Haber

Elektrik Abonelik Ücreti 2023 Ne Kadar?

Abonelik ücretleri her yıl değişiyor. Bazen yılda birkaç defa değiştiğini de görmek mümkün. Peki güncel elektrik abonelik ücreti 2023 yılında ne kadar oldu? Yeni ev satın alanlar ya da kiralayanlar tarafından merak edilen konulardan biri olmuştur. Bildiğiniz gibi elektrik kullanabilmek için bir abonelik sahibi olmanız gerekir. Aboneliğiniz yoksa ve elektrik kullanıyorsanız bu kaçak kullanıma girer. Kaçak elektrik kullanımının da ülkemizde ağır yaptırımları olduğunu bilmeyen yoktur. Asıl konumuza dönecek olursak elektrik aboneliği ücreti ne kadar diye merak ediyorsanız bu yazımızda bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Kiracı elektrik aboneliği ücreti, kiracıların araştırdığı konulardan biridir. Son yıllarda artan kiralarla birlikte uygun kiralık ev bulmak neredeyse imkansız bir hal aldı. Fakat kiralık evi bulduysanız işiniz sadece taşınmak değil. Elektrik aboneliği alarak meskenin yani evin elektriğini açtırmanız gerekiyor. İlk defa abonelik alacaklar ya da nasıl yapıldığını bilmeyenler için hem nasıl alındığını hem de ücret bilgisini başlıklar halinde anlatıyoruz.

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

Elektrik aboneliği yaptırmak oldukça kolaydır. Yeni bir eve ya da iş yerine taşınmadan önce başlangıç aşamasında aboneliklerinizi yaptırmanız gerekir. Karanlıkta kalmamak için ilk aşamada elektrik aboneliğini yaptırmanızı öneririz.

Taşınacağınız yer için kiracı ya da mülk sahibi olmanın yeni bir elektrik aboneliği açarken pek bir farkı yok diyebiliriz. Kiracıysanız, sadece kira sözleşmeniz ve kimlik belgeniz ile birlikte elektrik aboneliği açtırabiliyorsunuz.

Elektrik aboneliği almak için bulunduğunuz bölgedeki yetkili elektrik tedarik şirketinin müşteri hizmet merkezlerine başvuru yapabileceğiniz gibi internet sitesinden ya da E-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Elektrik aboneliği başvurusu yaparken bulunduğunuz ildeki elektrik tedarikçisi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için ilgili tedarikçinin bulunduğu yere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. İşlemlerinizin sorunsuz bir şekilde yapıla bilmesi için bazı evraklara ihtiyaç vardır bunlar:

 • T.C. kimlik belgesi.
 • Tapu, kira kontratı gibi mülkiyete ait bir belge.
 • İskan raporu.
 • DASK poliçesi.
 • Onaylı elektrik projesi.

Elektrik aboneliği için gerekli evraklar yukarıda listelendiği gibidir. Yukarıdaki evrakların olmaması halinde abonelik başvurusunda bulunamazsınız. Eğer kiracıysanız kira sözleşmeniz ve kimlik belgeniz + diğer gerekli belgeler ile birlikte tedarikçi firmayı ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar
 • Abone ya da tesisat numarası
 • Nüfus cüzdanı
 • Banka hesabının IBAN numarası
 • Sayaçtan okunan son endeks
 • Kiracı elektrik aboneliği için gerekli evraklar
 • Deprem sigortası
 • Kira kontratı
 • Nüfus cüzdanı
 • Tesisat Numarası

Kiracı Elektrik Aboneliği Ücreti 2023

2023 yılında kiracı elektrik abonelik ücreti: mesken yani konut için KW 29.8 TL’dir. İş yerleri, ticari yerler için hesaplanan miktar 84.8 TL’dir.

Yukarıdaki ücret hesaplamasına bağlı olarak, en düşük konutlar için güvence ücreti 149 TL, iş yerleri için istenen ücret ise 424 TL’dir.  Güvence bedelinin ödemesi yapıldıktan sonra elektrik açılır.

Elektrik Abonelik Ücreti 2023

Elektrik aboneliği yapmak için, bulunduğunuz yerleşim yerindeki elektrik dağıtım şirketine başvurmanız gerekir. Başvuru esnasında, abonelik talep eden kişiden bazı evraklar istenir. Bu evraklar, kira kontratı ve DASK sigorta poliçesi gibi belgelerdir. Gerekli evrakların tamamı iletildikten sonra abonelik ücreti abone olan kişinin faturasına yansır.

EPDK tarafından belirlenmiş olan abonelik ücreti, her yıl için güncelleniyor. 2023 yılı için KW başına 128,9 TL şeklinde belirlenmiş olan abonelik ücreti, ortalama bir daire için yeni aboneden 644,5 TL abonelik ücreti talep ediyor. Bu ücret, faturalara taksitli bir şekilde de yansıtılabilmektedir.

Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır 2023

Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır

Elektrik kullanılmayacaksa mevcut aboneliğinizi iptal ettirebilirsiniz. Elektrik aboneliği iptali yapılmaması halinde, bir sonraki kullanıcının yapacağı elektrik kullanımları doğal olarak size faturalandırılacaktır. Bu gibi durumlarda kesinlikle elektrik aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekir. Elektrik abonelik iptal işlemi için, aboneliği yaptığınız şirketle sözleşmeyi sonlandırmalısınız. Elektrik aboneliğinizi iptal ettirmek istiyorsanız bağlı olduğunuz şirketin müşteri merkezine giderek ya da internet sitesi üzerinden iptal işlemini gerçekleştirmek mümkün.

Yeni bir eve taşındığınızda veya iş yeri açarken elektrik kullanabilmek için bir aboneliğinizin olması gerekir. Evde hayatınızı sürdüre bilmek ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için ilk aşamada ihtiyaç duyulan şeylerden biri olan elektrik olmazsa olmazlar arasındadır. Bu durumda vatandaşlar tarafından sıkça sorulan soru “Elektrik abonelik başvurusu nasıl yapılır?” sorusu oluyor.

Yeni bir eve ya da iş yerine taşındığınızda ilk kontrol etmeniz gereken şeylerden biri elektriğin olup olmadığıdır. Normal şartlarda elektrik olmaması gerekir. Aksi halde bir usulsüzlük ortaya çıkabilir. Usulsüz kullanım yapmamak adına elektrik sözleşmesi yapılması gerekir. Bu sözleşme sayesinde abonelik alarak kendi üzerinize faturalandırılıp kullanabilirsiniz.

Elektrik aboneliği açtırmak yasal olarak zorunludur. Yeni bir eve taşındığınızda kesinlikle yapılması gereken işlerden biridir. Eğer elektrik aboneliği yaparken hangi evrakların gerekli olduğunu bilmiyorsanız yukarıdaki başlıklardan bunu da inceleyebilirsiniz. Ayrıca nasıl abonelik yapıldığına dair bilgiye sahip değilseniz yine yukarıdaki başlıklar size yardımcı olacaktır.

Haberimizde elektrik abonelik ücreti ne kadar konusu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. Aklınıza takılan konuları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Bu sayede eniyisor.com olarak bizler de sizin için araştırma yapıp en doğru bilgiyi burada yayınlamaya özen göstereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir