Genel

Engelli Raporunda Bağımsız Ne Demek? (Kısmi Bağımlı)

Engelli raporu nedir? Engelli raporu bağımsız ne demek, kısmi bağımlı ne demek, tam bağımlı ne demek? Tüm soruların yanıtı burada.

Bu içeriğimizde, engelli raporlarında bulunan bağımsız, kısmi bağımlı ve tam bağımlı tanımlarının anlamlarını açıklayacağız. Ayrıca engelli raporu hakkında merak edilen birçok sorunun da cevabını burada bulabilirsiniz. Eğer engelli raporunuzda bağımsız, kısmi bağımlı ya da tam bağımlı yazıyorsa ve ne anlama geldiğini merak ediyorsanız alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Engelli raporu verilirken üç farklı şekilde verilmektedir. Bunlar bağımlı, kısmi bağımlı ve bağımsızdır. Bu ifadelerin anlamları çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Hem engelli bireyler, hem de engelli yakınları bunların anlamlarını araştırıyorlar. Bu yazımızda detaylı şekilde anlatarak sizlere yardımcı olmak istedik.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu, vatandaşın sağlık durumu ve engellerini resmi bir şekilde belgelemek amacıyla sağlık kurulu tarafından verilmektedir. Engel oranıyla ilgili, raporun ön kısmında bulunan bağımlılık değerlendirmesi, bölümünde engelli bireyin bağımsız, kısmi bağımlı ya da tam bağımlı olup olmadığını ifade eden bir alan bulunmaktadır.

Bu içeriğimizde, engelli raporunda bulunan bu bilgilerin ne anlama geldiğini tek tek anlatacağız. İlk olarak engelli raporunda bağımsız ne demek konusuna değinio, daha sonrasında da diğerlerini sizin çiçin açıkladık.

Engelli Raporu Bağımsız Ne Demek?

Engelli raporunda bulunan “bağımsız” tanımı, kişinin tek başına hareket edebilme, kararlarını alabilme, sorumlulukları yerine getirme ve kişisel bakımlarını yapabileceği anlamına gelmektedir.

Engelli Raporunda Kısmi Bağımlılık Ne Demek?

Engelli raporlarında bulunan “kısmi bağımlı” ibaresi, organ kaybı, doku veya psikiyatrik tanı benzeri sebeplerden dolayı kişinin günlük gereksinimlerini ve yapması gereken şeyleri sınırlı bir yardım ile yapabileceğini ifade eder.

Engelli Raporu Tam Bağımlı Ne Demek?

Engelli raporlarında yer alan ifadelerden biri de “tam bağımlı” ibaresidir. Engelli raporunda bulunan tam bağımlı ibaresi, %50 ve üstü engel oranına sahip olanların doku, organ ya da fonksiyon kaybı ile psikiyatrik tanıdan, günlük yaşam aktivitesini tek başına yapamayacağı anlamına gelir.

Engelli Raporunda Bağımlılık Derecelendirme Kriterleri Nelerdir?

Engelli raporlarında derecelendirme yapılırken, engelli kişinin kişisel bakım, hareket edebilme, iletişim kurma, evde ve dışarıdaki hayata katılabilme, iş bulma ve mesleki eğitim benzeri alanlarda ne kadar bağımlı olduğuna bakılır. Örnek verecek olursak, kişisel bakımını tek başına yapamayan engelli vatandaşların raporlarında kısmi bağımlı ibaresi yer almaktadır.

Engelli Vatandaşların Hakları

Engelli vatandaşların kendilerine özel hakları bulunmaktadır. Çoğu engelli vatandaş bu haklarını bilmediğinden dolayı bu konuya da değinmek istedik. Engelli vatandaşların haklarını buradan inceleyebilirsiniz.

Yüzde 40 Engelli Hakları

Sağlık raporunda %40 ve üzeri engelli oranı olan vatandaşlar özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanabilecekler. Özürlülük kimlik kartı, H sınıfı belge, bakım hizmetler, özürlü aylığı, bakım aylığı gibi imkânlardan faydalanma hakları da vardır. Ayrıca diğer hakları da incelemek isterseniz, resmi internet sitesine giriş yapıp buradan haklarınızı öğrenebilirsiniz. Bu başlık ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir