Haber

Havza Kaplıcaları

Samsun’un Havza ilçesindeki, doğal kaynak ve kaplıcalar bakımından zengindir ve kaplıca turizmine ev sahipliği yapmaktadır. Samsun Havza kaplıcaları 53°C sıcaklıklardaki suları radyoaktif özelliğe de sahiptir. Sağlık açısından da önemli bir yere sahip olan kaplıcalar bu nedenle sık ziyaret edilmektedir. Samsun’daki Havza Kaplıcalarının faydaları da oldukça fazladır. Romatizmal ve nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu da dahil olacak şekilde çeşitli hastalıklara şifa oluyor.

Samsun Havza Kaplıcaları Neye İyi Gelir?

 • Cilt hastalıkları
 • Psikolojik rahatsızları
 • Nefes darlığı ve buna neden olan akciğer hastalıkları
 • Safra taşı
 • Sindirim bozukluğu
 • Kireçlenme
 • Stres
 • Kloroz tedavisi
 • Mide iltihabı
 • Şeker hastalığı
 • Dalak şişmesi
 • Beden zafiyetleri
 • Üreme organları iltihabı
 • Adet düzensizliği
 • Menopoz ve kısırlık gibi kadın hastalıkları
 • Larenjit ve farenjit hastalıkları
 • Böbrek ve bağırsak hastalıkları
 • Gut hastalığı
 • Adale ağrıları
 • Kronik bronşit

Havza kaplıcalarının iyi geldiği çeşitli hastalıklar yukarıda sıralanmıştır. Sağlık Turizmine ev sahipliği yapan Samsun’un Havza ilçesi yaz kış herkes tarafından ziyaret edilebilir. Sağlık Bakanlığı tarafından bulunmuş olan kaplıca: termal su içinde silis, sülfat, arsenik, çelik, sodyum kalsiyum bikarbonat gibi mineraller bulunmaktadır.

Havza Kaplıcaları Nerede?

Havza kaplıcalarını ziyaret edecekler ya da nerede olduğunu merak edenler için adres bilgisini de paylaştık. Samsun’un Havza ilçesindedir. Kaplıcalar adını da ilçeden almıştır. Eğer tam olarak konum bilgisini merak ediyorsanız aşağıdaki adresi konum olarak gösterebiliriz.

 • Havza Kaplıcalar Bölgesi, İmaret, Atatürk Cd., 55700 Havza/Samsun

Kaplıcanın Özellikleri

Samsun’un Havza ilçesinde bulunan bu kaplıca yerli ve yabancı vatandaşlar tarafından sık ziyaret edilen yerlerdendir. Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiştir. Su içerisinde silis, sülfat, arsenik, çelik, sodyum kalsiyum bikarbonat gibi maddeler bulunmaktadır. Aynı zamanda radyoaktif özeliğe de sahiptir. Havza Kaplıcaları, sinir hastalıkları ve yaşlılığa bağlı hastalıkların da tedavilerinde tercih edilmektedir. Kaplıca suyunda arsenik bulunması sebebiyle her çeşit kan hastalığına iyi gelmektedir.

Havza Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Buraya gitmek isteyenler, Samsun’un Havza ilçesine yaklaştığı zaman ‘’Kaplıcalar Şehri Havza’’ sloganlı tabelalarla karşılaşırlar. Havza merkezden kaplıcalara gidilecekse, ‘’Havza Terminali’’ giriş sapağına geldiğinizde ‘’Havza Kaplıcaları’’ tabelalarını takip edip tesislere gidebilirsiniz.

Özel araç ya da otobüsle gidecek olanlar ise Samsun Çarşamba Havaalanı’na inen misafirler, 1,5 saat yolculuk yapıp Havza şehir merkezine gidebilirler. Havza Samsun’un ilçelerinden biridir. Eğer özel aracınızla gidecek olursanız cep telefonunuzdan ya da arabanızın navigasyon bölümüne Samsun Havza’yı seçerek gidebilirsiniz.

Havza Kaplıcaları Aile Banyoları Fiyatları

Samsun’da en çok ziyaret edilen bölge Havza ilçesidir. Bu ilçedeki kaynak suları adeta şifa dağıtıyor. Yaşlılar, gençler hatta çocuklar bile şifa bulmak için bu kaynak sularını ziyaret ediyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından da çeşitli hastalıklara iyi geldiği ifade edilmiştir. Peki, Havza kaplıcaları aile banyoları fiyatları ne kadar? Otelleri genel olarak incelediğimizde aile için 1500 TL’den başlayan fiyatlar ile teklif sunuluyor. Ancak bu fiyatlar zaman zaman daha düşük ya da daha pahalı olabiliyor.

Havza Kaplıcaları Fiyatları 2024

Havza Kaplıcalarının fiyatları da insanlar tarafından araştırılan ve merak edilen konulardan biri olmuştur. Fiyatlar gideceğiniz otele göre farklılık göstermektedir. Genel olarak fiyatları inceleyecek olursak 400 TL ila 650 TL arasında fiyat farklılıkları vardır. Bu fiyatlar verilen hizmete ve işletmeciye göre değişiyor. Bu nedenle gitmeden önce arayıp rezervasyon yapabilir ya da gittiğinizde birkaç yeri ziyaret edip güncel fiyat bilgilerini de talep edebilirsiniz.

Havza kaplıcaları pansiyon fiyatları yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi 1500 TL – 2500 TL arasında değişmektedir. Havza Termal kaplıcalarını ziyaret edecekler ve kalmayı düşünenler internetteki işletme bilgileri ile ilgili işletmeleri arayıp fiyat bilgisi alabileceği gibi rezervasyon da yaptırabilirler.

Havza Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Safra taşı, cilt hastalıkları ve kan hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara iyi gelen termal bir kaplıcadır. Sağlık bakanlığı tarafından bulunmuştur. Bu kaplıca yıllık olarak binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Her yaştan ziyaretçiyi misafir eden Samsun’un Havza ilçesinde bulunan Havza kaplıcalarını ziyaret etmeden rezervasyon da yaptırabilirsiniz. İsterseniz aile banyolarını da tercih edebilirsiniz. Bu sayede sadece ailenizle birlikte kaplıca sularına girebilirsiniz.

Kaplıca suları mineral bakımından oldukça zengindir. Bu mineraller çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Termal kaplıcalara girenlerin genel yorumları ise pozitif enerji ve rahatlama hissiyatlarının geldiği yönündedir.

Samsun Havza Termal Kaplıcaları Yol Tarifi

Eniyisor.com olarak konum bilgisini de yine yukarıdaki başlıkta anlattık. Eğer özel aracınızla gidecek olursanız yapmanız gereken şey telefonunuzdan ya da aracın navigasyonundan ilgili bölgenin adını yazmak ve Yola Çık butonuna dokunmak. Bu sayede navigasyon size Havza Kaplıcasına nasıl gideceğinizin en kısa yolunu gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir