Genel

Cam Filmi Yasak Mı? Ön Cam Filmi Cezası 2024

Cam filmi hem güneşten korunmak için araç sürücülerinin araçlarına uyguladığı bir şeydir. Peki, cam filmi yasak mı, ön cam filmi cezası 2024 yılında ne kadar oldu? Her cam filmi yasak değil ancak bazı cam filmleri sürücü görüşünü ve araç içinin görüşünü tamamen engellediği için yasaktır. Yasa gereği %75’ten fazla ışık cam filminden dolayı araç içerisine girmiyorsa trafik polisine denk gelmeniz halinde fark edilirse ceza yazılır.

Cam filminin belirli numaraları vardır. Bunlar 1 numara, 2 numara, 3 numara ve 4 numara cam filmleridir. 4 numara cam filmi en koyu olan olmakla beraber araç içinin görünümünü minimuma indirir. Cam filmleri dışardan araç içinin görünmesini engellemesine rağmen araç içinden dışarının görünmesini çok fazla etkilemez. Hadi haber başlığımıza da konu olan cam filmi yasak mı ve ön cam filmi cezası ne kadar sorularının yanıtına birlikte bakalım.

Cam Filmi Nedir?

Cam filmleri otomobillerde bulunan bütün camlara uygulanabilen filmlerdir. Genelde siyah renk kullanılır. Cam filmleri güneşten gelebilecek zararlı ultraviyole ışınları filtreleyerek izolasyon görevi görmektedir. Bununla beraber araç kullanan sürücülerin sürüşünü zorlaştıran güneş ışığından korumak için tercih edilmektedir. Araç sürücüleri 1 numara ile 4 numara arasında cam filmi tercih edebiliyorlar. Ancak 4 numara cam filmi oldukça koyu ve ışık geçirgenliği çok düşük olduğundan dolayı mevcut yasaya uygun değildir.

Cam Filmi Yasak Mı?

Ülkemizde 2019 yılında getirilen düzenleme ve uygulanan karar sonucunda cam filmi kullanımı yasaklanmıştır. Araç içinin görünmemesinin güvenlik problemine neden açabilmesi sebebiyle bu karar alındı. Bununla birlikte bütün araçların ön camlarında cam filmi kullanılması da yasaklanmıştı. Yasağa uymayanlara ise 2022 yılında 427 TL para cezası uygulanılmaktaydı. Ancak her yıl olduğu gibi 2024 yılında da bu cezaya zam geldi.

Buna ek olarak cam filmlerine sahip araçların muayenesinden geçemeyeceği kararı da çıkmıştı. Fakat günümüzdeki düzenleme ile %70’in üzerinde ışık geçirgenliğine sahip cam filmlerinin kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmüyor. Yine de ön cam filmi taktıracaksanız yüksek ışık geçirgenliğine sahip olan 1 numara cam filmini tercih etmenizi öneririz.

Cam filmi yasak mı sorusunun yanıtı ise eğer 1 numara cam filmi taktırdıysanız sorun yaşamazsınız ancak ışık geçirgenliği %70’in altında olan bir cam filmi taktırdıysanız para cezası yazılır.

Ön Cam Filmi Cezası 2024

Cam filmi taktırırken 1 numara değil de ışık geçirgenliği %70’in altında olan bir film tercih ettiyseniz ceza yazılabilir. Cam filmi cezası 2024 yılında düzenlenerek zamlanmıştır. 30/1-b kapsamında cam filmi ile alakalı kurala uymayan sürücülere yazılacak olan ceza tutarı 951 TL‘dir. Cam filmi nedeniyle ceza alan sürücülerin 7 gün içerisinde bu filmi çıkarmaları gerekmektedir.

Yapılan düzenlemelerin sonucunda cam filmi uygulamasına uymayan sürücüler için ceza puanı 20 olarak açıklanmıştır. Yani hem para cezası hem de ehliyetinize 20 ceza puanı yazılacaktır.

Cam Filmi Taktıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Aracınıza cam filmi taktırmadan önce aracın ya da sürücünün sağlaması gereken bazı kurallar söz konusudur. Bu kurallardan bazılarını sıralayacak olursak:

  • Ön cama veya sürücünün sağ ve sol camlarına renkli cam filmi yapıştırmaması gerekir.
  • Yapıştırılsa dahi ışık geçirgenliğinin en az %70 olan cam filmleri kullanmanız gerekiyor.
  • Araç için 4 numara cam filmi yapıştırılması yasa gereği uygun değildir.
  • Emniyet çıkış camlarına cam filmi yapıştırmakta yine yasal değil.

Yukarıdaki kurallara uyarsanız muhtemelen cam filminden dolayı ceza yemezsiniz. Ancak ceza yemeniz halinde ehliyetinize 20 ceza puanı eklenir. Cam filmi cezası olarak 951 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ceza yedikten sonra aracınızdaki cam filmini en kısa sürede sökmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir