Genel

Evlenme Yaşı Kaç ve Olağanüstü Evlilik Yaşı 2023 Yasa

Evlilik için dünya genelinde diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de belirli bir yaşta mümkündür. Peki, evlenme yaşı kaç ve olağan üstü evlenme yaşı kaçtır?

Evlilik Nedir?

Ülkemizdeki hukuka göre evlilik için tarafların farklı cinsiyetlerde olması zorunlu kılınmıştır. Yani evlenecek kişilerden birinin erkek diğerinin kadın olması gerekir. Evlilik bir kadın ve erkeğin birbirleriyle yaşama amacıyla evlendirme yetkisi olan kişi tarafından açık ve serbest şekilde, birbirleriyle evlenmeyi dile getirerek yapılır. Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre evlenme şekle bağlı bir işlem olarak geçmektedir. Bundan dolayı kanunlara uymadan yapılan evlilikler herhangi bir hüküm doğurmaz.

Türk Medeni Kanunu’nun 142. maddesi ile evliliğin şekli değişmiştir; “Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar.”

Evlenme Yaşı Kaçtır?

Evlenme yaşı ise olağan ve olağan üstü evlilik yaşı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunları aşağıdaki başlıktan inceleyebilirsiniz.

Olağan Evlilik Yaşı Kaç?

Olağan evlilik yaşı normalde olması gereken evlilik yaşıdır. Türk Medeni Kanunu’na göre evlenmeyi düşünen kişilerin evlenebilmesi için; kişilerin bedensel ve zihinsel olarak gerekli yetişkinliğe ulaşmasını şart koyulmuştur. Bu kanuna göre evlenecek olan kişilerin belirlenmiş bedensel ve zihinsel olgunluğa ulaşabilmesi için evlenme yaşı ön koşul olarak belirlenmiştir. Türk Medeni Kanunun 124. Maddesinin 1. fıkrasına göre, evlenmek için en düşük yaş sınırı 17 yaş belirlenmiştir. Erkek ya da kadın bireyin 17 yaşını doldurduktan sonra 18 yaşından gün almadıkça evlenmesi kanunen yasal değildir. Kanunlarda yapılan düzenleme sayesinde evlilik için yalnızca asgari sınır belirlenmiştir diğer evlenme şartlarını bulunduran herkes evlenebilir.

Olağanüstü Evlenme Yaşı

Bir üst başlıkta da açıkladığımız gibi kanun erkek ya da kadının 17 yaşını doldurmadıkça evlenemeyeceğini şart koymuştur. Ancak önemli veya olağanüstü durumlar halinde onyedi yaşına gelmemiş kişilerin de evlenmesi mümkün hale geliyor.

Türk Medeni Kanun madde 124/II hükmü ” Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.” şeklinde getirilen düzenleme sonucunda 17 yaşını doldurmamış olan önemli veya olağanüstü bir durum sonucunda çift evlilik yapabilir.

Olağanüstü Evlenme Yaşı Şartları

  1. Erkek ya da kadın 16 yaşını doldurmuş olmalıdır,
  2. Olağanüstü bir durumun ya da önemli bir neden,
  3. Evlilik kararından önce mümkün olması durumunda anne, baba ya da vasinin dinlenmesi gerekir.

Not: Olağanüstü ya da önemli bir durumda 17 yaşını doldurmamış olan erkek ya da kadının evlenebilmesi için mahkemeden karar çıkması gerekir. Bu kararı vermeye yetkili mahkeme, talepte bulunacak olan kişinin ikamet ettiği yerin mahkemesidir. Görevli mahkeme Aile mahkemesidir.

Evlilikte Yaş Farkı

Evlilikte yaş farkı için yine Kanunlar geçerlidir. Bir bireyin evlenebilmesi için 17 yaşını doldurmuş ve 18 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Bununla birlikte 30 yaşındaki kişi ile 21 yaşındaki kişinin yapacağı evlilikte herhangi bir yasa dışı durum söz konusu değildir.

Evlenme Yaşı Kaç ve Olağanüstü Evlilik Yaşı evlilik yapmayı düşünen çiftler tarafından merak edilen konulardan biridir. Olağanüstü evlilik yaşı ise daha çok olağan bir durumdan dolayı evlenecek olan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Eniyisor.com’a gelen evlenme yaşı kaçtır sorusunu bu haberimizde yanıtladık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir