Haber

Dilan Yeşilgöz Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında

Hollanda, parlamento seçimleri yaptı. Türkiye’den göç etmiş olan Tuncelili Dilan Yeşilgöz, Rutte’nin ardından Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nin lideri olarak seçildi. Haber sitelerinde bu konu ile ilgili onlarca başlık açıldı. Bizler de bu yazımızda, Dilan Yeşilgöz kimdir, nereli ve kaç yaşında gibi soruları yanıtlıyor olacağız. Seçilmesi halinde, Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olarak tarihe geçecek. Peki, Dilan Yeşilgöz kimdir?

Hollanda’nın kadın Başbakan adayı Dilan Yeşilgöz Zegerius son zamanlarda dünya haberleri arasına girmeye başladı. Ülkemizde de Dilan hanım hakkında haberler yapılıyor. Türkiye’den göç eden Dilan Yeşilgöz eğer seçilirse Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olacak.

Dilan Yeşilgöz Kimdir?

Hollanda’da yaşayan Dilan Yeşilgöz, 18 Haziran 1977’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra ailesiyle birlikte Hollanda‘ya yerleşmiştir. Siyasete Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nde başlayan Dilan Yeşilgöz, 2014 ve 2017 seçimlerinde parti listesinden Amsterdam Kent Konseyi üyeliğine seçilmiştir. 25 Mayıs 2021’de ise Hollanda Hükûmeti’nde Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak görevine devam etti.

Ankara’da doğdu ve çocukken ailesiyle beraber Hollanda’ya göç etti. Siyasete Sosyalist Parti’de başlayan Yeşilgöz-Zegerius, partinin Amersfoort şubesinde de yönetimde görev yapmıştır.

2014 senesinde René Zegerius ile evlendi. Dilan Yeşilgöz, Ajax taraftarıdır ve country müzik dinlemeyi seviyor. Moos adında köpeği ve bileğinde büyükannesinin adı olan Sara’nın yazdığı bir dövmesi olduğu da biliniyor.

Dilan Yeşilgöz Nereli?

Doğum yeri Ankara olan Dilan Yeşilgöz’ün babası Tunceli’lidir. Bu durumda aslen Tuncelili olduğunu söyleyebiliriz.

Dilan Yeşilgöz Kaç Yaşında?

18 Haziran 1977’de dünyaya gelen Dilan Yeşilgöz 46 yaşındadır. Dilan Yeşilgöz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Instagram’da onu takip edebilirsiniz.

Dilan Yeşilgöz Hakkında Diğer Bilgiler;

Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi Lideri
Görevde
Makama geliş
14 Ağustos 2023
Yerine geldiğiMark Rutte
Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı
Görevde
Makama geliş
10 Ocak 2022
BaşbakanMark Rutte
Yerine geldiğiFerdinand Grapperhaus
Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı
Görev süresi
25 Mayıs 2021 – 10 Ocak 2022
BaşbakanMark Rutte
Yerine geldiğiMartijn van Dam
Yerine gelenHans Vijlbrief
Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi
Görev süresi
23 Mart 2017 – 3 Eylül 2021
Kişisel bilgiler
DoğumDilan Yeşilgöz
18 Haziran 1977 (46 yaşında)
Ankara, Türkiye
VatandaşlığıHollanda
Türkiye
PartisiÖzgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi
Evlilik(ler)René Zegerius (e. 2014)
Bitirdiği okulVrije Universiteit Amsterdam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir