Genel

Gri Tonları isimleri

Gri, gözün en sevdiği renk tonlarından biridir. Kıyafetlerde ve dekorasyonda en çok tercih edilen renklerden olmuştur. Buradan gri tonları isimlerini inceleyebilirsiniz. Gri renk tonlarını araştıranlar için burada direkt olarak renk tablosunu paylaştık. Bu sayede direkt olarak beğendiğiniz rengin renk kodunu alabilirsiniz.

Gri Renk

Gri renk, gözün algılamada en rahat olduğu renklerdendir. Gri rengi elde etmek için iki farklı rengi karıştırmak gerekir. Hem siyah hem de beyaz rengi belirli oranlarda birbirine karıştırarak gri renk elde edilir. Gri, anlam bakımından alçak gönüllülüğü ifade eder aynı zamanda insana huzur veren renklerden olmuştur. Diğer renklere göre duvar boyası olarak tercih edilmesinin nedeni de budur.

  • Gri renk kodu: #808080

Kıyafetlerde, dekorasyonlarda ve duvar boyalarında sıklıkla karşılaştığımız bu rengin tonları da sık araştırılıyor. Siz de gri renk tonlarını arıyorsanız buradaki tablodan bütün tonlara ulaşabilirsiniz. Renklerin anlamı bakımından da Gri, ciddiyeti yansıtan renklerden biridir. Denge olarak da ifade edebiliriz. Tek başına kullanılan ortamlarda bunaltıcı olsa da beyaz renk gibi çeşitli renklerle kombin yapılırsa çok daha güzel bir ortam oluşturur. Örneğin odanızı griye boyadığınız zaman beyaz dekor eşyalarıyla süslerseniz hem daha rahatlatıcı bir ortam oluşur hem de uyumlu bir görüntü elde edersiniz.

Gri Tonları İsimleri

Gri renk tonlarını arayanlar için burada tablo halinde paylaştık. Ayrıca Gri renk tonlarının isimleri ve renk kodları da bu tablodan incelenebilir:


#808080 – Gri 
#3B444B – Arsenic 
#3D2B1F – Bistre 
#000000 – Siyah 
#464646 – Charcoal 
#788878 – Davy’s grey 
#4D5D53 – Feldgrau 
#534B4F – Liver 
#404048 – Payne’s grey 
#321414 – Seal brown 
#C0C0C0 – Gümüşi (Silver) 
#708090 – Slate grey 
#483C32 – Taupe 
#50404D – Purple Taupe 
#674C47 – Medium Taupe 
#8B8589 – Taupe grey 
#BC987E – Pale Taupe 
#CDB891 – Ekru rengi 
#C3B091 – Haki 
#796878 – Eski Lavanta 
#997A8D – Dağ pembesi 
#996666 – Gül rengi 
#967BB6 – Lavanta mor 
#BDBBD7 – Lavender grisi 
#78866B – Kamuflâj yeşili 
#483C32 – Kahverengimsi gri 
#ACB78E – Bataklık yeşili 
#F5F5DC – Bej 
#FFFFFF – Beyaz 
#3D2B1F – Barut rengi 

Gri Boya Tonları

Gri boya tonları her boya markası için değişmektedir. Bu nedenle aşağıda markaya göre gri boya tonları isimlerini paylaşıyoruz.

Marshall Gri Tonları İsimleri

Filli Boya Açık Gri Tonları

Filli boya gri renk tonlarını yukarıdaki renk tablosundan inceleyebilirsiniz. Oda, ofis ya da salonunuzun rengini gri tonlarından birine boyamadan önce doğru tonu arıyorsanız bu tabloyu kesinlikle incelemenizi öneriyoruz.

Jotun Boya Gri Tonları

Gri Renk Anlamı Nedir?

Gri renk, bir renk olarak, siyah ve beyaz arasında bir ortadaki renktir ve tonlarına göre açık veya koyu tonlarda olabilir. Renk anlam bakımından, durgunluk, sıradışılık, insanların duygusal olarak soğuk veya uzak kalması gibi anlamlar taşımaktadır. Gri, günlük yaşamda kullanılan birçok üründe (ürün ambalajları, moda, tasarım vb.) kullanılır ve farklı anlamlar taşıyabilir.

Gri Duvar Boyası ile Boyanmış Duvarlar

Gri renk bir çok alanda tercih edilebiliyor. Gri duvar boyası ile boyanmış duvarları görmek için aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

Yatak odasında gri rengi tercih edecekler bu tonu seçebilirler.

Gri renk oturma odası ya da salonlarda da sıklıkla tercih edilen renklerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir