Haber

SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek, SGK işlemlerinde vatandaşların sıklıkla karşılaştığı uyarı notlarından biridir. Bunun ne anlama geldiğini bilmeyenler için burada açıklıyoruz. SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış, emeklilik işlemleri yapılırken pek çok kişinin karşısına çıkan uyarılar arasındadır. Emeklilik işlemleri için dosya takibi yapılırken karşımıza çıkan bu uyarı, teslim edilen dosyanın durumu ile ilgili fikir vermesi için kullanılmaktadır. Peki, SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek? İşte, bu konuya dair detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emeklilik sürecine dahil olmak için dosyasını teslim etmiş vatandaşların gündeminde yer alan konulardan biridir. DYS sistemi üzerinden düşen dosyaların görevli memurlarca incelenip işleme alındığını ifade etmek için kullanılan bu açıklama, duruma göre değişkenlik gösterir.

SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek

“SGK Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış” uyarısı, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile olan yazışmaların sonucunda bir evrakın işleme alınmadan SGK gelen evrak dosyasına konulduğunu ya da SGK tarafından işleme alınmadan bu dosyadan çıkarıldığını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Bu durum sonucunda, evrakların işleme alınmış fakat reddedilmiş olabileceği anlamına gelebilir. Aynı zamanda kurum tarafından incelenerek sonuçlandırılması için bekleyen bir evrak olarak da kabul edilebiliyor.

DYS Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

DYS, Doküman Yönetim Sistemi anlamına gelir. Karşınıza çıkan bu ifadenin anlamı ise genel olarak şu şekildedir. SGK ile olan yazışmalarında bir evrakın işleme alınmadan önce SGK genel evrak dosyasına konulduğunu ya da SGK tarafından işleme alınmadan önce bu dosyadan çıkarıldığını ifade etmek için kullanılır. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için SGK iletişim numarasını arayabilirsiniz.

“Kaldırılmış” ifadesi, bir evrakın belirli bir nedenle veya karara bağlı olarak bir dosyadan çıkarıldığını veya arşivlendiğini ifade eder. Bu durum, evrakın daha önce bulunduğu dosyadan çıkarıldığı ve artık o dosyada yer almadığı anlamına gelir. Evrak, bu işlem sonucunda başka bir dosyaya veya arşivleme sistemine yerleştirilmiş olabilir. Aynı zamanda gelen ek evrak ilgili dosyaya eklenmiş anlamına da gelebilir.

EYT Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar), SGK’dan emeklilik işlemlerini yaparken kontrol ettiklerinde gelen evrak dosyasına kaldırılmış şeklinde bir uyarı ile karşılaşabiliyorlar. Bu durum yine yukarıda ifade ettiğimiz şekildedir. Ancak konu ile alakalı aklınıza takılanların yanıtlanmadıysa SGK iletişim numarasından arayarak bunun ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

“Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış” ifadesi, SGK ile olan yazışmalarda, gelen evrakların işleme alınmadan dosyaya konulan evrakın dosyadan çıkarıldığını ifade eder. Bu ifade, evrağın reddedildiği, geri çekildiği veya kurum tarafından incelenmek için bekleyen bir evrak olduğunu da ifade edebilir.

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ile yapılan yazışmalarda, belirli prosedürler ve kurallar çerçevesinde evraklar işleme alınır. Ancak, bazen gelen evraklar, belirli sebeplerle işleme alınmadan dosyaya konulur ve “kaldırılmış” olarak işaretlenir. Bununla beraber gönderilen evrakın ilgili dosyaya kaldırıldığı yani eklendiği anlamına da gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir