Teknoloji

Instagram Reels ve Hikaye Müzik Ekleme İstediğim Şarkı Yok

Instagram uygulaması, içerisindeki ek özellikler sayesinde birçok gönderi türü paylaşmamıza olanak sağlıyor. Fakat bu özellikleri kullanırken çeşitli hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan biri de Instagram Reels ve Hikaye müzik ekleme istediğim şarkı yok 2024 sorunudur. Bu problemle karşılaşanlar, müziği bulamadıkları için hikaye veya reels paylaşırken müziksiz gönderi paylaşmak zorunda kalıyorlar. Eğer siz de aradığınız müziği Instagram hikayelerde bulamıyorsanız buradaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Şimdi sizin için resimli anlatım ile bulamadığınız şarkıları nasıl bulabileceğinizi anlatacağız. Herkese açık profilinizde rahatlıkla hikaye ve reels içeriklerinize video ekleyebileceksiniz. Fakat bilmeniz gereken ilk şey, hikaye ve reels içinde müzik eklemek istediğiniz zaman çok kısıtlı müzikler çıkıyorsa ve arattığınız müzikler ve şarkılar çıkmıyorsa hesap türünüz ‘İşletme Hesabı’ statüsündedir. İşletme hesapları telif hakkı nedeniyle müzik kısıtlamasına maruz kalırlar. Bu nedenle hesabınızı işletme hesabından İçerik Üretici hesabına çevirmeniz gerekir. Bu sayede Instagram istediğim müzik yok problemini de çözebiliyorsunuz.

Instagram İşletme Hesabı Müzik Kısıtlaması

İşletme hesapları, mağaza ekleme, reklam yöneticisi ve profesyonel pano gibi araçları kullanmamıza olanak sağlar. Fakat İşletme hesaplarında Reels ya da hikaye paylaşırken müzik eklemeye çalıştığınızda istediğiniz müzikleri bulamazsınız. Fakat, İçerik üretici hesabına geçiş yaparsanız istediğiniz şarkı ve müziği bulabilirsiniz.

Ayrıca kişisel hesaplarda da istenilen müzikler ve şarkılar bulunabilir. Bu nedenle istediğim müzik yok hatasının genel olarak İşletme Hesaplarında alındığını söyleyebiliriz. Dikkat edilmesi gereken şeylerin başında bu ayrımı iyi yapabilmek gelir. Eğer İşletme hesabındaysanız ve istediğiniz müziği bulamıyorsanız hesabınızı İçerik Üretici statüsüne geçirmelisiniz. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki başlıkta anlattıklarımızı yapın.

İşletme Hesabından İçerik Üretici Hesabına Nasıl Geçilir?

1. Adım olarak Instagram hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar menüsüne girin.

İçerik üretici hesabına geçiş

2. Açılan ekrandan ”Profesyoneller için” seçeneğinin altında bulunan ”Hesap türü ve araçları” veya ”İçerik üretici araçları ve kontrolleri” yazısına basın.

İçerik üretici hesabı

3. İİlk defa geçiş yapacaklar açılan ekrandan ”Profesyonel Hesaba Geçi Yap” yazısına tıklamalıdır.

Profesyonel hesap

4. Kaydırmalı bir ekran açılacak. Devam seçeneğine basıp devam edin, açılan ekrandan bir seçim yapın ve işlemleri ilerletip tamamlayın. Ardından hikaye ya da reels paylaşırken müzikleri kontrol edin.

Seni en iyi ne tanımlar

Instagram Eklemek İstediğim Müzik Yok 2024

Instagram’da Türkçe müzikler çıkmıyor hatası ise en çok şikayet konularından biri olmuştur. Bu konuyu incelediğimiz zaman kişisel hesaptan profesyonel hesaba geçince sorun genel olarak çözülüyor. Eğer bu sorunu çözemiyorsanız konumunuzu değiştirin ve uygulamayı kapatıp tekrar açıp deneyin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yapmanız gerekenler;

Profesyonel hesaba geçiş yapıp istediğiniz müziği bulabilirsiniz. Konumdan dolayı sıkıntı yaşayanlar konum ayarını değiştirmek için, ”Ayarlar > Hakkında > Hesabın Hakkında > Hesabın Bulunduğu Konum” kısmında eğer Türkiye seçiliyse Amerika ya da Almanya gibi farklı bir ülkeyi seçin.

Bunu yaptıktan sonra halen daha müzik sorunları yaşıyorsanız bir süre beklemeniz gerekmektedir. Fakat, müziklere yapılan düzenlemeler, editler ve benzeri Youtube platformunda gördüğünüz müzik versiyonları Instagram müzik arşivinde bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda ise, ek bir program kullanarak ilgili video ya da fotoğraf içeriğinize müzik ya da şarkı ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir