Teknoloji

En İyi 11 İnternet Hızı Arttırma Yöntemi

Oyun oynarken, video izlerken ya da normal internette gezinirken internet hızı oldukça önemlidir. Bağlantısı yavaş olanların aradığı “internet hızı arttırma” nasıl yapılır sorusunu burada cevaplıyoruz. Eğer internet paketiniz yüksek fakat hızınız düşükse buradaki işlemleri uygulayarak internet bağlantınızı hızlandırabilirsiniz.

İnternet hızı arttırma nasıl yapılır? Kullandığınız interneti daha da hızlandırmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak daha hızlı ve verimli bir internet kullanabilirsiniz. Aşağıda programsız internet hızlandırma yöntemlerini anlatıyoruz. Bu yöntemler sayesinde artık daha hızlı bir internet kullanımı yapabilirsiniz. Bilgisayardan, tabletten ya da cep telefonundan Wi-fi bağlandığınızda internet hızından şikayetçiyseniz kesinlikle bu işlemleri yapmanız gerekiyor. Hadi birlikte internet hızı arttırma yöntemlerini incelemeye başlayalım.

5 Dakikada İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır?

 • Modemi kapatıp açmak.
 • Modemin sıcaklığını kontrol edin.
 • Wi-Fi kanalını değiştirmek.
 • Ethernet kablosu kullanmak.
 • Wi-Fi bağlı olan cihaz sayısını azaltın.
 • Modemin yazılımı güncel değilse güncelleyin.
 • İnternete bağlı olan cihazları kontrol edin.
 • Modemi tamamen sıfırlamak.
 • DNS önbelleğini temizlemek.
 • DNS ayarları yapın.
 • Müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

Wifi bağlandığınızda internet yavaşsa yukarıdaki adımları uygulayarak daha da hızlandırabilirsiniz. İnternet hızı oyun oynarken ya da film izlerken büyük önem taşımaktadır. Daha akıcı bir oyun deneyimi yaşamak için hızlı bir bilgisayar kadar hızlı bir internetinizin de olması gerekir. Ayrıca HD kalitede örneğin 1080p kalitesinde dizi film izleyebilmek için yine hızlı bir internet kullanıyor olmalısınız.

internet hızı arttırma yöntemleri

1. Modemi Kapatıp Açmak

Modemi kapatıp açmanın interneti hızlandırdığını biliyor muydunuz? Modemi kapatıp açtığınızda bilgisayar ya da bağlı olan cihaz ip değiştirir ve internet hızlanır. Modemi kapatın ve yaklaşık olarak 10 saniye bekledikten sonra tekrar açın.

2. Modemin Sıcaklığını Kontrol Edin

Daha çok yaz aylarında hiç kapatılmayan modemler çok fazla ısınabiliyor. Modem ısındığında ise zaman zaman internet hızının yavaşladığı gözlemlenmiştir. Bu gibi durumlarda modemi kapatıp dinlendirerek ya da soğumasını sağlayacak şekilde kullanırsanız internet hızınız artacaktır.

Modemin sürekli olarak aşırı ısınması sonucunda ise modem yanabilir ve tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle evde olmadığınız zamanlarda modemi kapatarak dinlendirebilirsiniz.

3. Wi-Fi Kanalını Değiştirmek

Kablosuz olarak internete bağlandıysanız Wi-Fi kanalında bir problem yaşanıyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken Wi-Fi kanalını değiştirmektir. Bu işlem, internet hızınızın yükselmesine yardımcı olabilecek bir işlemdir.

4. Ethernet Kablosu Kullanmak

İnternete kablosuz bir şekilde bağlandıysanız Wi-Fi sinyali düşük olduğundan hızınız da yavaş olabilir. Ayrıca düşük kalitede bir modem kullanıyorsanız bu da Wi-Fi bağlantınızın yavaş internet vermesine neden olabiliyor. Bu durumu düzeltmek için ethernet kablosu ile bağlantı sağlayabilirsiniz. Eğer Wi-Fi sinyali zayıfsa ve arttırmak istiyorsanız sinyal güçlendirici kullanabilirsiniz.

5. Wi-Fi Bağlı Olan Cihaz Sayısını Azaltın

İnternete bağlı birden fazla cihaz olması durumunda da hızını yavaşlayacaktır. Örneğin cihazlardan biri online oyun oynuyor ya da yüksek kalitede video indiriyorsa internet hızınız düşecektir. Bu durumda, internet hızını arttırmak için ağa bağlı olan cihaz sayısını azaltabilirsiniz. Ayrıca modem ara yüzüne giriş yaparak cihazların veri tüketimini sınırlayabilirsiniz.

6. Modem Yazılımı Güncel Değilse Güncelleyin

Modemlere zaman zaman yazılım güncellemeleri gelebilir. Bu yazılım güncellemelerini yapmak için, modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra güncelleme işlemini yapıp ardından modemi kapatıp 10 saniye bekledikten sonra tekrar çalışır konuma getirin.

7. İnternete Bağlı Olan Cihazları Kontrol Edin

internet hızı yükseltme

İnternete bağlı olan kişileri dönem dönem kontrol etmelisiniz. Çünkü tanımadığınız biri şifrenizi bulmuş ya da kırmış, sizden habersiz internetinizi kullanıyor olabilir. Doğal olarak kullanıcı sayısı arttığından dolayı internet hızınız da düşecektir. Eğer Wi-Fi bağlı kişilerde tanımadığınız bir cihaz varsa modem arayüz şifrenizi ve wi-fi şifrenizi değiştirin.

8. Modemi Tamamen Sıfırlayın

Modemi sıfırlama işlemi pek mantıklı gelmese de kimi zaman interneti hızlandırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Bazı internet kullanıcıları modemi sıfırladıktan sonra internet hızının düzeldiğine dair açıklamalar yaptığı için bu yöntemi de ekledik.

9. DNS Ön Belleğini Temizlemek

DNS önbelleğini temizleyip internet bağlantı hızının yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Dns değiştirmek için:

 • Görev çubuğuna “cmd” yazın ve Komut İstemini açın.
 • Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • ipconfig /release yazın ve “Enter” basın.
 • ipconfig /renew yazın ve “Enter” basın.
 • Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın.

10. DNS Ayarlarını Yapın

İnternet hızını arttırmak için daha hızlı bir DNS ayarı yapabilirsiniz. Dns ayarının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek dns değiştirebilirsiniz.

 • “Ağ ve Paylaşım Merkezi” bölümüne giriş yapın.
 • “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” menüsüne girin.
 • Ethernet bölümüne sağ tıklayın ve “Özellikler” yazısına dokunun.
 • “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP /IPv4)” seçeneğine girin.
 • “Özellikler” butonuna dokunun.
 • Açılan bu ekrana DNS ayarlarını yazın.

11. Müşteri Hizmetleri İle İletişime Geçin

İnternetiniz ile ilgili farklı bir problem olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey internet hizmet sağlayıcınızı arayıp müşteri temsilcisi ile görüşmek. Zaman zaman yaşanan internet hız düşüklüğü problemini giderebilmek adına müşteri temsilcisi çeşitli güncellemeler yaparak hızınızı arttırabiliyor.

İnternet hızı düşük olanlar modem internetini hızlandırmak için yukarıdaki seçenekleri deneyebilirler. Bu yöntemler sayesinde mevcut internet hızınızı daha da arttırabilirsiniz. Problem çözülmezse son adımda anlatmış olduğumuz müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir