Teknoloji

Ekran Kartı Öğrenme Windows 10, Win7

Bilgisayar ekran kartına nasıl bakılır? Masaüstü ve laptop kullananlar için ekran kartı öğrenme Windows 10 ve Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda nasıl yapılır anlatıyoruz. Asus, HP, Lenovo, Msi, Acer ve diğer markalar fark etmeksizin buradaki yöntem ile ekran kartını öğrenmek mümkün.

Ekran kartını öğrenme nasıl yapılır konusundan önce ekran kartı hakkında kısa bir bilgi verelim. Ekran kartı, bilgisayarın görüntü işleme işlemini gerçekleştiren donanım parçasıdır. Bilgisayarın işlemcisinden gelen görüntü işleme komutlarını alır, bu komutları monitörün anlayabileceği şekilde dönüştürür ve görüntüyü monitöre aktarmaya yarar. Ekran kartı oyun oynarken ya da herhangi bir bilgisayarı açarken bilgisayar performansı için oldukça önemlidir.

Ekran kartları, bilgisayar oyunları, grafik tasarımı, video düzenleme, CAD/CAM ve diğer görüntü işleme gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Yüksek performans gerektiren uygulamalarda, ekran kartları özel işlem birimleri (GPU) kullanıp işlem yapar ve böylece daha hızlı sonuçlar almamıza olanak sağlar. Peki bilgisayarımın ekran kartı özelliklerini nasıl öğrenirim? İşte detaylar.

Bilgisayar Ekran Kartı Öğrenme Nasıl Yapılır?

Laptop ya da masaüstü bilgisayarınızın ekran kartı bilgilerini öğrenmek istiyorsanız iki farklı yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerden sizin için uygun olanı uygulayarak Windows 7 ya da Windows 10 işletim sistemi yüklü cihazınızın özelliklerine bakabilirsiniz. Ekran kartı öğrenme yöntemleri:

  • Windows+R
  • Aygıt Yöneticisi

Bilgisayardaki ekran kartını öğrenme yöntemleri yukarıdaki gibidir. Nasıl yapılacağı bilgisine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde ekran kartı özelliklerine bakmak mümkündür.

1. Windows+R ile Ekran Kartını Öğrenme

Ekran kartı modeli ya da özelliklerini öğrenmek için en sık kullanılan ve en kolay yöntem Win+R tuş kombinasyonudur. Bilgisayardaki DirectX Tanı Aracı’nı çalıştırıp bilgisayar özelliklerine bakabilirsiniz.

Windows 10 ekran kartı özelliklerine bakma:

  • Windows tuşuna basılı tutup “R” harfine de aynı anda basın.
  • “Çalıştır” ekranı açılacaktır.
  • Bu ekrana “dxdiag” yazıp enter basın.
  • Biraz bekleyin sonra açılan sayfadan “Ekran” sekmesini seçin ve ekran kartı model ve özellik bilgilerini inceleyin.

Laptop veya masaüstü bilgisayarınızın ekran kartı bilgilerine ulaşmak için “Windows+R” tuşuna basın, sonrasında “dxdiag” yazıp enter basın. Yeni bir sayfa açılacaktır buradan da “Ekran” bölümüne gelerek ekran kartı bilgilerine bakılabilir.

2. Aygıt Yöneticisi ile Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Bilgisayarımızın ekran kartına nereden bakılır diye araştıranlar için ikinci yöntem olarak aygıt yöneticisi yöntemini önerebiliriz. Yukarıdaki yöntem yerine bu yöntemle de yine bilgisayar ekran kartı özellik bilgilerine bakılabilir.

Aygıt yöneticisi ile ekran kartı öğrenme işlemi için:

  1. Masaüstündeki “Bu bilgisayar” seçeneğine sağ tıklayın.
  2. Sol kısımdan “Aygıt Yöneticisi” menüsünü açın.
  3. Açılan kutucuktan “Görüntü Bağdaştırıcıları” seçeneğini seçerek, bilgisayarınızın ekran kartı bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Ekran Kartı Kaç GB Öğrenme Nasıl Yapılır?

Ekran kartı özellikleri sorgulanırken genelde, marka ve modeliyle birlikte kaç gb olduğu bilgisi araştırılmak isteniyor. Eğer siz de ekran kartı kaç GB öğrenmek istiyorsanız Win+R yöntemini uygulayarak bilgisayar özellikleri ve ekran kartı özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Bilgisayar ekran kartı öğrenme gibi farklı bilgileri de öğrenmek için bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde bilgisayar seri no, ram bilgisi ekran kartı bilgisi ve daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılanları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir