Haber

Hollanda Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

Ülkemizdeki asgari ücretle karşılaştırma yapmak için farklı ülkelerdeki ücretler de merak ediliyor. Çalışma şartları ile birlikte Hollanda asgari ücret ne kadar 2023 yılı güncel bilgileri araştırılmaktadır. Bu haberimizde güncel olarak Hollanda’da çalışan ücretleri hakkında bilgi veriyoruz. Yurtdışında çalışan ücretleri ülkemize göre biraz daha farklı hesaplanıyor.

Hollanda’da asgari ücret öteki Avrupa Birliğinde olan ülkelerdeki gibi 1 Ocak ve 1 Temmuz’da olacak şekilde yıl içerisinde iki defa hesaplanır ve belirlenir. Ülkede 2021 yılı için belirlenen brüt asgari ücret 21 yaş ve üzerinde olan çalışanlar için 1,701 euro. şeklinde hesaplanmıştır. 2020 yılında ise bu ücret 1.635,60 civarındaydı.

Ülkede 21 yaşından küçük olanlar için asgari ücret kademeli bir şekilde düşmektedir. Örnek verecek olursak; 20 yaşında çalışan biri 1,360 euro maaş alır. 15 yaşında olanlar ise 510 euro.

Hollanda Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Hollanda’da asgari ücret 21 yaş ve üzeri için aylık brüt 1750 euro ödenir. Ancak 21 yaşından küçük olanlar için bu ücret miktar oldukça azalmaktadır.

20 yaş için aylık brüt1380 €
19 yaş için aylık brüt1035 €
18 yaş için aylık brüt862 €
17 yaş için aylık brüt681 €
16 yaş için aylık brüt595 €
15 yaş için aylık brüt517 €

Diğer ülkelerde olduğu gibi Hollanda’da da ücretler mesleğe göre farklılık göstermektedir. Örneğin nasıl ki ülkemizde bir doktor normal memur ya da işçi maaşından daha yüksek ücret alıyorsa Hollanda için de bu geçerlidir. Eğer doktorsanız ya da farklı bir mesleğiniz varsa bu durumda yaptığınız işe bağlı olarak ücretinizin değişeceğini söyleyebiliriz. Burada bahsedilen bilgiler yine Hollanda’da çalışma izni olan kişiler için geçerlidir.

Hollanda Haftalık Çalışma Saatleri

Hollanda’da hükümetinde resmi olarak haftalık çalışma süresi ile ilgili yasalarda net bir çalışma saati bilgisi yer almıyor. Fakat genel olarak 36, 38 ya da 40 saat şeklinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Asgari ücretle çalışanların eline geçen net para, çalışanın vergi ve sigorta masraflarına bağlı olarak değişmektedir. Çalışanların eline geçecek net ücreti yasalar belirlemiyor.

Hollanda’da işverenin, Avrupa Birliği dışından farklı bir ülkeden birini çalıştırmak istediklerinde, o kişi için ilk olarak çalışma izni çıkartması gerekir. İstihdam edilecek kişi için eğer yaşı 22’den büyükse en yüksek asgari ücret hesaplaması yaparak ücret ödemesi gerekmektedir.

Burada yazan ücretler bürüt ücretlerdir. Vergi ödemeleri ve devlet tarafından alınan diğer ödemeler kişiden kişiye değiştiğinden dolayı net bir miktar yazmak kafa karıştırıcı olabileceğinden listeyi bu şekilde oluşturduk. Hollanda ortalama maaş hakkında bilgi edinmek isteyenler bu bilgileri inceleyebilirler.

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

SDSN geçtiğimiz yıl için dünyanın en mutlu ülkelerini yayınladı. Bu listede Hollanda beşinci sırada yer alıyor. Sizin için listedeki ilk 20 ülkeyi sıraladık. Finlandiya ilk sırada yer alırken ABD listede 16. sırada yer bulmuştur.

SıraÜlke
1Finlandiya
2Danimarka
3İzlanda
4İsviçre
5Hollanda
6Lüxemburg
7İsveç
8Norveç
9İsrail
10Yeni Zelanda
11Avusturya
12Avustralya
13İrlanda
14Almanya
15Kanada
16ABD
17Birleşik Krallık
18Çek Cumhuriyeti
19Belçika
20Fransa

Hollanda’ya gitme hayalleri olanlar için en güncel bilgileri burada bir araya getirmek istedik. Bu bilgilerden biri de Hollanda asgari ücret konusu oldu. Merak ettiğiniz farklı ülkeler varsa bunları da yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz. Sizin için konu ile alakalı araştırmalar yaparak burada bilgilere yer vereceğiz.

Hollanda’da farklı işçi türleri ve çalışma şartları mevcuttur. Bazı yaygın işçi türleri şunlardır:

  • Tam zamanlı işçiler: Bu çalışanlar, normal çalışma saatleri süresince işverenin hizmetinde çalışan ve haftada genellikle 36-40 saat arasında çalışan kişilerdir.
  • Yarı zamanlı işçiler: Yarı zamanlı çalışanlar, tam zamanlı işçilere göre daha az çalışırlar ve ücretleri de buna göre belirlenir diyebiliriz. Yaklaşık olarak haftada 12-36 saat arası çalışanlara denir.
  • Geçici işçiler: Bir işveren tarafından belirli bir süre için işe alınan kişilerdir. Belirli projelerde önceden belirlenmiş ücret karşılığında çalışırlar.
  • Dönemsel işçiler: Belirli dönemlerde çalışırlar.
  • Freelancerlar: Freelancerlar, belirli bir projede çalışmak üzere işveren tarafından işe alınan işçiler diyebiliriz. Örneğin ev boyama, elektrik tesisatı değişimi, avize değişimi, web site yapımı, içerik oluşturma, mobil uygulama geliştirme gibi örnekleri verebiliriz.

Özetle her ülkede olduğu gibi Hollanda asgari ücret de çalışanın donanımına ve işe bağlı olarak değişiklik gçsteröeltedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir