Teknoloji

İsimden Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

İsimden adres sorgulama, bu işlem birinin ismini ve soyismini bilen insanların adres bulmak için uyguladığı yöntemlerden biridir. Eğer birinin adını ve soyadını biliyorsanız ve adresini bulmak istiyorsanız buradaki yöntemleri uygulayarak ikametgah adresini bulabilirsiniz.

Eski öğretmeninize sürpriz bir ziyaret için, aile bireylerinin adresini öğrenmek için ya da uzun süredir görüşmediğiniz dostunuza bir merhaba demek için isim soyisimden adres bulma işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede eski günleri yad edeceğiniz dostunuzla sürpriz bir buluşma planlayabilirsiniz. İsimden numara sorgulama işlemi gibi adres sorgulama da yapılabiliyor. Nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

isim soyisimden adres sorgulama

İsimden Adres Sorgulama Bulma Nasıl Yapılır?

  • YSK Kimlik numarası ile adres sorgulama.
  • E-devlet sisteminden adres sorgulama.
  • Facebook kullanarak.
  • Instagram ile isim soyisimden adres bulma.

İsim soyisimden adres bulma, işlemi için yukarıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Sizin için kolay gelen yöntemi kullanarak adını soyadını bildiğiniz herhangi birinin ikametgah adresini bulabilirsiniz. Bu işlemlerin nasıl yapıldığına dair detayları alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Yukarıda dört farklı yöntemi listeledik. Alt başlıklardan ise bu yöntemlerin nasıl uygulanabileceğini öğrenin. Sosyal medyadan birine ulaşmak diğer yöntemlere göre çok daha kolaydır. Bu nedenle Facebook ya da Instagram yöntemlerinden birini tercih edebilirsiniz.

YSK Kimlik Numarası ile Adres Sorgulama

Birinin adresini bulmak için Yüksek Seçim Kurumundan  T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. T.C. kimlik numarası ile adres sorgulama yapabilmek için YSK resmi sitesini kullanabilirsiniz. YSK üzerinden T.C. kimlik numarası ile adres bulmak için https://www.ysk.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YSK üzerinden T.C. kimlik numarası kullanarak adres sorgulaması yapabilmek için o kişinin TC kimlik numarasını da bilmeniz gerekir. Buradan o kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer ile alakalı bilgilere değil ikamet ettiği adrese ait bilgilere ulaşırsınız. Kişinin bunu yapabilmesi için aranan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Bu internet sitesinden oy kullanabilen vatandaşların ikametgah adreslerine bakılabilir.

E-Devlet Sisteminden Adres Sorgulama

İsimden numara sorgulama ve bulma yöntemi olarak E-devlet sistemi de kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde adını soyadını bildiğiniz herhangi birinin adres bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Bu işlemi yapmak isteyen kişinin e-devlet’e girişi yapması gerekir. E – devlet sistemi üzerinden adres sorgulaması için:

  • E-devlet sistemine girin.
  • Sisteme giriş için TC kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanın.
  • E-devletten günde yalnızca bir tane sorgulama yapılabilir.
  • Adres sorgulama işlemi yapılırken sorgulanan kişinin adının ve soy adını bilgilerinin girilmesi gerekir.
  • O kişiye ait bilgileri sisteme girdikten sonra sorgulama işlemi yapıp adres bilgilerine ulaaşbilirsiniz.

Facebook Kullanarak İsimden Adres Bulma

Çoğu kişi Facebook sosyal medya uygulamasına kayıt olurken adres bilgilerini de yazar. Hemen Facebook hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra adresini bulmak istediğiniz kişinin adını ve soyadını arama kısmına yazın. Aradığınız kişiyi listelenen kişiler arasında bulun. Ardından profilini ziyaret edin, arkadaş olarak ekleyin ve bir buluşma teklif edin.

Eğer birine ulaşmak istiyor ancak adres, telefon numarası gibi bilgilerine sahip değilseniz yalnızca adını ve soyadını biliyorsanız bu yöntemi kullanarak o kişi ile iletişim kurabilirsiniz.

Instagram ile İsim Soyisimden Adres Bulma

Birine ulaşmanın en basit yolu günümüzde sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden neredeyse herkese ulaşılabilir. İsimden adres sorgulama yöntemi olarak Instagram’ı da kullanabilirsiniz. Instagram hesabınıza giriş yapın ve adını soyadını bildiğiniz kişiyi arama kısmından arayın. Ardından çıkan profiller arasında o kişiyi bulun ve arkadaş olarak ekleyin.

Arkadaş olarak ekledikten sonra mesaj göndererek iletişim kurabilirsiniz. İletişim esnasında telefon numarası ya da bir buluşma da ayarlanabilir. Eğer birinin adresine ulaşmak istiyorsanız buradaki dört fatklı yöntemden sizin için en uygununu kullanarak o kişiye ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir