Teknoloji

Bulanık Yazı Netleştirme Nasıl Yapılır?

Bulanık yazıyı netleştirmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Sizin için “bulanık yazı netleştirme” işleminin nasıl yapıldığını adım adım anlatıyoruz. Ders notunun fotoğrafını çektiniz fakat bulanık mı görünüyor? O zaman hemen buradaki işlemleri yaparak bu fotoğrafı netleştirebilirsiniz. Fotoğraflardaki bulanık çıkan yazılarda ne yazdığını merak ediyorsanız bu yöntemi fotoğrafı netleştirmek için kullanabilirsiniz.

Bir fotoğraftaki yazı bulanıksa onu okumak oldukça zordur. Ayrıca bu tür yazıları okumaya çalışmak göz yorgunluğuna neden olur. Bu durum insanların odaklanmasını da olumsuz yönde etkilemektedir. Görüntüdeki yazıyı çok yakından inceleyip zaman kaybetmek yerine Photosop programı ile bulanık olan bu yazıyı netleştirebilirsiniz.

Eğer bir görsel üzerindeki yazı bulanıksa ve bunu netleştirmek istiyorsanız bunu yapmak mümkün. Her ne kadar çok zor bir işlemmiş gibi görünse de oldukça basit birkaç adım ile bunu yapabilirsiniz. Görsel üzerindeki yazıyı netleştirmek için kullanmanız gereken program ise Photoshop programıdır. Ayrıca tez ya da sunum hazırlarken de bazı fotoğraflardaki yazılar bulanık olabiliyor. Bu fotoğrafa HD kalitede ihtiyacınız varsa netleştirmeniz gerekir.

Aşağıda anlattığımız bulanık yazı netleştirme adımlarını uygulayarak yazıyı tamamen okunabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca bu işlemi yapabilmek için Photosop programı kullanmalısınız. Fotoğraftaki bulanık olan yazıları netleştirmek için aşağıdaki yöntemi uygulayın.

Bulanık Yazı Netleştirme

 • Photoshop programını açın.
 • Dosya > Aç seçenekleri ile bulanık yazının olduğu fotoğrafı açın.
 • Sağ kısımdan katmanın üstüne sağ tıklayarak “Duplicate Layer” seçeneğine basın veya direkt Control + J kısa yolunu kullanıp katmanı çoğaltın.
 • Çoğalttığınız yeni katmanı seçin.
 • “Filter > Other > High Pass” yolunu takip edip “High Pass” seçeneğini uygulayın.
 • 0 ile 3.5 arasında olacak şekilde bir değer verin.
 • Çoğaltılan katman seçili haldeyken karıştırma seçeneğinden Linear Light’ı seçmelisiniz.
 • Orijinal katman ve çoğaltılan katmanı Control tuşuna basıp seçin ve katmanların üstüne sağ tıklayın.
 • “Merge Layers” seçeneği ile katmanları birleştirin.
 • “Filter > Sharpen > Unsharp Mask” adımlarını uygulayın.
 • Keskinliği azaltırken değer olarak 500 şeklinde ayarlayın.
 • “Ok” seçeneğine dokunarak kutucuğu kapatın böylece yazı netleşmiş olacak.

Yukarıdaki adımlar herhangi bir fotoğraftaki bulanık yazıyı netleştirmek için uygulanabilir. Eğer probleminiz fotoğraftaki yazıyı netleştirmek değil de direkt olarak fotoğraf netleştirmek olabilir. Fotoğrafları netleştirmek için ekstradan farklı uygulama ve programlar kullanabilirsiniz.

Fotoğraftaki Yazıyı Netleştirme

Fotoğraftaki yazıyı netleştirmek için Photoshop programından yardım alabilirsiniz. Herhangi bir fotoğraftaki yazıyı ya da kendi çektiğiniz resimdeki yazıyı netleştirmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Photoshop programını kullanıp birkaç işlem uygulayarak hemen yazıyı netleştirebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar fotoğraftaki yazıyı değil direkt olarak fotoğrafı netleştirmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda ise fotoğraf netleştirme uygulamalarından ya da internet sitelerinden yardım alabilirsiniz. Photosop programını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğinizde belirli süreliğine ücretsiz sürümden faydalanabiliyorsunuz. Bunun dışında bazı internet sitelerinde ücretsiz olarak indirilebilir. Photoshop uygulamasını kullanarak fotoğrafları netleştirebileceğiniz gibi fotoğraflara yeni yazılar da yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir