Teknoloji

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor (Arçelik, Bosch, Vestel)

Vestel, Bosch ve Arçelik çamaşır makinesi kapağı açılmıyor, sorunuyla karşılaşanlar için bunun olası nedenlerini listeliyoruz. Bu çözüm yöntemlerini uygulayarak siz de problemi giderebilirsiniz. Çamaşır makinesi kapağı neden açılmaz konusuna da maddeler halinde değineceğiz.

Çamaşır makinesi Arçelik, Bosch, Vestel, Beko, Profilo ya da her ne olursa olsun bu sorunla karşılaşmanız olasıdır. Markalar farklı da olsa sorunun temeli genelde aynıdır. Makine kapağının açılmaması ilk durumunda insanlar kilit mekanizmasının bozulduğunu düşünebiliyorlar. Fakat yeni nesil bir çamaşır makinesine sahipseniz bu güvenlik önleminden kaynaklanıyor olabilir. Örnek verecek olursak çamaşır makinesinin kapağı yıkama bittikten sonra açmayı deniyorsanız muhtemelen açılmayacaktır. Bunun nedeni program bittikten sonra makine içinde yüksek seviyede su olması halinde kapağın açılmasını engelliyordur. Makinenin içinde bulunan suyu tahliye etmek için sıkma ve pompa programında makineyi çalıştırın. İçindeki su tahliye olduktan sonra makine kapağı açılır hale gelecektir.

Çamaşır Makinesi Markaları

  • Arçelik
  • Bosch
  • Vestel
  • Beko
  • Profilo
çamaşır makinesi kapak nasıl açılır

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor Nedenleri

  • Makine içerisinde su olması.
  • Programın bitmemiş olması.
  • Güvenlik kilidinin yıkama bittikten birkaç dakika sonra açılması.
  • Pompa filtresi.
  • Kilit mekanizmasının bozulması.

Çamaşır makinesi kapağının açılmamasının genel nedenleri yukarıdaki gibidir. Yukarıdaki sebeplerden dolayı çamaşır makinenizin kapağı açılmıyor olabilir. Bu nedenlerin çözümlerini ise aşağıda başlıklar halinde açıklıyoruz.

1. Makine İçerisinde Su Olması

Yeni nesil çamaşır makinelerinde akıllı sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde kullanıcının işi çok daha kolaylaşır. Ancak çamaşır makinesinin özelliğini bilmeyen kullanıcılar tarafından bu özellikler bazen işkence haline gelebiliyor. Eğer makinenin kapağı açılmıyorsa içerisinde su olduğu için olabilir. Bu durumda makineyi tekrar sıkma, durulama programında çalıştırmanız gerekir. Program bittikten sonra birkaç dakika bekleyin ve makinenin kapağını açın.

2. Program Bitmemiş Olabilir

Çamaşır makineleri güvenlik amacıyla program bitmeden kapaklarını açmazlar. Program başladığı andan itibaren bitimine kadar kapak güvenlik kilidi ile kapalı tutulur. Eğer siz program bitimini beklemeden kapağı açmaya çalışırsanız açılmayacaktır. Zorlamanız halinde çamaşır makinenize zarar verebilirsiniz. Eğer çamaşır eklemeniz gerekiyorsa, bekleme moduna alın, birkaç dakika bekleyin kapağı açıp çamaşırları ekleyin ve sonrasında devam düğmesine dokunarak programı devam ettirin.

Makine çalışır durumdayken bekleme moduna almadan kapağı zorlamamaya özen gösterin. Aksi hale kapak kırılacak ya da kilidi bozulacaktır.

3. Güvenlik Kilidinin Yıkama Bittikten Birkaç Dakika Sonra Açılması

Yeni nesil çamaşır makinelerinde yıkama bittikten hemen sonra kapak açılmaz. Güvenlik mekanizması 1 – 2 dakika kadar kapağı kapalı tutar. Eğer çamaşır makinenizin başında yıkamanın bitmesini bekliyorsanız ve yıkama bittikten sonra kapağı açmaya çalışıyorsanız bunu yapmayın. Yıkama bittikten sonra 1-2 dakika bekleyin makineden “tık” sesi geldiğinde güvenlik kilidi açılmış olacaktır. Güvenlik kilidi açıldığında da makinenin kapağını artık açabilirsiniz demektir.

4. Pompa Filtresi

Makinenizin pompa filtresi tıkalı olabilir. Bu da çamaşır makinesi kapağı açılmıyor sorunu ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu durum genelde pompa filtresine bozuk para, oyuncak, toka ya da farklı cisimlerin tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda makinenin ön alt kısmında bulunan pompa filtresini açın, altına bir kap yerleştirin. Pompa filtresi kapağını açıp içerisindeki suyu tamamen tahliye edin. Ardından makineyi fişe takın, içerisindeki su tamamen bittiği için güvenlik kilidi otomatik olarak görevini bırakacak ve kapak açılacaktır.

5. Kilit Mekanizmasının Bozulması

Kilit mekanizmasının bozulması sonucunda da kapak açılmıyor olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Tabii bu konuda usta değilseniz. Yapmanız gereken şey makineyi zorlamadan bir usta çağırıp kapak kilidini değiştirmek olacak.

Arçelik Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor

Evinizdeki Arçelik çamaşır makinesi kapağı açılmıyorsa bunun nedeni yukarıda listelediğimiz konulardan biridir. Lütfen makine kapağını açmak için zorlamayın. Çoğu kişi eski tip makinelere alışkın olduğu için yıkama bittikten hemen sonra kapağın açılacağını düşünüyor. Ancak yeni tip makinelerde yıkama işlemi bittikten 1-2 dakika sonra tık sesi gelir ve ardından kapak açılabilir.

Çamaşır makinenizin kapağını açmak için zorlarsanız kilit mekanizması bozulabilir. Kilit mekanizmasının bozulması da genelde makinenin çalışır haldeyken kapağının kilitlenmemesine ve kapak kısmından su kaçırmasına neden olacaktır.

Bosch Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Açılmıyor

Bosch çamaşır makinesi kapağı neden açılmıyor konusu da insanlar tarafından sıklıkla aranıyor. Hanımlar genelde makine kapağının ne zaman açılması gerektiğini bilse de erkekler bu konuda biraz daha acemi diyebiliriz. Açılmamasının sebepleri, pompa filtresinin tıkalı olmasından dolayı makine içerisindeki suyun tahliye olmaması, programın bitmemesi, program bitiminden sonra güvenlik kilidinin 1 dakika kadar kapağı kapalı tutması ve makine içerisinde su olması şeklinde sıralanabilir.

Eğer makinenin kapağı açılmıyorsa yukarıdaki maddelere uygun şekilde hareket etmenizi öneririz. Eğer kapak kilidi bozulmadıysa bahsettiğimiz şekilde kapak açılacaktır.

Vestel Çamaşır Makinesi Kapağı Nasıl Açılır?

Eğer kilit açılmıyorsa kesinlikle zorlamayı çünkü kapak açma mandalı kırılacaktır. Program tam anlamıyla sona ermeden kapağı açmak için zorlamayın. Program bittikten sonra güvenlik kilidinin kapanması için 1-2 dakika bekleyin. Makine içerisinde su varsa doğal olarak kapak yine açılmayacaktır. Bu durumda içerisindeki suyu pompa filtresinden boşaltın ve makine kapağını açın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir