Genel

Çırte Ne Demek Kürtçe?

Kürtçe kelimeler, sıkça kullanıldığından dolayı bu dili anlamayanlar tarafından araştırılmaktadır. “Kürtçe çırte ne demek?” konusu da bu terimin anlamını merak edenlerin sorguladığı konular arasında. Daha öncesinde de Kürtçe kelimeler ve cümlelerin de anlamlarını burada paylaşmıştık. Örnek olarak Evinamın Ne Demek? başlığını da ziyaret edebilirsiniz. Asıl konumuza dönecek olursak, Çırte sözcüğü genelde Instagram, Facebook ve Tiktok gibi sosyal medya uygulamalarında; yorum alanında, gönderi açıklamalarında ve mesajlarda karşılaşabileceğiniz terimlerden biridir. Kürtçede çeşitli yörelere göre farklı kelimeler de kullanılmaktadır. Türkçe‘de olduğu gibi bulunulan ile göre dilin lehçesi ve kelimeleri farklılık göstermektedir. Bu bakımdan ‘Çırte’ kelimesi de merak edilen kelimelerden biri haline geldi.

Kürtçe çırte ne demek, Türkçe anlamı; şirret kadın, çekilmez kadın ve problemli kadın örneklerini verebiliriz.

Kürtçe Çırte Ne Demek?

Günlük hayatta daha çok Elazığ ve çevre bölgelerde Kürtçe‘’de kullanılan bir tabirdir. ‘Çırte’ kelimesini ilk defa duyan bazı kürtler dahi merak ederek ne anlama geldiğini araştırabiliyor. Eniyisoor olarak bizlere sorulan bu sorunun yanıtını sizler için araştırıp burada açıkladık.

Sıkça kullanılan ‘Çırte’ Türkçede ‘Şirret Kadın’ anlamına gelmektedir. Bahsi geçen ‘Şirret’ anlamı da ‘kavgacı insan, huysuz’ anlamlarında kullanılmaktadır. Kısacası çırte‘nin Türkçe anlamı; huysuz kadın ve kavgacı kadın diyebiliriz.

Çırte‘nin Anlamı

Çırte kürtçe bir kelimedir. Sosyal medya uygulamasında yeni tanıştığınız biri, sokakta veya arkadaşlarınız tarafından size çırte dendiyse ve anlamını merak ediyorsanız kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Çırte’nin manası; kavgacı, huysuz, ve şirret manasındadır.

Bu ifade genelde kadınlar için kullanılmaktadır. Çırte bazen cümlenin sonunda bazen de başında yer alabilir. Ayrıca sevgilinizle kavga ederken de direkt olarak size sen ne çırte bir şeysin şeklinde bir yanıt verebilir. Merak etmeyin, bu sözcük bi küfür değildir. Sadece huysuz ve şirret biri olduğunuzu şakayla karışık olarak size söylüyordur.

Çırte Küfür mü?

İlk defa bu sözcüğü görenler, Kürtçe bir küfür olduğunu da düşünebiliyor. Lakin, çırte küfür değildir. Karşıdaki kişi, huysuzluk yapıyor, şirretlik yapıyor ya da kavgacı bir karaktere sahipse genelde ona Kürtçe’de çırte denmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir