilmiş batarya ile üretim yapmaktadır. Yani eskisi gibi bataryalar cihazdan çıkmıyor.

İnternette çeşitli forumlarda da sıkça bu konu hakkında başlıklar görüyoruz. Bu sorunu yaşayanlar için, suya düşen telefon nasıl temizlenir ve kurtarılır açıklıyor olacağız. Eğer telefonunuz suya düştüyse, hemen çıkarmanız ve kurulamanız gerekir. Ayrıca, cihazı kapatmanızı öneririz. En azından tamamen kuruyana kadar kapalı kalmasında fayda var. Fön makinesi ya da farklı ısıtıcılar ile kurutmayı sakın denemeyin! Çünkü bu kalkışma cihaz içerisindeki devrelere zarar verecektir. İşte bataryası çıkmayan telefon suya düştü ne yapmalıyım sorusunu yanıtlıyoruz?

Bataryası Çıkmayan Telefon Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Sıvı temaslı olan telefonlara hızlı müdahale oldukça önemlidir. İşte telefonunuzu kurtarmak için yapmanız gereken bazı şeyler:

  • Telefonun herhangi bir tuşuna basmayın ve kapalıysa açmayın.
  • Suya düşen telefonu şarja takmayın.
  • En ince detayına kadar kuru ve yumuşak bezle telefonu silin.
  • Pirinçle dolu olan bir kaba cihazı yerleştirin ve 1 gün boyunca bekletin.
  • Süre dolduktan sonra telefonu açıp kontrol edin.

Bataryası çıkmayan iPhone cihazlarda ise sorunu tamamen farklı bir şekilde çözebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, telefonu kuruladıktan sonra dik pozisyonda tutup müzik açın. Cihaz otomatik olarak hoparlör yuvasındaki suları dışarıya doğru atmaya başlayacaktır.

Telefon Açılmıyor veya Şarj Olmuyor mu?

Eğer telefon açılmıyorsa ve şarj olmuyorsa bir sorun var demektir. Bu durumda yapmanız gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Pirinçte bekletmekle birlikte hava alan bir odada güneşte de bekletin. Bu sayede, cihaz içindeki sular buharlaşıp çıkacaktır.
  • Problem devam ediyorsa, profesyonel bir destek almalısınız.
  • Şarj etme aşamasına geçip şarj olup olmadığını kontrol edin.

Ses Sorunları ve Ekran Lekeleri Nasıl Giderilir?

Suya düşen telefonlarda ses problemi çoğu zaman yaşanmaktadır. Hoparlör bölümündeki sıvı tam anlamıyla gitmeden ya da kurumadan bu sorun devam edecektir. Aşırı sıvı teması olduysa, hoparlörü kurutmalısınız. Bazen kurutsanız dahi eskisi gibi çalışmayabilir.

Suya düşürdüğünüz telefonda ses problemi yaşıyorsanız, sıvıyı tamamen kurutmalı ve temizlemelisiniz. Hoparlörün bozulduğunu düşünüyorsanız teknik yardım almanız gerekebilir.

Ekranda lekeler görüyorsanız, bu sorun genelde suyun ekran kısmına kadar bulaşması sonucunda oluşmaktadır. Kurutma ve nem alma işleminden sonra sorunun çözülmediğini fark ederseniz, cihazı garantiye gönderebilir ya da teknik servise gönderebilirsiniz.

Bazı Hatırlatmalar

  • Suya düşen telefonunuz çalışıyor olsa dahi, sonradan problem çıkarmaması için teknik servise gönderip temizletmenizi öneririz.
  • Telefonunuzu saç kurutma makinesi ya da ısıtıcı ile kurutmamaya özen gösterin.

Telefonu uzun süre suda bırakmamaya dikkat edin. Yukarıda bahsettiğimiz adımları sakin bir şekilde uygularsanız büyük olasılıkla cihazdaki suyu temizlemiş olursunuz. Bu adımları uygulayarak, cihazınızı kurtarın. Bu sayede de yeni bir akıllı telefon almaktan kurtulun.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir