Teknoloji

2024 Yılında iPhone 11 Alınır mı ve Kullanılır mı?

Teknolojik ürünlere zam geldiğinden dolayı son model bir iPhone almak neredeyse hayal oldu. Doğal olarak daha uygun fiyata olan iPhone 11 alınır mı 2024 yılında kullanılır mı soruları da sıkça araştırılan konulardan biri haline geldi. Eğer siz de bir iPhone kullanmak istiyorsanız ve bütçeniz iPhone 11 modellerine yetiyorsa kaç yıl güncelleme alacağını ve ne zamana kadar kullanılabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazının amacı da bu soruları yanıtlayarak, kullanıcılara kısmen de olsa yol göstermek.

iPhone 11 alınır mı, sorusuna direkt olarak evet ya da hayır şeklinde yanıt vermek mümkün değil. Çünkü alacak kişinin bütçesi, kullanım amacı ve bu cihazı kullanacağı süre oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi Apple cihazlar belirli süreliğine güncelleme almaktadır. Bu süre dolduktan sonra, birkaç yıl daha güvenlik güncellemesi alıyor ve ardından ömrünü tamamlamış oluyor. Android kullanıyorsunuz fakat artık iPhone geçmek istiyorsanız ve ilk telefon olarak iPhone 11’i tercih ediyorsanız cihaz hakkında özellikleri, fiyatı ve kullanım ömrü gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. İşte bizlerde burada tam olarak en çok merak edilen bu soruları yanıtlıyoruz.

iPhone 11 Alınır Mı? 2024

Siz de Apple markasının iPhone 11 modelini almayı düşünüyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz. Ayrıca telefonu satın almadan önce, diğer modelleri de incelemenizi öneririz. Çoğu kişi telefon satın almadan önce iki telefon arasında kaldığından dolayı karşılaştırmaları da sıkça yapmaktadır. Bu nedenle aklınızdaki diğer cihaz ile de karşılaştırma yapabilirsiniz. İşte Apple marka telefon alacaklar için “iPhone 11 alınır mı 2024” sorusunun yanıtını başlıklar halinde yanıtladık. iPhone 11 kullanılır mı:

  • Kamerası önceki modellere göre daha iyidir.
  • Batarya ömrü eski iPhone’lara göre daha iyi.
  • Portre modu çok iyi sayılmaz.
  • Hızlı şarj özelliği ile daha hızlı şarj oluyor.
  • Bir süre daha güncelleme almaya devam edecek.
iphone 11

iPhone 11 Kamerası İyi Mi?

iPhone 11 modelleri, iPhone 7 ve 8 modellerine göre daha iyi kameraya sahip olsa da iPhone 15 modellerine göre daha geride kalıyor. Ayrıca iPhone 11 modellerinin Portre modunun da çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Cihaz çıkalı uzun yıllar olduğundan dolayı, çevrenizdeki biri kullanıyorsa telefonu rica edip kısa süreli bir kontrol sağlayabilirsiniz.

iPhone 11 modelleri, pil bakımından önceki sürümlere göre çok daha iyi. Eğer siz de bu cihazdan önce farklı daha alt model bir Apple kullandıysanız ilk fark ettiğiniz şeylerden biri bu olacak. Kamera teknik özelliklerinden bahsedecek olursak; Çift 12 MP Ultra Geniş ve Geniş kameralar. Buna ek olarak Geniş: ƒ/1.8 diyafram. Cihazda, Ultra Geniş: ƒ/2.4 diyafram ve 120° görüş alanı ve 2 kat optik uzaklaştırma var. Ayrıca bu cihaz 5 kata kadar dijital zoom yapabiliyor.

Batarya Ömrü

3110 mAh gücünde bataryaya sahip olan 11 modeli, 17 saate kadar video oynatma, 65 saate kadar müzik oynatabilir. Batarya teknolojisi ise Lithium Ion (Li-Ion) tercih edilmiş. Cihazı şarj ederken Lightning – USB Kablosu kullanmalısınız. Hızlı şarj özelliğini destekleyen bu telefon 20 W’a kadar hızlı şarj olabilir. Batarya özellikleri arasında 30 dakikada %50 dolduğunu da ekleyebiliriz.

Eğer yeni bir iPhone 11 modeli için çok fazla bütçeniz yoksa ve güvenilir bir satıcıdan ikinci el iPhone 11 alabilirsiniz. Çünkü sıfır telefon fiyatları oldukça pahalı. iPhone 11 modelleri de eski bir teknoloji olduğundan dolayı en azından deneyimlemek açısından ikinci el cihaz tercih edilebilir.

iPhone 11 Kullanıcı Yorumları

  • iPhone 11 aldım geçen hafta çok memnun kaldım. Öncesinde iPhone 6s kullanıyordum.
  • Mükemmel bir cep telefonu herkese tavsiye ederim.
  • Kamera bakımından Pro modellere göre geride, iPhone 13 kalitesinde fotoğraflar ya da videolar beklemeyin.

iPhone 11’lerin bu kadar fazla talep görmesinin nedeni ise; fiyat bakımından diğer cihazlara göre daha uygun oluşudur. Aynı zamanda, bu cihazın tercih edilme nedenlerinden biri de dayanıklı oluşlarıdır. İlk çıktığı dönemler 7000 TL civarında satılan iPhone 11’ler geçtiğimiz aylarda 30.000 TL’ye kadar satış fiyatını gördü.

iPhone 11 Ne Zaman Çıktı?

iPhone 11 modelleri 10 Eylül 2019 satışa sunuldu. Döneminin en iyi cep telefonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, Türkiye’de en fazla satışı yapılan Apple modellerinden olduğu da bilinmektedir. Eğer çıktığındaki fiyatı ve çıkış tarihini merak ediyorsanız iPhone 11 ne zaman çıktı başlığını da ziyaret edebilirsiniz.

Ekstra bilgi vermemiz gerekirse, Apple modelleri güncelleme alma süresini doldurduktan sonra birkaç yıl daha güvenlik güncellemesi alıyor. Bu da, belirlenmiş olan süre dolduktan sonra da satın aldığınız telefonu kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Apple iPhone modellerinin; 5 ila 7 yıl boyunca yazılım güncellemesi aldığını görüyoruz. Bu bağlamda ise iPhone 11 modellerinin 2024 yılı itibariyle güncelleme desteği almayacağı anlamına geliyor.

Cihazların yazılım güncellemesi bittiğinde çeşitli hatalar ile karşılaşılabiliyor. Bu hatalardan bazılarını sayacak olursak, beyaz ekran hatası, kendi kendine kapanma, hızlı şarj bitmesi, uygulama ya da oyundayken otomatik olarak çıkış yapması gibi çeşitli problemler ile karşılaşabilmektedir.

Özetle:

Bütçenize uygun Apple modeli bu cihazsa tercih edebilirsiniz, iPhone 14 ya da iPhone 15 modelleri gibi yüksek performans beklemeyin. Fakat genel olarak, kaliteli bir telefon kullanımı sunacağını da söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir