Genel

Japon Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? 2024

Japon balıkları evde beslenmek için en uygun balık türlerinden biridir. Peki çift olarak alındıktan sonra “Japon balığının hamile olduğu nasıl anlaşılır?” Memeli hayvanlarda olduğu gibi, balıklarda da hamilelik döneminde bazı belirtileri vardır. Bu belirtilere bakarak, akvaryumdaki Japon balığının hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bütün canlılarda olduğu gibi, Japon balıklarında da çoğalma üreme ile gerçekleşir. Dış döllenme yoluyla üreyen Japon balıklarının yavrularının dünyaya gelişini anlattık.

Japon balıklarını pet shoplardan sahiplenebilirsiniz. Erkek ve dişi Japon balığı aldığınızda, eğer yavruysa belirli bir olgunluğa ulaştıktan sonra dış döllenme yoluyla yavrularlar. Japon balıklarının hamilelik dönemi ve yavrulama evresi hakkında bilgi arayanlar için burada detaylarıyla anlatıyoruz. Bu bilgiler ışığında balığın hamile olup olmadığını anlamak da mümkün.

large and small goldfish showing different competition or friendship concept

Japon Balığının Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balığınızın hamile olduğunun birden fazla belirtisi vardır. Balığınızı dışarıdan gözlemleyerek dahi, hamile olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Peki Japon balığının hamile olduğunu nasıl anlarız? İşte akvaryumdaki balığın hamilelik belirtileri:

  • Karnının eskisine göre daha şişkin görünmesi.
  • Ele alındığında yumurta bırakması.
  • Erkek balıklar tarafından kovalanma durumu.
  • Erkek balıkların üreme tüpünü göstermesi.

Japon balığının hamile olup olmadığını anlamak için yukarıdaki belirteçler dikkate alınabilir. Hamileliği anlamak için, vücudundaki değişiklikler ve erkek balığın davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Japon balığının hamile olduğunu anlamak için üreme dönemlerini de bilmek gerekir. Bu balıklar baharın sonuna ve yazın başına doğru ürerler.

Japon Balığı Yumurtlama Dönemi

Hamile olduğunu düşündüğünüz Japon balığının yumurtalarını bırakmasını bekleyenler doğal olarak bu dönem hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Balıklarınızı yakından takip ederek, hamile olup olmadığını anlamak mümkün. Japon balığının yumurtlama döneminde gösterdiği bazı belirtiler şu şekilde;

  • Stresli yüzme.
  • Erkek balıklardan kaçma.
  • Akvaryumdaki bitki ve dekorların arasına saklanır.
  • Akvaryumun dibinde hareketsiz bir şekilde bekler.

Japon balıkları yumurtlayacağı zaman yukarıda saydığımız belirtileri göstermektedir. Salgılamış olduğu hormonlar erkeği harekete geçirir. Bunun sonucunda da erkek balık sürekli dişi balığı kovalar ve yanından ayrılmamaya çalışır. Japon balıkları, yumurtalarını bırakacağı zaman oldukça stresli ve erkek balıklardan uzak durmaya kaçınırlar.

Hamile Japon Balığı Ne Zaman Yumurtlar?

Dişi Japon balıkları hazır olduklarında ve akvaryum koşullarının da uygun olması durumunda yumurta bırakmaya başlarlar. Bazı akvaryum balıkları bir defada 1.000’e yakın yumurta bırakabilmektedir. Fakat bu yumurtaların tamamı döllenmediğinden dolayı tek seferde 1.000 yavru elde etmek mümkün değildir. Yumurtlamanın ardından yumurtalar, akvaryum içindeki bitkilere ve çeşitli alanlara yapışır. Balıklar genelde sabah erken saatlerde yumurtlarlar. Yumurtlamanın ardından erkek yumurtaları döller. Bu süreç ortalama olarak 4 saat civarında sürmektedir. Döllenen yumurtalar sarı, şeffaf renkte olacak. Döllenmemiş olan yumurtalar ise süt beyazı rengindedir.

Japon balıkları ilkbaharın sonu ve yazın başlangıcı döneminde yumurtlama dönemine girerler. Üreme döneminin yaklaştığı zaman dişi Japon balıklarında yumurtalar oluşmaya başlar. Bu esnada salgılamış olduğu hormonlar erkek balığı da üremeye teşvik eder.

Japon Balıkları Ne Zaman Çiftleşir?

Bu balıkların çiftleşmesi genel olarak, su sıcaklığının 20-24°C arasında olduğu ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşmektedir. Bu nedenle, akvaryumda su sıcaklığını ayarlayarak üreme döngüsünün daha erken başlamasına da olanak sağlayabilirsiniz.

Japon balığının çiftleşme olgunluğuna ulaşması için balığın büyüklüğü, sağlık durumu ve bakımı gibi olgular büyük önem taşımaktadır. Japon balıkları genelde bir yaşına geldiğinde çiftleşme olgunluğuna ulaşmış olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir