Teknoloji

Google Fotoğraf Arama Nasıl Yapılır?

Google’da “fotoğraf arama” özelliği sayesinde aradığınız herhangi bir fotoğrafı ve benzerlerini bulabilirsiniz. Çoğu kişi Google fotoğraf arama özelliğini biriyle tanıştığında ya da herhangi bir fotoğrafın sahte olup olmadığını anlamak için kullanıyor. Örneğin, Instagram’da milyonlarca fake yani sahte hesap var. Bu hesaplardan hangisinin gerçek olduğunu anlamak oldukça zor. Biriyle tanıştınız ancak fotoğrafı size sahte geliyorsa fotoğrafını Google’da aratabilirsiniz. Ya da herhangi bir görselin daha büyük ölçekte olan boyutuna ihtiyacınız varsa ya da hd kalitede olanını arıyorsanız yine bu yöntem işinize yarayacaktır.

Bir fotoğrafın fake olduğunu nasıl anlayabilirim sorusuna yanıt arayanlar da yine bu yöntemden kolayca faydalanabilirler. Yaklaşık 5 saniye içerisinde o fotoğrafın google’da hangi internet sitelerinde ve sosyal ağlarda kullanıldığını öğrenmek mümkün. Telefondan ve bilgisayardan bu yöntemi kullanmak oldukça basit. Henüz kullanmayanlar için burada açıklıyoruz. Peki Google fotoğraf araması nasıl yapılır?

Google Fotoğraf Arama Yöntemleri

  • Bilgisayardan fotoğraf arama.
  • Telefondan fotoğraf arama.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem bilgisayardan hem de telefondan bu yöntemi kullanmak mümkündür. Tek yapmanız gereken şey ise aşağıda anlatmış olduğumuz yolu takip etmek. Fake fotoğrafları, ürün görsellerini ve daha fazla fotoğrafı bu sayede analiz edebilirsiniz.

Bilgisayardan Fotoğraf Arama

1. yöntem: Fotoğraf araması yapabilmek için ilk olarak google.com’a giriş yapın. Ardından aşağıdaki görselde de kırmızı kare kutu içinde gösterilen fotoğraf makinesi simgesine dokunun. Bu ekrana dokunduğunuzda haberin kapak fotoğrafında olan ekran açılır. Buradan görseli sürükleyin ya da dosyayı yükle seçeneğini seçmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra fotoğrafı aratırsanız google’da hangi sitelerde yüklü olduğunu ve benzer fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz.

google fotoğraf arama nasıl yapılır

2. yöntem: Bir benzer yöntem ise yine bilgisayardan çok daha rahat yapılmaktadır. Yukarıdaki yöntemde fotoğrafın bilgisayarınızda kayıtlı olması gerekiyor bu nedenle bize kalırsa biraz zahmetli bir işlem. Bu yöntem yerine araştırmak istediğiniz fotoğrafın üzerine sağ tıklayın Resmi Google ile ara seçeneği gelecektir, buna dokunun.

google lens ile fotoğraf arama

Ekranın sağ kısmında Google Lens çerçevesi açılacaktır. Yukarıda da yaptığımız gibi fotoğrafın tamamını seçiyoruz. Seçimi yaptıktan sonra Google bizlere görsel ile ilgili sonuçları bulup ekranda listeler.

Telefondan Fotoğraf Arama

Telefondan da yine aynı iki yöntem kullanılabilir. İsterseniz direkt olarak Google sayfasına giriş yapıp kameraya dokunarak fotoğrafı yükleyin. Ya da daha basit yöntem olan, fotoğrafın üzerine basılı tutun Resmi Google’la arayın, seçeneğine basın. Bunu yaptığınızda telefondan hızlıca o fotoğrafın hangi internet sitelerinde kullanıldığını görüntüleyebilirsiniz.

Bir Fotoğrafın Fake Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir fotoğrafın fake olup olmadığını anlamak düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Fake fotoğraflar internet sitelerinden alınır. Doğal olarak bu da google’da bir iz bıraktığı anlamına gelir. Google’da kullanıcılarına yardımcı olmak amacıyla, fotoğraf arama özelliğini yani Google Lens özelliğini bir süre önce aktif etti. Bu yöntemi kullanarak hem fake fotoğrafları görebilirsiniz hem de herhangi bir fotoğrafın daha kaliteli versiyonunu bulabilirsiniz.

Google fotoğraf arama özelliği günümüzde hem bilgisayardan hem de telefondan kullanılabilmektedir. Eğer tablet kullanıyorsanız yine telefon için anlatılan adımları uygulayarak Google ile fotoğraf arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir