Teknoloji

Beko Arçelik Buzdolabı Ünlem İşareti Ne Demek, Nasıl Geçer?

Beko, Arçelik ya da diğer marka buzdolaplarında zaman zaman hata uyarıları ile karşılaşabiliriz. Peki sıkça karşılaşılan Arçelik buzdolabı ünlem işareti ne demek? Beko buzdolabı ünlem işareti nasıl geçer gibi sorulara yanıt arayanlar için burada detaylı açıklamalarda bulunacağız. Eğer buzdolabınızda siz de bu işareti görüyorsanız hemen burada anlattıklarımızı yapmanız gerekiyor. Aksi halde buzdolabı tamamen bozulabilir ya da ekstra servis masrafı açabilir.

Buzdolapları da çamaşır makineleri gibi bir sorunla karşılaşması halinde semboller ile uyarı verir. Bu sembollerin ne anlama geldiği ise buzdolabı kullanım kitapçığında detaylı şekilde açıklanmıştır. Eğer elinizde kitapçık yoksa ve acil bir cevaba ihtiyacınız varsa aşağıdaki başlıklardan buzdolabı markanıza göre ünlem işaretinin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vestel Çamaşır Makinesi Resetleme Nasıl Yapılır?

buzdolabı ünlem işareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Ne Demek?

Buzdolaplarında sıklıkla karşılaşılan ünlem işareti sıcaklık uyarısı anlamına gelir. Buzdolabınızın içi olması gerektiğinden çok daha sıcaksa dijital ekranda bu uyarı ile karşılaşmanız mümkündür. Eğer dijital ekranı bulunmayan bir buzdolabı kullanıyorsanız muhtemelen alarm sesi ile uyarılacaksınız. Bu hatanın genel sebebi ise buzdolabına kaynar ya da aşırı sıcak ürünlerin yerleştirilmesidir. Örneğin çorba yaptıktan sonra hemen soğuması için buzdolabına yerleştirdiğinizde bu uyarı ile karşılaşmanız olasıdır. Çözüm yöntemlerini ise aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Bazen de buzdolabının kapası uzun süreli açık kaldığında da bu hata ile karşılaşılabilmektedir. Buzdolabı ünlem işaretinin başlıca nedenleri ise şunlardır:

  • Dolaba sıcak ürünlerin yerleştirilmesi.
  • Dolap kapağının tam kapanmaması.
  • Buzdolabı lastiklerinin sağlam olmaması.
  • Elektrik kesintisinden sonra buzdolabının içinin ısınması.

Beko Buzdolabı Ünlem İşareti Nasıl Geçer?

Beko buzdolabı yüksek sıcaklık uyarısı vereceği zaman dijital ekranda ünlem işareti belirlenir. Bu işaret genelde dolaba sıcak yemek ya da kaynar bir şeyler konulduktan sonra karşınıza çıkmış olabilir. Bu gibi durumlarda dolaba koyduğunuz kaynar ya da aşırı sıcak ne varsa çıkarmalısınız. Ardından dolap kapatıp bir süre bekleyin. Uyarı kendiliğinden gidecektir.

Beko Buzdolabı Ünlem İşareti Kaldırma

Beko buzdolabınızda “Zil veya Çan”, “Alarm Off”, “Çizgi tuşları” varsa bu tuşa bir saniye süreyle basarak elinizi çekin. Eğer ekran dokunmatik ekransa “Alarm Off” simgesi ya da uyarı gelen ünlem işaretine bir saniye basıp uyarıyı kaldırabiliyorsunuz.

Arçelik Buzdolabı Ünlem İşareti Nasıl Gider?

Arçelik buzdolabı ünlem işareti neden yanar sorusu ile birlikte nasıl gider konusu da araştırıldığı için her iki konuya da burada yanıt vereceğiz. Arçelik buzdolabınızda ünlem işareti yanıyorsa ya da eski tip buzdolabınızda alarm sesi çalıyorsa dolabınızın içi aşırı derecede ısınmış demektir. Bunun nedeni kapının tam kapanmaması, sıcak yiyeceklerin dolaba yerleştirilmesi ve buna benzer nedenler olabilir. Bu tür hatalar almamak için dolabınıza sıcak yemekler yerleştirmemeye özen gösterin.

Ayrıca uzun süreli elektrik kesintilerinin ardından da buzdolabınızın içi ısınacağından dolayı elektrikler geldiğinde ünlem işareti görebilirsiniz. Bu durumda da yapmanız gereken şey aşağıdaki adımları takip ederek ünlem işaretini kaldırmaktır.

Arçelik Buzdolabı Ünlem İşareti Kaldırma

Arçelik buzdolabında ünlem işareti nasıl gider diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları sırası ile uygulamanız gerekir.

  • Dokunmatik ekran için “Alarm Off” simgesi ya da uyarı gelen ünlem işaretine bir saniye basıp bu uyarıyı kaldırabilirsiniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz tuş ekranda yoksa ya da buzdolabınız dokunmatik değilse ya da ürünün ekranı iç bölümde bulunuyorsa ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Yeterince soğuduğunda kendiliğinden gidecektir.

Vestel Buzdolabında Ünlem İşareti Yanıp Sönüyor

Buzdolabınızın sıcaklığı arttığında ya da uzun süreli elektrik kesintilerinin ardından dolabın içi ısındığında bu uyarı ile karşılaşabilirsiniz. İlk olarak buzdolabı içerisinde bulunan gıdaların bozulmaması için farklı bir yerde muhafaza etmenizi öneririz. Elektrik kesintisinin yanı sıra buzdolabı kapağı uzun süre açık kaldığında ya da çok sıcak ürünler yerleştirildiğinde de bu uyarı ile karşılaşmanız olasıdır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey ise sıcak ürünü dışarıya çıkarmak ya da hemen buzdolabının kapağını kapatmaktır.

Buzdolabınızın lastikleri iyi tutmuyorsa ve bundan dolayı kapağı tam kapanmıyorsa teknik servis çağırarak bu lastikleri değiştirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra kapı tamamen kapandığı için dolap kendini yeterince soğutacak ve bu tür bir hata almayacaksınız. Buzdolabı markanız yukarıda bahsedilen markalar dışındaysa ve bu uyarıyı alıyorsanız yorum kısmından marka bilgisini yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir