Teknoloji

iPhone Hoparlör Temizleme (%100 Ses Artışı)

iPhone telefonların hoparlörü bir süre sonrasında daha az ses vermeye başlıyor. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız iPhone hoparlör temizleme işlemlerini uygulayarak sesi yükseltebilirsiniz. Eski iPhone telefonlarda ses %70 civarında daha düşük çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken yöntemleri burada listeledik.

iPhone sesi az çıkıyor diyorsanız buradaki yöntemleri uygulayarak cihazınızın ses seviyesini yükseltebilirsiniz. Bu işlemleri iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 ve daha üst düzey iPhone modellerinde uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler arasında muhtemelen daha önce hiç duymadığınız ve işe en çok yarayan yöntemleri de göreceksiniz. Bununla beraber iPhone telefonunuzun hoparlörünü temizledikten sonra herhangi bir video ya da müzik açtığınızda sesin daha da yükseldiğini göreceksiniz.

iPhone Ses Az Çıkıyor

iPhone telefonlarda belirli bir kullanımın ardından ses az çıkabiliyor. Genelde kullanıcılar hoparlörün bozulduğunu düşünse de yanılıyorlar. iPhone telefonların hoparlörleri belirli bir süreden sonra kir ve tozdan dolayı tıkanabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken şey ise hoparlör kanallarını temizlemek olacaktır. Bazıları bu temizliği sakız gibi malzemelerle yapsa da daha mantıklı yöntemleri burada sizin için listeliyoruz.

iPhone Hoparlör Temizleme Yöntemleri

  • Hoparlör temizleme sesi.
  • Diş fırçası ile temizleme.
  • Çift taraflı silikon bant ile temizleme.

Apple marka iPhone telefonunuzun hoparlörünü temizlemek için yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu işlemler sayesinde iPhone telefonunuzun sesinin daha da yükseldiğini fark edeceksiniz. Başlangıç aşamasında hoparlör temizleme sesini kullanmanızı öneririz. Farklı sesler çıkarıp hoparlör deliklerindeki tozların hareket etmesine olanak sağlar. Hadi nasıl yapıldığını inceleyelim.

Hoparlör Temizleme Sesi

Youtube ya da uygulama mağazalarınızda da bulabileceğiniz “hoparlör temizleme sesi” sayesinde hoparlöre yapışan tozların yapışma özelliğini kaybetmesini sağlayın. Bu sayede tozları temizlemek çok daha kolay olacaktır. Eğer tozları tamamen temizlemek istiyorsanız bu yöntemi uygulamalısınız. Bu sayede diş fırçası ya da çift taraflı bantla temizlik yaparken daha rahat ve tam temizlik yapmış olursunuz.

Diş Fırçası İle Temizleme

Diş fırçası telefoncular ve iPhone kullanıcıları tarafından en çok kullanılan hoparlör temizleme yöntemidir. Bu yöntemi uygulamadan önce yukarıda bahsettiğimiz hoparlör temizleme sesini kullanabilirsiniz. Ardından tozlar yapıştığı yerden çıkacağı için diş fırçası ile temizlemek çok daha kolay olacaktır. Hem hoparlör kısmını hem de ahizeyi bu yöntem sayesinde temizleyebilirsiniz.

Diş fırçası ile hoparlörü temizlerken çok bastırmamaya özen gösterin. Aksi halde hoparlörü koruyan ızgaralarda delinme ya da içe doğru çökmeler oluşabilir.

Çift Taraflı Silikon Bant İle Temizleme

Çoğu kişi çift taraflı silikon bantların muazzam yapışma özelliği ile iPhone hoparlör temizleme işleminde en iyi araç olduğunu bilmiyor. Ancak 10 – 15 TL karşılığında satın alabileceğiniz bu bant sayesinde iPhone hoparlörünü ve ahizesini temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çift taraflı bantı kesmek ardından hoparlör kısmına bastırarak yapıştırmak. İyice bastırmanızı öneririz, çünkü silikon bantın hoparlör boşluğuna girmesi ve tozlara yapışması gerekiyor. Ardından bantı çıkardığınızda tozların yapıştığını ve hoparlörden ne kadar toz çıktığını görebilirsiniz.

iPhone Hoparlör Sesi Az Çıkıyor

iPhone telefonların hoparlörleri toz ve kir dolduğu zaman seste azalma olabiliyor. Bu gibi durumlarda hoparlörü temizlemeniz gerekir. Temizlemenin ardından sesin en az %70 oranında yükseldiğini fark edeceksiniz. Ancak bu temizleme işlemi sadece toz dolan hoparlörler için geçerlidir. Eğer cihazın hoparlörü patladıysa ya da bozulduysa tamir ettirmeniz gerekir.

iPhone Ahize Sesi Az Çıkıyor

iPhone telefonlarınızın ahizesi de kir ve toz dolabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken şey cihazın ahizesini diş fırçası ile temizleyin. Ardından çift taraflı silikon bantı yapıştırıp hafifçe bastırın. Bir süre beklettikten sonra bantı çıkarın kir ve tozların bantta yapışık olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi birkaç defa uygularsanız maksimum seviyede temizlik yapmış olursunuz.

iPhone alarm sesi az çıkıyor uyandırmıyor diyorsanız kesinlikle diş fırçası ve çift taraflı bant ile telefonunuzun hoparlörünü temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda biri aradığında sesini duymuyorum diyenler yine aynı yöntemle iPhone telefonlarının ahizesini temizleyebilirler.

Pantolon ceplerimizdeki kumaş parçacıkları, tüy, tiftik ve toz parçaları direkt olarak cihazın hoparlörüne dolduğundan dolayı telefonların sesini kısmaktadır. Ek hatırlatmada bulunacak olursak bozuk hoparlörlerde bu yöntem işe yaramamaktadır. Sadece toz ve kirden dolan hoparlörleri temizlemek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

iPhone Alt Hoparlör Ses Gelmiyor Nedenleri

  • Hoparlöre su kaçmış olabilir cihazı dik pozisyonda tutun.
  • Cihaz hoparlör delikleri tıkalı olabilir yukarıdaki anlatıma uyarak temizleyin.
  • Cihaz hoparlörü bozulmuş olabilir, uzman bir tamircide tamir ettirin.

iPhone Alt hoparlörden ses gelmiyor probleminin genel kaynakları yukarıdaki şekildedir. Eğer bozulmadığını düşünüyorsanız ya yakın zamanda su ile temas ettiği için minimum derecede ses geliyordur ya da hoparlör delikleri toz ve kir dolduğu için ses çok az geliyordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir