Haber

BM’den “Gazze” Açıklaması: Gözümüzün Önünde İnsani Bir Felaket Yaşanıyor

Filistin‘de yaşanan insanlık dramı devam ediyor. İsrail havadan ve karadan asker, kadın çocuk ayırt etmeden saldırmaya devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde bu saldırılara kınamalar geldi. Ülkemizde de bu saldırılar hem boykot hem de devlet büyüklerinin kınamaları ile devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in saldırılarının durmadığını ve Gazze’de kameralar önünde insani bir felaket yaşandığını, özellikle yakıt olmayışından dolayı bu insani krizin daha fazla derinleşeceğini açıkladı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazze hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dujarric açıklamasında, “Biliyorsunuz Gazze’de yüz binlerce, hatta bir milyondan fazla insanın insani yardıma ihtiyacı var. Yani durum çok vahim.” dedi.

Gazze’de acil ihtiyaçlardan birinin de yakıt olduğunu hatırlatan Dujarric, “Yakıt olmadan jeneratörleri çalıştıramaz, elektrik elde edemezsiniz. Yakıt olmadan tuzdan arındırma sistemlerini çalıştırmak mümkün değildir, bu da temiz içme suyuna sahip olunamayacağı anlamına geliyor. Temiz içme suyu olmadan yapamaz, kirli su içerek kendinizi riske atamazsınız. Ayrıca fırın işletemezsiniz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Genel Sekreter Sözcüsü, yakıt ikmali yapılmadığından dolayı Gazze’de her gün birikmekte olan tonlarca katı atığın da insan sağlığını riske attığını ve bu gibi problemlerin, “kar topu gibi” büyüdüğünü de hatırlattı.

Dujarric, Gazze’deki durum için, “Kameralar önünde, gözümüzün önünde insani bir felaket yaşanıyor.” şeklinde yorumladı.

Yakıt Olmadığından Yardımları Ulaştırmak Zorlaşıyor

Dujarric, yakıt probleminin Gazze’ye gönderilmiş olan yardımların da gerekli yerlere ulaştırılmasının zorlaştırdığını açıkladı. BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörlüğünün, yakıt temin edemediğinden dolayı 48 saat içinde insani operasyonların duracağı açıklamasını tekrar hatırlattı.

Bu nedenle bölgede anlaşmalı olan iki kurumun dün faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını da hatırlattı. Bu nedenle 200 bin kişiye içme suyu ulaştırılamadığını da tekrar gündeme getirdi.

Dujarric, Gazze’nin kuzey bölgesinden güvenli bölgelere gitmek isteyen binlerce sivil vatandaşın da yakıt olmadığından dolayı savaşın ortasında kaldığı şeklinde yorumlarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir