Genel

Hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek? Borsada Bakiye Yetersiz Hatası

Ziraat Bankası’ndan borsayı kullananların sıkça rastladığı hatalardan biridir. Peki hisse bakiyesi yetersiz ne demek? Borsa uygulamasında hisse bakiyesi yetersiz hatasının anlamı nedir? Uygulamada bu hatayı alanlar ise Borsada bakiye yetersiz hatası nedir? şeklinde araştırmalar yapmaya başladı. Son yıllarda borsa ülkemizde birçok insanın dikkatini çekmeye başladı. Öyle ki banka uygulamalarından Borsa alım satımı yapan binlerce vatandaş var.

Kısaca Borsa, içinde menkul değerler, emtia, döviz, vadeli işlemler ve benzeri sözleşmeli şeylerin kamuya açık işlem gördüğü bir piyasadır. Bankalarda da Borsa bölümü bulunmakta. Vatandaşlar istedikleri zaman mevcut bankalarının mobil uygulamasından Borsa’yı takip edebilir, alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Borsa hizmeti bulunan bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır. Peki hisse bakiyesi yetersiz ne demek? İşte detaylarıyla birlikte anlatıyoruz.

Hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek?

Eniyisor olarak bizlere gelen bütün sorulara yanıt veriyoruz. Bu sorulardan biri de hisse bakiyesi yetersiz ne demek sorusu geldi. Bu soruya yanıt vermek için bu başlık altında yaptığımız araştırmaları paylaştık. Bu sayede “hisse bakiyesi yetersiz” ne demek? öğrenebileceksiniz. Aynı zamanda bazı aracı kurumlar tarafından gönderilen işlem bakiyesi yetersiz uyarısının da anlamını açıklıyor olacağız.

Hisse Bakiyesi Yetersiz Nedir?

Esasen, bu uyarı bir hata değil. Yatırımcı olanların bu şekilde yaptığı araştırma konusunu ele almak istedik. “Hisse bakiyesi yetersiz” uyarısıyla karşılaşmanızın sebebi, brüt takas işlemi yapılması gereken bir hisse senedi alındığı zaman, aynı gün içinde satmaya çalışırsanız bu sorunu yaşarsınız. Yani bir hisseyi aldığınızda aynı gün satışını yapamazsınız.

Bir hisse satın alındıktan sonra hemen satmaya çalışırsanız hata alabilirsiniz. Brüt takas uygulamasına takılan bir hisse senedi alınması halinde, en erken ertesi gün satış işlemi yapılabilir. Borsa kuralları gereğince brüt takas uygulanmış olan hisselerde bu uyarı ile karşılaşılır.

Borsa yatırımcıları, bu kuralları bilmediğinden brüt takas işlemine tabi olan bir hisseyi satın aldıkları gün satmak istediklerinde hisse bakiyesi yetersiz uyarısı ile karşılaşırlar. Bu hatanın genel nedeni budur. Borsa kuralına bağlı olarak aynı gün alınan hisseler satılamaz. Brüt takasa tabii olan hisseyi aldığınız zaman, satış yapmak için iki gün beklemek gerekir.

“Hisse bakiyesi yetersiz” uyarısının ikinci nedeni ise elinizde yeterince hisse bulunmaması. Örnek verecek olursak, portföyünüzde yer alan 20 tane hisseyi satmak istiyorsanız, bu uyarıyı görmeniz halinde, yanlışlıkla 200 ya da 2000 yazmış olabilirsiniz. Satış emri verilen bölümde belirlemiş olduğunuz miktar, portföyünüzde bulunan miktarı aşmamalıdır.

Borsa uygulamasında “Hisse Bakiyesi Yetersiz” hatasının ne anlama geldiğini kısaca burada açıkladık. Umarım sorununuz ile ilgili olarak yanıt bulmuşsunuzdur. Özetle hesabınızdaki hisse sayısından fazla yazarsanız ya da süresi dolmadan satış yapmayı denerseniz bu hata ile karşılaşırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir