Teknoloji

Instagram Linkleri Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

Arkadaşınız bir bağlantı gönderdiğinde ona dokunarak giriş yapabilirsiniz. Ancak bazen “Instagram linkleri açılmıyor” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatanın farklı nedenleri olabilir. Bildiğiniz gibi Instagram kısa süre öncesinde şirket adını Meta ile değiştirdi. Facebook ve Instagram artık Meta şirketinin uygulamaları diyebiliriz. Instagram’da bir link geldiğinde bazen açılmayabiliyor. Peki bu problemi nasıl çözebiliriz?

Bu problemin birden fazla nedeni olabildiğini söylemiştik. Bunlardan biri bağlantının güvenli olmaması ya da sistemsel problemlerden kaynaklanabilmektedir. Eğer siz de Instagram linkleri açılmıyor hatası ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Instagram Linkleri Açılmıyor Hatası Çözümü

  • Bağlantı adresini kontrol edin
  • Bağlantının güvenli olup olmadığına bakın.
  • Başka bir ağa bağlanın.
  • Bağlantıyı kopyalayıp tarayıcıdan açın.
  • Instagram’ı güncelleyin.
  • Link yapısını kontrol edin.
  • Telefonunuzu güncelleyin.
  • Bilgisayardan giriş yapmayı deneyin.

Instagram’da bağlantılar açılmadığında genelde problemlerin kaynağı yukarıdaki sebeplerden oluşmaktadır. Eğer siz de Instagram’da bağlantıları açamıyorsanız bu yöntemleri uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Bu adımları başlıklar halinde incelemek isterseniz hadi birlikte inceleyelim.

instagram link açılmıyor

Bağlantı Adresini Kontrol Edin

Instagram’da bağlantıları kopyalayarak ya da paylaş düğmesine dokunarak paylaşabilirsiniz. Örneğin direkt olarak paylaş butonunu kullanarak paylaştığınızda diğer o içeriğin linki karşı tarafa gönderilir. Bunun haricinde kopyalama işlemi yaparsanız göndereceğiniz kişi ile olan sohbete girip yapıştırarak göndermeniz gerekebilir.

Çoğu zaman link paylaşılırken her zaman paylaş seçeneği ile gönderilmeyebiliyor. Bazen bağlantı kopyalanarak gönderilebiliyor. Bu gibi durumlarda link yapısını kontrol etmelisiniz. eksik ya da hatalı bir link olabilir.

Bağlantının Güvenli Olup Olmadığına Bakın

Instagram’ın hizmet şartlarını ihlale eden bağlantılar açılmaz. Örneğin dolandırıcılık şüphesi ile işaretlenmiş olan linkler Instagram’da paylaşılsa dahi açılmayacaktır. Bu nedenle açılmayan linkler güvenli olmayacağından dolayı giriş yapmanızı önermeyiz.

Açmak istediğiniz bağlantının güvenli olduğunu düşünüyorsanız bunu Instagram’a bildirebilirsiniz. Bu sayede linkteki bu kısıtlama kaldırılacak ve açılır hale gelecektir.

Başka Bir Ağa Bağlanın

Mobil veri kullanırken internetiniz bitmiş olabilir ya da açtığınız link güvenli internet tarafından engelleniyor olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken farklı bir Wi-Fi ağına bağlanmak. Farklı bir Wi-Fi ağına bağlanarak Instagram’da açılmayan linkleri açabilirsiniz. Problem çözülmezse garanti yöntem olarak aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bağlantıyı Kopyalayıp Tarayıcıdan Açın

Bağlantıya dokunduğunuzda direkt olarak açılmayabilir. Bu gibi durumlarda gönderilen bağlantıların kopyalanarak Chroma, Opera gibi çeşitli web tarayıcılardan açmayı deneyebilirsiniz. Eğer şüphe duyduğunuz bir bağlantıysa bu bağlantıya hiç bir şekilde dokunmayın ya da açmayın. Ancak bağlantıyı açmak istiyorsanız ve Instagram’dan açılmıyorsa tarayıcıya yapıştırarak açmak mümkün hale geliyor.

Instagram’ı Güncelleyin

Uygulamaların verimli çalışabilmesi için güncel sürümün cep telefonu ya da tabletinizde yüklü olması gerekir. Google Play ya da App Store giriş yaparak Instagram uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer uygulama güncel değilse uygulamayı güncelleyerek gönderilen linki açabilirsiniz.

Link Yapısını Kontrol Edin

Instagram bağlantıları açılmıyor hatasının bir diğer nedeni ise link yapısı olabilir. Eğer gönderilen link kopyalayarak ya da üzerinde düzenleme yapılarak gönderildiyse bozuk bir link olduğundan dolayı açılmayacaktır. Örnek verecek olursak bu yazının linki https://www.eniyisor.com/instagram-linkleri-acilmiyor/ şeklindedir. Bu linkteki eniyisor.com yazan kısımdan herhangi bir harf silinirse ya da değiştirilirse bu bağlantı açılmayacaktır.

Telefonunuzu Güncelleyin

Telefon markaları yeni özellikleri güncelleme ile kullanıcılarına sunarlar. Ancak yeni güncelleme geldiğinde ve siz bu cihazı güncellemediğinizde çeşitli hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Daha çok iPhone modellerde görünen bu durum neticesinde Instagram linkleri de açılmayabilir. Bu durumda yapılması gereken işlem ise Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme adımlarını takip ederek cihaza bir güncelleme gelip gelmediğini kontrol etmek.

Bilgisayardan Giriş Yapmayı Deneyin

Mobil cihazınızdan Instagram linkleri açılmıyor diyorsanız bilgisayarınızı açın ve Whatsapp üzerinden ya da linki alıp açmayı deneyin. İsterseniz direkt olarak tarayıcıdan Instagram bilgilerinizi girerek hesabınıza giriş yapıp gelen linki açabilirsiniz.

Eğer bilgisayardan da açılmıyorsa link kaldırılmış olabilir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz hiçbir şey yok, o linki açamazsınız.

Önemli bir uyarıda bulunmamız gerekirse gelen her linki açmayı. Çünkü gelen link virüs olabilir. Bu linke dokunduğunuzda hesabınız başkaları tarafından çalınabilir. Gönderilen linklerin Instagram bağlantısı olduğundan emin olun. Instagram bağlantıları genelde; instagra.com/link-devami şeklindedir. Bunun haricinde tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklamamalısınız. Gelen mesajı direkt olarak silmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir