Genel

Elektrik Faturası Hesaplama 1 Kw Kaç TL 2024?

Faturası yüksek gelen vatandaşlar tarafından sıkça “elektrik faturası hesaplama” işlemi yapılıyor. Bu hesaplamayı yapabilmek için elektrik kw fiyatını bilmek gerekir. Hesaplama yaparken tüketimden dolayı ne kadar ücretlendirildiğinizi bu şekilde hesaplayabilirsiniz. 2024 yılında gelen KDV zammı ve elektrik zamlarının ardından faturalar da bir önceki yıla göre daha yüksek geliyor. Vatandaşlar da bu durumda elektrik faturası kw hesaplama işlemini yaparak kullanımdan dolayı ne kadar ücretlendirildiklerini hesaplamak istiyorlar.

Elektrik faturaları yaz aylarında kış aylarına göre daha az gelir. Fakat kış aylarında elektrik faturalarının çok daha yüksek geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Kış aylarında elektrik faturasının daha yüksek gelmesinin nedeni ise, ısınma amacıyla elektrikli soba, ısıtıcı, su ısıtıcı, elektrikli duş şofbenlerinin kullanılmasıdır. Su ısıtıcı ve elektrikli şofben çok fazla elektrik tükettiğinden dolayı daha fazla fatura gelmesine neden olur. Ayrıca, kahve ya da çay yapmak için kettle kullanıyorsanız tamamını doldurmak yerine kullanacağınız kadar su doldurmanız daha az elektrik tüketilmesini sağlar.

Elektrik fatura hesaplama

Tek Zamanlı Elektrik Faturası Hesaplama

Tüketim
Abone tipi:
Fatura Tutarı:

Elektrik faturası hesaplamasını yukarıdaki aracı kullanarak yapabilirsiniz. Hesaplama yapılırken; tüketim miktarı, abone tipi ve fatura tutarını yazdıktan sonra hesapla düğmesine basarak faturanızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracında 1 kw elektrik: ev için 1.47 TL'dir.

1 Kw Elektrik Kaç TL?

"1 kw elektrik kaç tl? 2024 1 kwh elektrik ne kadar?" sorusuna yanıt arıyorsanız yukarıdaki araç ile ya da aşağıdaki açıklamadan öğrenebilirsiniz. Ev ya da işyerlerinde kullandığımız elektrik için vergiler dahil kwh fiyatını da öğrenebilirsiniz. İsterseniz tükettiğiniz kwh miktarını elektrik hesaplama aracına yazıp ne kadar elektrik faturası ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

2024 yılından itibabren meskenlerde 240 kw üzerinden faturalandırma yapılmaya devam ediyor. Aynı zamanda yine meskenlerde ve tarımsal sulama için KDV oranı da %8 olarak faturalandırılıyor. Tüm vergilerin de dahil olduğu 1  kWh fiyatları yukarıdaki hesaplama aracında mevcut.

1 Nisan 2023 tarihi itibariyle evlerde yani mesken aboneleri için 240 kwh’ye kadar kwh başı 1.47 TL, 240 Kwh üzeri tüketim halinde ise kwh başına 2,21 TL olarak ücretlendirilecek. Buradaki araçtan meskenler için hesaplama yapabileceğiniz gibi iş yerleri için de elektrik faturasını hesaplayabilirsiniz.

Üç Zamanlı Elektrik Fatura Hesaplama Robotu

Gündüz (06.00-17.00):
Puant (17.00-22.00):
Gece (22.00-06.00):
Abone tipi:
Fatura Tutarı:

Üç Zamanlı Tarife: Ülkemizde elektrik faturaları için günün üç bölümü kullanılmaktadır. Bu nedenle toplam tüketimi tutarına ulaşabilmek için sabah, puant ve gece olmak üzere üç tüketim tutarı hesaplanmalıdır. Bu hesaplamayı da yukarıdaki hesaplama aracı sayesinde yapabilirsiniz.

Toplam Tüketim Tutarı = Gündüz + Puant + Gece

Üç Zamanlı Tarife Ücretleri

  • Gündüz 06.00 - 17.00 saatleri arası: 2.24 TL
  • Puant 17.00 - 22.00 saatleri arası: 3.29 TL (Eğer bu saatler arasında fazla tüketim yapıyorsanız tüketim limitini aşmayın.)
  • Gece 22:00 - 06:00 saatleri arası: 1,4 TL

Yukarıdaki ücretlere vergiler dahildir. Yani manuel olarak hesap makinesi ile hesaplama yapacak olursanız yukarıdaki ücret bilgisine göre hesaplama yapabilirsiniz. Üç zamanlı tarife kullanmak istiyorsanız ve akıllı sayacınız varsa dilekçe ile dağıtım firmasına başvurup üç zamanlı tarifeden faydalanabilirsiniz. Çok fazla elektrik kullanımı yapan; çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, su ısıtıcı gibi cihazlar ve elektrikli ısıtıcıları 22:00 - 06:00 arasında kullanmanız daha uygun fiyata kullanmanızı sağlar.

1 Kwh Kaç TL 2023?

Elektrik faturasını hesap makinesiyle hesaplayabilmek için 1 kWh kaç TL bilmeniz gerekir. Üç zamanlı mesken için 1 kwh: 1,47 TL, puant: 3.29 TL, gece ise: 1,4 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Üç Zamanlı Tarife Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

  • Gündüz: Tüketim-Gündüz x Gündüz Birim fiyat
  • Puant: Tüketim-Puant x Puant Birim fiyat
  • Gece: Tüketim-Gece x Gece Birim fiyat
  • Tüketim tutarı= Gündüz + Puant + Gece

Yukarıdaki hesaplama yöntemini kullanarak üç zamanlı tarife elektrik faturası hesaplaması yapılabilir. Ayrıca yine yukarıdaki hesaplama aracını kullanıp mesken için fatura hesaplamasını yapabilirsiniz.

Elektrik Faturasına Uygulanan Vergiler

  • Elektrik faturalarındaki Enerji Fonu (%1) tüketim tutarının %1’idir.
  • Enerji Fonu=Tüketim tutarı x 0,01
  • Elektrik (Belediye) Tüketim Vergisi > ETV (btv) tükettiğiniz tutarının %5’idir. BTV sanayi abonelerinden %1oranında alınmaktadır.

150 Kw Elektrik Kaç TL?

Yukarıdaki hesaplama araçlarından da 150 kw elektrik kaç TL sorusunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Ayrıca güncel ücretlendirmelere göre 150 kw elektrik fiyatı 221.16 TL'dir.

Elektrik Tüketim MiktarıTOPLAM BEDELElektrik kWh Bedeli
1 kWh1,47 TL 
240 kWh353,85 TL1,47 TL
10 kWh22,1 TL2,21 TL
250 kWh375,95 TLToplam

Elektrik faturalarında eğer üç zamanlı kullanım yapıyorsanız fazla elektrik tüketen ev aletlerini 22:00 - 06:00 saatleri arasında kullanmanızı öneririz. Bu sayede faturanızın daha düşük gelmesini sağlamış olursunuz. Fakat buna ek olarak gün içerisinde çamaşır makinesi çalıştırmamaya, su ısıtıcıları çok fazla kullanmamaya özen göstermek gerekir. Lakin, kış aylarında kullanılan elektrikli ısıtıcılar da faturanızın yüksek gelmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir