Genel

İki Tarih Arası Hesaplama (Gün, Hafta, Ay ve Yıl)

İki tarih arası kaç gün hesaplama yapmak isteyenler için oluşturduğumuz özel aracı hemen kullanabilirsiniz. Tarih 1 yazan kısma ilk tarihi, Tarih 2 yazan kısma ise ikinci tarihi yazmalısınız. Ardından hesapla düğmesine basarak ‘iki tarih arası hesaplama’ işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İki tarih arası hesaplama yaparken sonuçlar arasında gün, hafta, ay ve yıl olarak listelenir. Eğer iki tarih arasında kaç yıl olduğunu ya da kaç hafta olduğunu merak ediyorsanız bu sistemi kullanabilirsiniz.

Bazen doğum tarihimizle bulunduğumuz tarihi bazen de yaşanan olayların üzerinden ne kadar vakit geçtiğini hesaplamak için iki tarih hesaplaması yaparız. Bunu yapmak isteyenler için, otomatik olarak tarihi girdiğinizde hesaplama yapan aracı burada paylaşıyoruz. Bu araç sayesinde girdiğiniz iki farklı tarih arasında kaç gün, kaç hafta, kaç ay ve kaç yıl geçtiğini hesaplayabileceksiniz. İşte, iki tarih arası ay hesaplama aracı. Hesaplama aracını hemen kullanmaya başlayın.

İki tarih arasındaki farkı hesaplama

İki Tarih Arası Ay Gün ve Yıl Hesaplama
  • Gün Farkı:
  • Hafta Farkı:
  • Ay Farkı:
  • Yıl Farkı:

Yukarıdaki aracı kullanırken, Tarih 1 yazan kısma ilk tarihi gün ay ve yıl şeklinde yazın. Ardından Tarih 2 yazan kısma da hesaplama yapılacak diğer tarihi yazın. Tarihler yazıldıktan sonra hesapla butonuna dokunarak iki tarih arasındaki sürenin hesaplaması yapılabilir.

Not: Eğer Tarih kısımlarının karşısında küçük kare kutu görüyorsanız, üstüne dokunduktan sonra tarihleri yazmanız gerekir.

İki Tarih Arasındaki Gün Hesaplama

İki tarih arasındaki gün hesaplamak için de yine yukarıdaki araç kullanılabilir. Bu aracı sevgilinizle kaç gündür tanıştığınızı hesaplamak için, doğduğunuz günden günümüze kaç ay ve kaç hafta geçtiğini hesaplamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, kaç yıldır evli olduğunuzu görmek, okulu kaç yıldır bitirdiğinizi sorgulamak gibi birçok işlemde de kullanılabilir.

İki tarih arasındaki gün, hafta, ay ve yıl hesaplama aracını;

  • Çalıştığınız iş yerinde geçen süreyi hesaplamak için.
  • Doğumunuza ne kadar süre kaldığını hesaplarken.
  • Askerliği kaç gündür yaptığınızı hesaplarken.
  • Okulların ne zamandan beri açık olduğunu hesaplamak için.
  • Araç alalı ne kadar vakit geçtiğini öğrenmek için.
  • Doğum gününüz olalı kaç gün geçtiğini hesaplamak için bu aracı kullanabilirsiniz.

İki Tarih Arası Yıl Hesaplama

İki tarih arası yıl hesaplaması yapabilmek için; yukarıdaki aracı kullanabilirsiniz. Net sonuca ulaşabilmek için, gün, ay ve yıl seçeneklerini doğru ve eksiksiz şekilde seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi yaptığınızda hesaplama düğmesine basarak iki tarih arası yıl hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İki tarih arası kaç yıl geçtiğini hesaplamak istiyorum diyorsanız eniyisor olarak paylaşmış olduğumuz bu aracı kullanabilirsiniz.

İki Tarih Arası Hesaplama İle İlgili Sorular

İki tarih arası hesaplama ile ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlarını aşağıda başlıklar halinde paylaştık. Bu başlıklar arasında aklınıza takılan soruların yanıtını inceleyebilirsiniz.

1. İki Tarih Arası Gün Ay Yıl Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğru ve net sonuca ulaşabilmek için ilk tarihi gün ay ve yıl şeklinde yazmalısınız. Ardından ikinci tarih alanında da hesaplanacak tarihi gün ay ve yıl şeklinde yazarsanız hesaplama aracı size doğru sonucu verecektir.

2. Gün Ay Yıl Hesaplama Neden Yapılır?

Gün, ay, yıl hesaplama işlemi iki tarih arasında kaç gün, kaç ay ve kaç yıl geçtiğini hesaplamak için yapılır. Örneğin evleneli kaç yıl oldu, taşınalı kaç yıl oldu gibi sorularınıza yanıt bulmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

3. İki Tarih Arası Hafta Hesaplama

Buradaki araç sayesinde iki tarih arası hafta hesaplama işlemi de yapılabilir. Doğru ve hatasız sonuca ulaşabilmek için, tarihleri eksiksiz bir şekilde seçmelisiniz. Bunu yaparak, iki tarih arasında kaç gün, kaç hafta, kaç ay ve kaç yıl geçtiği sonuçlarına aynı anda ulaşabilirsiniz.

4. İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

İki tarih arasındaki gün sayısını doğru hesaplayabilmek için Tarih 1 ve Tarih 2 alanlarına doğru şekilde seçim yapmak gerekiyor. Eğer hatalı gün, ay ya da yıl seçimi yapılırsa yanlış seçim yapıldığından dolayı istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Örneğin 01.05.2000 ile – 07.09.2023 tarihlerini sorgulayacak olursanız; Gün Farkı: 8529 gün, Hafta Farkı: 1218 hafta, Ay Farkı: 280 ay ve Yıl Farkı: 23 yıl sonucuna ulaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir