Genel

Çakmak Gazı Nasıl Doldurulur?

Gazı biten çakmağa, çakmak gazı nasıl doldurulur? Çakmaklar imal edilirken bazıları gazlı bazıları ise benzinli olarak üretilmektedir.

Örneğin zippo çakmaklar için özel yakıtlar kullanılıyor. Ancak günlük kullanımlarda ise gazlı çakmakları kullanıyoruz. Çakmakların bazıları üretim aşamasında gaz doldurmaya uygun şekilde üretilirken bazıları da tek dolum olacak şekilde üretilmiştir. Tek dolum olan çakmaklara tekrardan gaz doldurmak mümkün değildir. Fakat gaz doldurma kısmı olan çakmaklar için gaz dolumu gerçekleştirilebilir.

Evlerde, bahçede, kampta bazen de sokakta ihtiyaç duyduğumuz çakmakların bazıları taş ile bazıları ise özel aparat ile ateş yakmamıza olanak sağlıyorlar. Ancak ortak noktaları her ikisinin de gaza gereksinim duymasıdır.

Gaz olmadan çakmak taşı ne kadar kıvılcım çıkarırsa çıkarsın bir ateş elde etmek mümkün değildir.

Çakmak Gazı Nasıl Doldurulur?

Çakmağa gaz nasıl doldurulur? Çakmağınızın gazı bitti ve bir çakmak gazı satın alarak aynı çakmağı kullanmaya devam etmek istiyorsunuz. Fakat nasıl gaz doldurulur bilmiyorsanız sırasıyla aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 1. Çakmağa gaz dolduracağınız kısma sert bir cisimle bastırarak içerisindeki havayı boşaltın.
 2. Ardından çakmak gazının kapağını açın.
 3. Çakmak gazı kapağında çeşitli gaz giriş kısımlarına uygun plastik eklentiler vardır uygun eklentiyi gazın ucuna takın.
 4. Ardından çakmak gazını çakmağa gaz dolduracağınız alana getirip bastırın.
 5. Bunu yaparken çakmak ve gazı dik tutmak yerine yatay olarak tutun.
 6. Çakmağa gaz dolarken yatay tuttuğunuz çakmak ve gazı hareket ettirerek tamamen doldurabilirsiniz.

Rüzgar Çakmağı Gazı Nasıl Doldurulur?

Rüzgar çakmağı, ızgaralı çakmak olarak da bilinir. Rüzgar çakmağının görevi aşırı rüzgarlı havalarda dahi yanmasıdır. Çoğu çakmak sever tarafından bu çakmaklar kullanılır.

Normal çakmağa göre daha güçlü yandığından dolayı daha hızlı gazını tüketir. Rüzgar çakmağına gaz doldurabilmek için;

 • Çakmağın gaz dolum alanının olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer gaz doldurma kısmı varsa çakmak gazını alıp ucuna uygun aparatı takın.
 • Eğer aparat yoksa direkt olarak da gaz dolduracağınız alana bastırın.
 • Çakmak ve çakmak gazını yatay tutup bastırırken biraz sallayın.
 • Ardından çakmak gaz dolacaktır.

Çakmağa gaz doldurduktan sonra tekrardan çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ancak 18 yaşından küçükseniz ve tereddütleriniz varsa çakmak gazı nasıl doldurulur makalemizdeki adımları uygulaması için bir büyüğünüze ya da bilen birinden destek alın.

Çakmak Gazı Doldurma

Çakmak gazı doldurma işlemi, bir çakmakta kullanılan gazı tüketildiğinde veya azaldığında yeniden doldurulması gereken bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip ederek çakmak gazı doldurabilirsiniz:

 • Öncelikle, çakmak gazı doldurma işlemini yapacağınız ortamı havalandırın. Gaz doldurma işlemi esnasında gaz kaçırılabilir ve ortamda gaz konsantrasyonunun yüksek olması solunum yolu problemlerine neden olabilir.
 • Çakmak gazı doldurmak için gereken gaz tüpünü ve çakmak gazı doldurma adaptörünü hazırlayın. Gaz tüpünü çakmak gazı doldurma adaptörüne takın ve güvenli bir şekilde sabitleyin.
 • Çakmak gazı doldurma adaptörünü çakmak gazı doldurulacak olan çakmağın gaz girişine takın.
 • Gaz tüpünden çakmak gazını doldurmak için gaz tüpünü açın. Gaz tüpünün kapağını çevirin ve gazın doldurulmasını bekleyin. Doldurma işleminin tamamlandığını anlamak için çakmak gazı doldurma adaptörünün üzerinde bulunan manometre kullanılabilir. Manometre, gazın basıncını gösterir ve istenen basıncın ulaşıldığında doldurma işlemi tamamlanır.
 • Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra, çakmak gazı doldurma adaptörünü çakmak gazı girişinden çıkarın ve gaz tüpünü kapatın. Çakmak gazı doldurma işlemi bu şekilde tamamlanmış olur.

Not: Çakmak gazı doldurma işlemi sırasında dikkatli olun ve gaz tüpünün kapağını mutlaka kapatın. Gaz kaçırıldığında yangın riski oluşabilir ve bu nedenle gaz tüpünün kapağı mutlaka kapatılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir