Haber

DNS_probe_finished_nxdomain hatası ne demek? Nasıl çözülür?

DNS_probe_finished_nxdomain hatası, girmeye çalıştığınız sitenin, Alan Adı örneğin Eniyisor.com’un (Domain Name System – DNS) bulunamadığı anlamına gelen hatadır. Bu durumun oluşmasının farklı nedenleri vardır. Bu nedenler kısaca şu şekilde:

  • Alan adının süresi dolmuş ve yenilenmemiş olabilir
  • Girmeye çalıştığınız site yeni bir sunucuya taşınmış ve DNS ayarları güncellenmemiş olabilir
  • Girilen sitenin DNS güncellemesi yapılmış fakat ayarlar tam oturmamış olabilir
  • DNS sunucusu hataları

DNS_probe_finished_nxdomain Ne Demek?

“DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatası Dns sistemlerinde ilgili internet sitesinin yer almadığı anlamına gelmektedir. iP adresi değişikliğinde, DNS değişikliğinde, domain süresi dolduğunda ve sunucu ile alakalı hatalarda internet siteleri bu hatayı vermektedir. Fakat hata nedeni ve çözüm yöntemlerini aşağıdaki listede bahsettiğimiz adımları uygulayarak uygulamak, siteye erişiminiz için kolaylık sağlayabilir.

1. Süresi dolan ve yenilenmemiş alan adı

Ziyaret ettiğiniz internet sitesinin alan adı süresi dolmuş ve yenilenmemişse, “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatasına neden olur. Eğer internet sitesinin sahibiyseniz, Domain aldığınız markadan domain süresinin dolup dolmadığını kontrol edin. Eğer süresi dolmuşsa domain sürenizi yenileyin. Domain alınırken minimum 1 yıllık alınmaktadır. Kısacası süresi dolan domainler kullanıma kapanır ve hata verir.

2. Alan adının yanlış yazılması

“DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatasının en fazla nedeni ise, giriş yapılacak olan internet sitesinin alan adını yanlış yazmaktan kaynaklanmaktadır. Bir internet sitesine gireceğiniz zaman alan adını doğru yazdığınızdan emin olun. Çoğu zaman Türkçe karakter kullanımından dolayı da bu tür hatalar ile karşılaşılabilmektedir.

3. Yeni bir sunucuya taşınmış olabilir

Giriş yapmaya çalışılan internet sitesi yeni bir sunucuya taşındıysa, DNS kayıtlarının güncellenmesi için zaman geçmesi gerekir. Bu süre genelde 4 – 8 saat arasındadır. Taşıma yapmış olan siteler, “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatasına neden olabiliyor.

4. DNS sunucusu hataları

DNS sunucusundan dolayı kaynaklanan hatalar, “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatasına yol açabilir. Bunun sebebi, DNS sunucusunun çalışmaması veya bir kesinti yaşaması gibi nedenler olabilir. Eğer bir siteyi ziyaret eden kullanıcıysanız hatanın giderilmesini beklemeniz gerekir. Hata size ait internet sitesinden kaynaklanıyorsa, hizmet veren firma ile iletişime geçebilirsiniz.

5. Yanlış proxy ayarları

İnternete bağlanmak için bir proxy sunucusu kullananlar, “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatası ile karşılaşabilir. Zira yanlış proxy ayarları da bu tür hatalara sebep olabiliyor. Böyle bir durum söz konusuysa, Proxy ayarlarınızı kontrol edin ve doğru bir proxy ayarı yapıldığından emin olun.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Çözümü

“DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatasını düzeltip internet sitesine giriş yapabilmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

1. Alan adını kontrol edin

Alan adı hatalı yazılıp giriş yapılmaya çalışıldığında DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası ile karşılaşılır. Bu hata karşınıza çıktıysa, adres çubuğundaki alan adının doğru yazılıp yazılmadığını kontrol edin.

2. Web sitesi bakım nedeniyle kısa süreli kapalı olabilir

Bazen internet siteleri bakım modunda olabiliyor. Bakım modundayken de bu sitelere erişim genelde mümkün olmaz. Fakat, bazı durumlarda sadece siz de o siteye giriş yapamayabilirsiniz. Girmeye çalıştığınız sitenin aktif olup olmadığını sorgulamak için; (https://www.isitdownrightnow.com/)  adresine girin ve ilgili alana giriş yapmaya çalıştığınız domain adını yazıp sorgulayın.

3. Modemi kapatıp açmak

Bir internet sitesine giriş yapılmadığında, kulağa saçma gelse de modemi kapatıp açmak işe yarayabiliyor. Örneğin, DNS ayarlarını yaptığınız internet sitesine birkaç saat geçmesine rağmen giriş yapmaya çalıştığınızda, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası geliyorsa modemi kapatıp yaklaşık 10 saniye bekledikten sonra tekrar açın.

4. Gizli sekmeden giriş yapmayı deneyin

İnternet siteleri bazen anlık hatalar verebiliyor. Bu gibi durumlarda, tarayıcı cache aldığından dolayı daha sonrasında giriş yapmaya çalışsanız dahi hata verecektir. CTRL + SHİFT + N tuşlarına dokunarak yeni gizli sekme açın. Arama çubuğuna, giriş yapmak istediğiniz internet sitesini yazın ve gidin. Eğer internet sitesi açılırsa; mevcut tarayıcınızın arama geçmişini silip normal sekmeden de giriş yapabilirsiniz.

5. Farklı bir tarayıcı kullanın

“DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatası sadece bir tarayıcıdan dolayı da oluşuyor olabilir, bunu anlayabilmek için web sitesine farklı bir tarayıcıdan erişimi deneyin. Örneğin Opera kullanıyorsanız, Google Chrome veya Mozilla gibi tarayıcıları kullanabilirsiniz.

6. DNS ayarlarınızı değişin

Sorun DNS sunucusundan da kaynaklanıyor olabilir, bilgisayarınız için farklı bir DNS ayarı uygulayabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz bazı DNS ayarları Google DNS (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) ve OpenDNS’dir (208.67.222.222 ve 208.67.220.220). DNS ayarlarını değiştirmek için ağ ayarları bölümünden işlem yapmanız gerekir.

7. Bilgisayar güvenlik duvarını kontrol edin

Bilgisayarınızda kurulu olan virüs programı ve güvenlik duvarı, giriş yapmaya çalıştığınız internet sitesine girişinizi engelliyor olabilir. Bu bağlamda, web sitesinin engellendiğinden emin olmak için virüs programı veya güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol edin.

8. DNS önbelleğini temizleyin

Bilgisayarınızdan, alan adlarını çözümlemeyi hızlandırmak için DNS kayıtları önbellekte depolanmaktadır. Bu kayıtların güncel olmaması veya hatalı olması da “DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN” hatanın başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle DNS önbelleğinizi temizlemek işe yarayabilir. Aşağıda işletim sisteminize göre bunu nasıl yapacağınızı anlatıyoruz:

  • Windows: Windows tuşu + R’ye basın, “cmd” yazın, Enter’a basın, ardından “ipconfig /flushdns” yazın ve Enter’a tıklayın..
  • macOS: Terminal’i açın ve “sudo killall -HUP mDNSResponder” yazmalısınız.
  • Linux: Terminal açın ve “sudo /etc/init.d/nscd restart” yazın.

9. Alan adı süresini kontrol edin

Eğer alan adı size aitse, satın aldığınız firmanın internet sitesine girin. Buradan kullanıcı bilgileriniz ile müşteri panelinize giriş yapın. Panelden, domainlerim bölümüne gelip ilgili domainin süresinin dolup dolmadığını kontrol edin. Süresi dolmuşsa, uzatarak internet sitenizi yeniden aktif hale getirebilirsiniz. Eğer site sahibi değil kullanıcıysanız yine domain süresini sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için Whois sorgulama yazıp sorgulama sitelerinden birine girin. Sorgulama sitesindeki ilgili kutucuğa giriş yapmak istediğiniz internet sitesinin adını yazın. Sorgula butonuna dokunduktan sonra ilgili internet sitesinin domain süresi hakkındaki bilgilere de ulaşabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir