Genel

Istakoz Fiyatları Ne Kadar? 2023 Kaç TL

En pahalı ve lezzetli deniz canlılarından biri de Istakoz’dur. Doğal olarak satın almadan önce “Istakoz fiyatları” da merak edilmektedir. İnsanlar bu konu ile ilgili 1 kg ıstakoz ne kadar, kaç TL gibi araştırmalar yapıyorlar. Hemen hemen her balıkçıda bu canlıyı bulmak mümkün değil. Ancak internetten ve çeşitli balıkçılardan bu canlıyı satın alabilirsiniz.

İstakoz, denizlerde yaşayan, sert kabuklu ve on bacaklı deniz hayvanıdır. Genel olarak turuncu-kırmızı renktedir. Fakat mavi ve farklı renklerde Istakozlar da bulunduğunu söyleyebiliriz. Istakoz, sıcak denizlerde ve soğuk suların derinlerinde yaşarlar. Çeşitli yemekler için tercih edilir. Protein değeri ise yüksek deniz ürünlerinden biridir. Burada Istakoz fiyat bilgisi araştırması yapanlar için çeşitli bilgilere yer verdik. Aynı zamanda Istakoz türleri ve yapabileceğiniz yemekleri de yine burada bulabilirsiniz.

Istakoz Nedir?

Istakozların 10 bacağı vardır. Ön iki bacağı, büyük ve pençelidir, yemek yemek ve savunmak için bu iki bacağını el gibi kullanırlar. Diğer bacakları, yüzme, hareket etme gibi işlerde kullanırlar. Kabuklu bir deniz canlısıdır. Renkleri türüne göre farklılık gösterir. Mavi tonlarında, kahverengi ya da yeşil renklerde olmak üzere farklı renkleri vardır. 30-35 cm boy uzunluğuna sahip olan bu canlılar 4-5 kiloya kadar büyüyebiliyor. Istakozların en büyük rakipleri ise ahtapot diyebiliriz.

Istakoz Fiyatları 2023

Güncel fiyatlar sürekli değişmekle beraber 1 kg Istakoz fiyatı: 1719 TL‘dir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı türlerde Istakozlar bulunmaktadır. Bu nedenle türüne göre fiyat farklılığı gösterebilir. Canlı Istakoz – 800 gr için fiyat: 958,64 TL’dir. Ağırlığına ve türüne göre fiyatlar değişmektedir.

Istakozu dışarda yani bir restoranda yemek istiyorsanız bu fiyat doğal olarak farklılık gösterecektir. Eğer gideceğiniz restoranın qr kod menüsüne internetten ulaşabiliyorsanız buradan da fiyatları inceleyebilirsiniz.

Istakoz Fiyat

1 kg Istakoz fiyatı1719 TL
800 gr Istakoz fiyatı958,64 TL

Yukarıda da gördüğünüz gibi fiyat ağırlığa göre değişmektedir. Ayrıca satın alacağınız yere göre de fiyat farklılık gösterebilir. Restoranda yiyecek olursanız doğal olarak fiyat çok daha yüksek olacaktır.

Istakoz Türleri

İstakozlar, deniz ürünleri arasında en değerli olanlardandır. Dünya genelinde birçok farklı istakoz türü bulunuyor. Bunlara örnek verecek olursak:

 • Amerikan İstakozu: Kuzey Amerika’nın doğu kıyıları ve Kanada’da yaygın olarak bulunmaktadır.
 • Avrupa İstakozu: Avrupa kıyılarında ve Akdeniz’de yaşayan bir ıstakoz türü diyebiliriz.
 • Kuzey İskandinav İstakozu: Kuzey Atlantik’te Norveç, İzlanda ve Grönland denizlerinde yaşayan büyük bir ıstakoz türüdür.
 • Yeni Zelanda İstakozu: Güney Yarımküre’de Yeni Zelanda ve Avustralya’nın güney kıyılarında yaşarlar.
 • Kara İstakozu: Kuzey Amerika’da, özellikle de Maine’de yaygın olan bir türdür. Siyah rengi ve sert kabuğu ile diğerlerinden kolayca ayırt edebilirsiniz.

Istakozun Faydaları

Istakoz, düşük kalorili bir deniz ürünlerinden biridir. 100 gram istakoz yaklaşık 90-100 kalori içermektedir. Bu nedenle, kilo verme veya kilo kontrolü için tercih edilecek besinler arasında yerini almıştır. Yüksek miktarda protein içerdiğini de söyleyebiliriz. Protein, kas ve dokuların onarımı ve yenilenmesi için oldukça önemlidir. Omega-3 yağ asitleri: İstakoz, omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir besindir. C vitamini bakımından da zengin olduğu bilinmektedir.

Oldukça faydalı bir besin kaynağı olan bu deniz canlısının fiyatı da doğal olarak balıklara göre daha pahalıdır. Ağırlığına, türüne ve mevsime bağlı olarak fiyatlar değişebiliyor.

Istakoz Nasıl Yenir?

 • Eklem bacaklı deniz canlılarından olan Istakoz oldukça pahalıdır ve genel olarak lüks balık restoranlarında yer alır.
 • Bu tür yerlerde ıstakoz akvaryum içindedir, müşteriler tarafından seçilir ve restoran aşçısı tarafından pişirilerek servise hazır hale getirilir.

Istakozun tadı nasıl sorusu kadar nasıl yenileceği de merak edilen konular arasındadır. Eğer ilk defa ıstakoz yiyecekseniz restoranda ıstakoz nasıl yenir sorusuna kısa ve açıklayıcı yanıtlar verdik:

 • Istakoz tüm şekilde haşlanarak servis edilmektedir.
 • Istakozu yemeye başlamadan önce kıskaçlarını yani öndeki bacaklarını çevirerek koparmalısınız.
 • Istakoz kıracağı kullanılıp kıskaçlar da kırılır ve içindeki et yenir.
 • Vücut kısmı ile kuyruk kısmı birbirinden döndererek ayırabilirsiniz.

Görsel anlatım için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Bütün detaylarına kadar Istakoz’un nasıl yenileceği ile ilgili bütün bilgiler verilmiş durumda. Eniyisor.com olarak Istakoz fiyatları ne kadar sorusunu yanıtladık. Bu tür merak ettiğiniz farklı konular varsa yorum kısmından bizlere sormayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir