Genel

Excel Eğer Formülü Nasıl Kullanılır? Hücre renklendirme

Microsoft Excel’de şarta bağlı işlem yapan fonksiyonlar eğer ve mantıksal formüllerdir. “Peki sıkça kullanılan Excel eğer formülü kullanımı nasıl yapılır?” Kurumsal bir firmada işe girdiğinizde istenen program bilgilerinden biri de Excel’dir. Eğer Excel bilmiyorsanız bu program üzerinde kendinizi geliştirmenizde fayda var. Excel ile yapacağınız işlerden biri de şarta bağlı hesaplama yapmak için Eğer formülünü kullanmaktır. Eğer formülü ile birçok işlemi çok kısa sürede program üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Excel eğer formülü, hesaplamalar ve şarta bağlı hesaplamalar yapmamıza olanak sağlıyor. Excel ile şarta bağlı hesaplama yapabilmek için Excel’in Mantıksal işlevlerinde bulunan EĞER ve ÇOKEĞER formüllerinin kullanılması gerekir. Excel eğer formülü kullanımı nasıl yapılır ve Excel ÇOKEĞER formülü nasıl kullanılır sorularını yanıtlıyoruz.

Eğer Formülü Nasıl Kullanılır?

Excel’de en fazla kullanılan matematiksel ve mantıksal formül EĞER FORMÜLÜ‘dür. Tek şarta bağlı bir şekilde hesaplama yapabilmek için EĞER formülü;

=EĞER(Hücre Adresi ve şartı; Şart doğru ise yapılacaklar; Şart yanlış ise yapılacaklar) şeklinde çalışır.

Örneğin: A2 hücre kısmında 100 rakamı bulunuyorsa:

=EĞER(A2>=50 ; A2*0,10 ; A2*0,05) formülü aşağıdaki gibi kullanılır.

Keza A2 hücresinde bulunan değer, büyük ve eşit 100 ise A2 hücresinde bulunan değeri 0,10 ile çarp, ardından A2 hücresinde bulunan değeri 0,05 ile çarp anlamına gelmektedir.

Burada şartı şu şekilde açıklayabiliriz İÇ İÇE EĞER veya ÇOKEĞER formüllerini kullanmalısınız. eniyisor.com sitesinden ÇOKEĞER ve İÇ İÇE EĞER formüllerinin nasıl kullanıldığını da öğrenebilirsiniz.

Excel Mantıksal Formüllerin Kullanımı

En fazla kullanılan Mantıksal işlemler ve görevleri aşağıda anlattık. Excel’in mantıksal formüllerinde en fazla bilinmesi gereken formül, EĞER ve ÇOKEĞER formülüdür.

Ve Fonksiyonu: Bütün bağımsız değişkenleri DOĞRU ise, DOĞRU sonucu gösterir.

YANLIŞ işlevi: YANLIŞ mantıksal değerini gösterir.

EĞER Fonksiyonu: Gerçekleştireceğiniz herhangi bir mantıksal sınama belirtir. Excel’in en fazla kullanılan formülü olan ve her Excel kullanıcısının bilmesi gereken Eğer formülünün kullanımını öğrenmek için yukarıda bahsettiklerimizi yapabilirsiniz.

EĞERHATA Fonksiyonu: Formül hata değerlendirecekse belirtilen değeri döndürür; aksi halde formül sonucunu döndürmektedir.

EĞERYOKSA İşlevi: İfade #YOK olarak sonuçlandığında belirttiğiniz değeri verecektir, aksi takdirde ilgili ifadeyi verir.

ÇOKEĞER Fonksiyonu: Bir ya da daha fazla koşulun karşılanıp karşılaşmadığını denetlemek için kullanılmaktadır.

DEĞİL İşlevi: Bağımsız değişkeninin mantığını tersine tersine çevirmek için kullanılır.

YADA İşlevi: Bağımsız değişkenlerden biri DOĞRU ise, DOĞRU sonuç verir.

DOĞRU İşlevi: DOĞRU mantıksal değeri vermeye yarar.

ÖZELVEYA İşlevi: Tüm bağımsız değişken değerlerin mantıksal özel durum veya değerini vermeye yarar.

Excel Mantıksal Formüller Nasıl Öğrenilir?

Excel’de Mantıksal işlevlerin kullanımı hakkında merak ettiklerinizi yorumlar alanından sorabilirsiniz. Yukarıdaki başlıklardan ise Excel Eğer formülü ile merak edilen konuları inceleyebilirsiniz. Excel Eğer formülü ile hücre renklendirme hakkında da merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Ayrıca yapamadığınız işlemleri Youtube’ta da aratabilirsiniz. Youtube platformunda, Excel ile ilgili merak ettiklerinizi yazıp aratarak videolu şekilde de öğrenebilirsiniz. Excel çıkarma, toplama, çarpma ve bölme formüllerini de yine aynı şekilde inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir