Teknoloji

#### Excel hatası neden olur? Excel’de #### hatası nedir? Çözümü nasıl düzeltilir?

Bilgisayarda işletmelerin en fazla kullandığı programlardan biri Excel’dir. Excel tablo hazırlamak, nöbet listesi oluşturmak ya da toplu düzenlemeler yapmak için sıkça tercih edilmektedir. Ancak bu programı kullananlar bazen; “#### Excel hatası neden olur?” Konusunu da araştırıyorlar. Bu konunun bu kadar fazla araştırılmasının nedeni ise en popüler Excel hatalarından biri oluşu diyebiliriz. Dolayısıyla, insanlar işlerini yaparken karşılaşmış oldukları bu hatayı da hemen gidermek istiyor. Bu rehber içeriğimizde Excel #### hatası neden olur sorusuna yanıt veriyor ve bu hatayı nasıl gidereceğinizi anlatıyoruz.

#### Excel hatası nedir? Bu sorunun sıkça araştırılmasının asıl nedeni; en fazla karşılaşılan Excel hatalarından biri oluşudur. Burada ilgili hatanın neden kaynaklandığını ve çözümü için neler yapılması gerektiğine değindik. #### Excel hatası, bir hücrede bulunan sayının hücre boyutuna sığmadığında karşılaşılan bir hatadır. Bu hata genel olarak, hücrenin sütun genişliğinin yazılan sayıya göre yetersiz olduğu durumlarda oluşur.

#### Excel Hatası Nedir?

Örnek verecek olursak, herhangi bir hücreye “01/01/2024” tarihini yazarsanız ve yazdığınız hücrenin genişliği bu karakterler için yeterince geniş değilse, hücrede ##### sembolü şeklinde görünür. Bunun sebebi, tarih yazılırken girilen rakamların normal formattan daha uzun oluşundan kaynaklanışıdır.

Excel’de yazılan Tarih veya Rakamların olduğu hücrelerde, örneğin rakamları seçip binlik basamaklara ayırdığınızda ya da sütun genişliğini daralttığınızda Excel’de #### hatası ile karşılaşırsınız. Excel’de hücrelerde bulunan rakamları, binlik basamaklarına ayırırsak hücre genişliğine sığmadığından, #### olarak görünebilmektedir. 

Excel hatası

Referans olarak yukarıdaki tabloyu örnek gösterebiliriz. Peki bu problemin çözümü nasıl olur? Aşağıdaki başlıkta detaylı şekilde anlatıldı.

#### Excel Hatası Neden Olur?

Windows bilgisayarınızda Excel’de “####” hatası çoğu zaman hücredeki rakamların hücreye sığmamasından kaynaklanır. Ayrıca Excel #### hatasının diğer kaynakları:

  1. Geniş Sayılar veya Metinler: Hücredeki sayı veya yazının çok uzun olmasından kaynaklanabilir. Eğer hücre genişliği girilen veriye göre dar kalıyorsa #### şeklinde görünecektir.
  2. Negatif Tarih ve Saat Değerleri: Excel’de bir hücrede hesaplanan tarih veya saat değeri negatif ise, Excel bu değeri gösteremediğinden dolayı “####” hatasını verecektir.
  3. Sütun Genişliğinin Dar Olması: Eğer sütün genişliği girilen veriye göre dar kalıyorsa bu hata ile karşılaşılabilir.

Hatayı düzeltmek için yapılması gerekenler:

  • Sütun Genişliğini Ayarlamak: Hücrenin veya sütunun genişliği dar geldiğinden dolayı bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Bu durumda hücre ya da sütunun genişliğini arttırın.
  • Metin Formatını Değiştirmek: Eğer hücre içerisinde yazan şey bir sayı ise ve bu hata ile karşılaşıyorsanız, sayı formatını değiştirerek hatayı giderin.
  • Formül Kontrolü: Eğer bu hatayı formül uyguladığınız için alıyorsanız, formülün doğru çalışıp çalışmadığını ve doğru sonuç verip vermediğini kontrol edin. Çoğu zaman tarih ve saat hesaplamalarında negatif değerler giriliyorsa bu hata ile karşılaşılmaktadır.

Bu hatayı görüyorsanız paniğe kapılmayın. Ciddi bir problem olmadığını söyleyebiliriz. Onun yerine görsel bir uyarlama ya da küçük bir düzeltme gerektiren basit bir hatadır.

Excel #### Hatası Nasıl Çözülür?

Microsoft Excel’i kullanırken, sütun genişliğini daraltırsanız #### hatası ile karşılaşırsınız. Ya da bazen, normal sütuna da rakam ya da yazı yazdığınızda #### hatasını karşınıza çıkabilir. Bu hatayı gidermek için; sütun ve hücre genişliğini yeniden yapılandırabilirsiniz. Ayrıca formül kullanırken bu hatayı alıyorsanız formülün doğru olup olmadığını ve doğru sonuç verip vermediğini de incelemeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir