Haber

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2023?

SGK isteğe bağlı sigorta nedir, isteğe bağlı sigorta primi kaç TL, isteğe bağlı sigorta priminden yararlanma şartları, isteğe bağlı sigorta başvurusu nereye yapılır? Tüm soruların yanıtı haberimizde.

Asgari ücretin zammıyla beraber, isteğe bağlı sigorta primi ne kadar oldu konusu da araştırılır oldu. İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2023 yılında kaç TL oldu diye merak edenler için konuyu araştırdık. Konu ile ilgili aklınıza takılan birçok soruyu da burada yanıtlamaya özen gösterdik. Vatandaşların sıkça sorduğu konuları, eniyisor.com olarak yanıtlıyoruz. Detaylar için haberimizdeki başlıkları inceleyin.

İsteğe bağlı sigorta, Türkiye’de 2007 senesinden itibaren herkesin sigorta kapsamı altına olması amaçlanarak daha önceki isteğe bağlı sigorta ya geçebilme hakkı sahibi olmak için 1080 gün işyeri primi yatırılması şartını kaldırıp sosyal güvence kapsamına girmek isteyen serbest meslek sahibi vatandaşların geçici işçilere sağlanmış kolaylıktır. Bu sigorta kapsamında sağlık ve benzeri gibi sigorta hizmetlerinden faydalanılabilir.

isteğe bağlı sigorta primi

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, vatandaşın isteğe bağlı bir şekilde prim ödeyerek uzun vadeli sigorta çeşitleri ve genel sağlık sigortası gibi kapsamlı güvence seçeneklerine katılmasına imkan sağlamaktadır. İsteğe bağlı sigorta için vatandaşların bazı işlemler ve başvurular yapması gerekir. Bunları nasıl yapacağını bilmeyenler için aşağıdaki başlıkta detaylarıyla anlattık.

Ayrıca isteğe bağlı sigorta başvurusu nereye yapılır? ‘İsteğe bağlı sigorta’ şartları nelerdir gibi konuları da yine alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigortaya başvuran vatandaşların, Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödemeleri gereken prim miktarları aşağıda tablo halinde paylaşılmıştır. İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2023;

DönemAylık Kazanç Alt SınırıAylık Kazanç Üst Sınırı
01.07.2023 – 31.12.20234.292,64 TL32.194,80 TL
01.01.2023 – 30.06.20233.202,56 TL24.019,20 TL

İsteğe bağlı sigortalılar ve esnaf muaflığından faydalanan kadın sigortalı vatandaşlar, belirtilen döneme göre prim ödeme tutarları yukarıdaki tabloda gösterildiği gibidir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk defa isteğe bağlı sigorta başvurusu yapacak olan vatandaşlar, e-devlet internet sitesinden ya da İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesini doldurup bulundukları il ya da ilçedeki SGK müdürlüklerinden başvurabilirler. Eğer isteğe bağlı sigortalılığınızı tekrar başlatmak istiyorsanız, ilgili dilekç ile başvuru yapmalısınız.

Başvuruda işlem tarihi, adi posta ya da doğrudan olarak kuruma yapacağını başvurular için evrak kaydına intikal tarihine, taahhütlü posta ya da kargo ile yapacağınız başvuru için postaya verilmiş olduğu tarihe bakılır.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

Vatandaşların isteğe bağlı sigorta kapsamından faydalanmaları için Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye’den ikamet etmiş olduğu ülkelerde sosyal güvenlik anlaşması olmayan Türk vatandaşlarından aşağıdaki şartlar aranmaktadır.

  1. 5510 sayılı kanun dahilinde zorunlu sigortalı olma koşullarını yerine getirmeyen bir işte çalışmamak.
  2. 4/a dahilinde sigortalı çalışsa dahi, ay içerisinde 30 günden daha az süre çalışmak ya da tam gün çalışmamak.
  3. İsteğe bağlı sigorta başvurusunu yapmak için ilgili dilekçeyi Sosyal Güvenlik kurumuna iletmek.
  4. Sigortalılığı sebebiyle başka bir aylık almayan bir durumda olan vatandaşlar.
  5. 18 yaş ve üzerinde olmak.

Yukarıda bahsi geçen şartları karşılayan vatandaşlar, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapabilirler. Başvuru yapmadan isteğe bağlı sigortalı olamazsınız.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi ile İlgili Sorulan Sorular

İsteğe bağlı sigorta primi ile ilgili sıkça sorulan soruları aşağıda başlıklar halinde paylaştık. Bu başlıklardan diğer sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz.

1.1 Aylık İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı sigorta için prim tutarının üst ve alt sınırı bulunmaktadır. Bu sınırları yukarıda tablo halinde de anlattık. En az brüt asgari ücretin %32’si, en fazla ise brüt asgari maaşın 7,5 katının %32’si olacak kadar prim ödenebilir. En düşük isteğe bağlı sigorta prim tutarı 3 bin 202 TL, en yüksek ise 24 bin 19 TL’dir.

2. İsteğe Bağlı Sigorta En Az Kaç Gün Ödenir?

Kanunun 50. maddesine göre; bir ay içinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar başvuru yaparak kalan günleri, isteğe bağlı sigorta kapsamında ödeyebilirler.

3. İsteğe Bağlı Sigorta 15 Günlük Olur Mu?

Yukarıdaki maddede de belirttiğimiz gibi, vatandaş bir ay içerisinde tam 30 gün çalışmıyorsa, kalan günler için isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilirler.

4. 4a İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2023?

Yukarıdaki ana başlıklarda bu konuyu da açıklayıcı bir şekilde anlattık. Hesaplama asgari ücret üzerinden yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir