Genel

Bebeklerle ve Çocuklarla İyi Anlaşan Kedi Cinsleri

Bebek ya da çocuk olan evlerde de kedi beslenebilir mi? Beslediğiniz kedinin çocuğa uyumlu olup olmadığını takip etmelisiniz. Bu yazımızda “bebeklere ve çocuklarla iyi anlaşan kedi cinslerini” listeledik. Bu kedi cinsler, çocuklarla iyi anlaşan sosyal hayvanlardır. Çocuğunuzun en iyi arkadaşı olacak ve sorumluluk duygusunu geliştirecek olan türleri bir araya getirdik. Kediler genel olarak gergin hayvanlar olarak bilinse de, sıkıştırılmadığı ya da canları yakılmadığı sürece saldırganlaşmazlar. Ayrıca, bazı kediler çocuklar onların canını yaksa dahi onlara zarar vermek yerine ellerinden kaçıp kurtulmak için çabalarlar.

Çocuklarla iyi anlaşan kedi sahiplenmek, hem çocuğunuzun sosyalleşmesine hem de sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre evcil hayvanlarla aynı ortamda büyüyen bebeklerin bağışıklık sisteminin diğer çocuklara göre daha güçlü olduğu görülmüştür. Evinizde beslediğiniz kedi ya da köpeğin, gerekli bakımları yapılıyorsa bebek ya da çocuk açısından sağlık problemi yaşatmaz.

Çocuklarla İyi Anlaşan Kedi Cinsleri

Çocuklarla ve bebeklerle iyi anlaşan kedi cinsleri konusunda araştırma yapanlar için, en uysal ve en fazla uyum sağlayan kedi türlerini burada listeliyoruz. Bu listedeki kedilerin, genel yapılarını ve karakterlerini de yine aşağıdaki başlıklarda açıkladık.

Sosyal medyada ya da çevrenizde bebeğiyle ve çocuğuyla birlikte kedi besleyen aileler görmüşsünüzdür. Kediler genelde, çocuklarla oyun oynayarak sosyalleşirler. Ayrıca bu hayvanlar, sahibine alıştığında dışarıdan gelebilecek zararlara karşı onları korurlar. Youtube gibi platformlarda çocukları ve sahiplerini koruyan onlarca kedi videosu görebilirsiniz.

1. Amerikan British Shorthair Kedisi

British Shorthair

Nazik yapısı, uyumlu oluşları ve zekası ile fark oluşturan Amerikan Shorthair kedileri, çocuklu ailelerin besleyebileceği kedi türlerinden biridir. Doğası gereği fare avcısı olduklarından dolayı aşırı derecede enerjik hayvanlardır. Bunun dışında, bağımsız olduklarını da söyleyebiliriz. Bu da sürekli ilgi istemeyecekleri anlamına gelir. Çocuklar ve bebeklerle uyumlu şekilde yaşayabilirler. Aileye uyum sağlamaları için yavruyken sahiplenmenizi öneririz.

2. Habeş Kedisi

Habeş Kedisi

Tüyleri kısa olan Habeş kedileri, atletik, sosyal ve aktif hayvanlardır. Tüy bakımları yapıldığı taktirde etrafta çok fazla tüy de olmaz. Bu sevimli canlılar, çocuklarla oyun oynamak ve zaman geçirmekten hiç sıkılmazlar. Arkadaş canlısı ve sıcak kanlı olduklarından dolayı çocuklu evlerde tercih edilebilir. Fakat, yavruyken sahiplenmenizde fayda var. Bu da çocuğunuz ve sizle bağ kurmasını sağlar.

3. Bengal Kedi Türleri

bengal Kedisi

Çocuklar ile anlaşabilen kedi cinslerinden biri de Bengal kedileridir. Bu kediler çok fazla enerjiktir. Çocuğunuzla oyun oynamaktan keyif duyacaktır. Ayrıca, tek başına oyuncaklarıyla oynarken onları izlemek oldukça eğlencelidir. Aktif ve çocuklarla zaman geçirmekten mutlu olacaklardır. Sosyal ve uyumlu kediler arasında yer almaktadır.

4. Birman Kedisi Cinsi

Birman Kedisi

Birman kedileri sağlam ve dayanıklı kedilerdir. Ayrıca boyut olarak da orta boyuttadırlar. Uzun ve ipeksi tüylerinin belirli periyotlarda kedi tarağı ile taranması gerekir. Bu sayede, koltuk ya da halılarınızda daha az tüy bırakmış olacaktır. Bu kediler, diğer kedilerle ve çocuklarla uyum içerisinde yaşayabilirler. Oldukça sevimli görünüme sahip olan bu kediler zekalarıyla da ön plandadır.

5. Devon Rex Kedisi

Devon Rex

Devon Rex kedi cinsi, çocuklar için en iyi kedi cinslerinden biridir. Eğlenceli yapıları dışında sosyal varlıklar olduklarını da söylemek mümkün. Bu hayvanlar, aile yapısına kısa sürede uyum sağlayacakları gibi çocuklarınızla oynamaktan da büyük keyif alır. Çocuklu aileler tarafından tercih edilen kedi türlerinden biridir. Devon Rex hakkında daha fazla araştırma yaptıktan sonra sahiplenebilirsiniz.

Kısa tüy yapıları sayesinde, çok fazla tüy dökmezler. Gerekli bakımları da zamanlı yapılırsa tüy dökümü minimum seviyeye düşürülmüş olur. Yavruyken sahipleneceğiniz bu hayvanlar kısa sürede size uyum sağlamaya başlar.

6. Manx Kedi Cinsi

Manx Kedi

Çocuğunuzla sosyalleşmekten memnun olacak olan Manx kedileri korumacı yapıya da sahiptir. Benzersiz özellikleri ve görünümü ile diğer kedilerden farklıdırlar. Çocuğunuzun oynamak ve vakit geçirmekten hoşlanacağı bir dostu olacak. Orta boy olan bu kedilerin tüy boyutu da orta denilebilir. Kedi tarağı ile belirli dönemlerde tararsanız minimum ortanda tüy dökümü gerçekleşir.

7. Maine Coon Kedi Cinsi

Maine Coon Kedi Cinsi

Boyut olarak büyük olan Maine Coon kedisi, uzun tüylere sahiptir. Dost canlısı ve çocuklarla zaman geçirmeyi oldukça fazla severler. Bu kedilerin tüy bakımı da zamanlıca yapılırsa hayvan çok az tüy dökümü gerçekleştirir. Asil görünümleri ile adeta evinizde bir Kraliyet soyundan gelen kedinin gezdiğini hissedeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir