Teknoloji

Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Çözümü

Çamaşırları yıkamak için evlerde bulunan makineler bazen arıza verebiliyor. Bu arızalardan biri de Bosch çamaşır makinesi E18 hatası olarak karşımıza çıkıyor. Peki arıza çözümü nedir? Çamaşır makineleri arıza verdiğinde bunu harf ve rakamlar ile belirtir. Kitapçıklarda bu hataların ne anlama geldiği yazar. Fakat elinde kitapçık olmayanlar buradaki bilgileri uygulayarak problemi çözebilirler.

Bosch çamaşır makinesi gösterge ekranında yazan E18 hata kodu, çamaşır makinenizin atık suyu tahliye edemediği anlamına gelir. Bu hata olduğunda tamburda su olduğu da görülebilir. Korkmanıza gerek yok. Bu problemi herhangi bir usta çağırmadan evde tek başınıza da çözebilirsiniz. Atık su tahliye edilemiyorsa genelde: pompanın tıkanması ya da tahliye hortumunun bükülmüş olmasından kaynaklanmaktadır.

Farklı Bosch marka çamaşır makinesi modellerinde de bu hata görülebilir. Bu hata farklı kodlarla gösterilir. F18 ve d02 kodları da yine aynı anlamı taşır. Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası:

 • Su tahliye borusunun katlanması nedeniyle olur
 • Ayrıca su tahliye borusu tıkanmış olabilir
Bosch Çamaşır Makinesi E18
Bosch Çamaşır Makinesi E18 arıza kodu

Bu durumda hata ile karşılaşan kullanıcıların yapması gereken makineye su veren musluğu kapatmaktır. Sonrasında ise çamaşır makinesini önce açma kapama düğmesini kullanarak kapatın, sonrasında makinenin fişini çekin.

Sorunun neden kaynaklandığını bulmak ve pompayı kontrol etmeden önce tanktaki suyun boşaltmak gerekmektedir.

Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Arıza Çözümü

Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Arıza Çözümü

Çamaşır makineniz suyu tahliye edemeyince E18 hatası verecektir. Bu hatayı aldığınızda aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. Yıkama suyu sıcak olabilir, bu nedenle aşağıdaki adımları uygulamadan önce suyun soğumasını bekleyin.

Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Çözümü için:

 • Yukarıdaki görselde de olduğu gibi servis kapağını açın.
 • Atık suyu almak için uygun bir kap bulun.
 • Atık su hortumunu dışarı doğru çıkarın.
 • Mühür kapağını çıkararak uygun bir kovaya suyun boşalmasını sağlayın.
 • Tekrar mühür kapağını yerine takın ve aşağı doğru bastırın.
 • Ardından atık suyu tahliye eden hortumun kırık ya da bükülüp bükülmediğini inceleyin. Böyle bir durum varsa düzeltin.

Bosch Çamaşır Makinesi E18

Bosch Çamaşır Makinesi E18 arızası

Bosch Çamaşır Makinesi E18 arızasının nedeni tahliye pompasının tıkanması da olabilir. Bosch Çamaşır Makinesi E18 çözümü:

 • Pompa kapağını açın.
 • Pompa içerisinde su kalmış olabilir, uygun bir kovaya boşalmasını sağlayın.
 • İçinde kalıntı olup olmadığını kontrol edin, varsa temizleyin.
 • Tahliye pompasının içinde bulunan kanadın dönmesi gerekmektedir, dönüp dönmediğini kontrol edin.
 • Ardından pompa kapağını yerine takın.
 • Kapaktaki tutma yerinin dik olarak durması gerekir.

Atık Su Hortumunu Kontrol Edin

Atık su hortumu tıkanmış olabilir kontrol etmeyi unutmayın. Atık su hortumu büküldüğünde suyu tahliye edemeyecektir. Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Çözümü arıza görülen Bosch çamaşır makinelerinde uygulanabilir. Yine farklı çamaşır makinesinin içerisinde su kalıyorsa yukarıda bahsedilen şekilde adımlar izlenerek problemi gidermek mümkündür.

Hatta ilk adım olarak bunu uygulamanızı öneririz. Yukarıdaki adımları uygulasanız dahi eğer hortum tıkalıysa tekrardan su tahliye olmayacağından dolayı hata gitmeyecektir.

Buradaki talimatlar doğru şekilde uygulanırsa E18 hatası gidecektir ve çamaşır makinesi normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Tahliye pompasına bir şeyler sıkışıp sıkışmadığını kontrol etmek ve tahliye hortumunun tıkalı olmadığından emin olduktan sonra sorunun çözüldüğünü siz de göreceksiniz. Çamaşır makineniz suyu pompalamamaya devam ederse tahliye pompası arızalı olabilir. Bu durumda ise arızayı çözmek için garantisi varsa garantisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Çözümü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bosch çamaşır makinesi e18 ne demek?

Bosch çamaşır makinelerinde sık rastlanan e18 hatasının anlamı atık su tahliye edilmiyor demektir.

Bosch çamaşır makinesi e18 hatası nasıl çözülür?

Bosch çamaşır makinesi e18 hatasını çözmek için atık su tahliye borusunun katlı olup olmadığını inceleyin. Ayrıca servis kapağının da tıkalı olup olmadığını incelemeniz gerekir. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yukarıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir