Teknoloji

Kaçak Telefonlar Kapanacak mı?

Kaçak telefon satın alanların en çok araştırdığı ve merak ettiği konudur. Yurtdışı kayıtlı telefon satın alan vatandaşlar “kaçak telefonlar kapanacak mı” sorusunun yanıtını arıyorlar. Bildiğiniz gibi, yurtdışından satın alınan cihazları Türkiye’de kayıt ettirmeniz gerekiyor. Fakat telefon kayıt harç ücreti 31,692 liraya ulaştığından dolayı çoğu vatandaş telefonu kayıt ettiremiyor. Neredeyse bir telefon ücreti de kayıt için ödeme yapmak gerekiyor. Doğal olarak insanlar da telefonlarını kaydettirmekten vazgeçebiliyorlar. Lakin, Almanya, Gürcistan, Fransa, Amerika ya da farklı bir ülkeden bir telefonu Türkiye’de kullanabilmeniz için belirli süre aktif kalmaktadır. Bu süreç dolmadan önce telefonu kaydettirebilirsiniz. Süreç dolduktan sonra da e-devlet üzerinden gerekli ödemeleri yapıp telefonunuzu kaydettirebiliyorsunuz.

Kaçak telefonlar kapanacak mı, eğer Türkiye’de kayıt ettirilmezse evet. Fakat, ilk geldiğiniz gün itibariyle telefonunuz kapatılmayacak. Önceleri 120 gün olan kullanım süresi, yapılan düzenleme ile 180 güne yükseltildi. Bu da demek oluyor ki yurtdışından satın aldığınız bir akıllı telefonu Türkiye’de kapanmadan sorunsuz bir şekilde 180 gün boyunca kullanabilirsiniz. Peki, kaçak telefonlar kapanacak mı? İşte detaylarıyla birlikte açıkladık.

Kaçak Telefonlar Kapanacak mı?

Normalde yurt dışından gelen telefonlar 120 günlük yasal kayıtsız cihaz kullanım süresine sahiptir. Ancak vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden 2 defaya mahsus olacak şekilde 30’ar günlük ilave gün kullanım süresi tanımlayabiliyorlar. Bu sayede de 120 gün olan yasal kullanım süresi 180 güne yükselmiş oluyor. Başvurular yalnızca e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Kaçak telefonlar kapanacak mı; yasal kullanım süresi 120 gündür eğer 2 defa 30 günlük ilave kullanım süresi talep edilmezse 120 günün sonunda kapanacaktır.

120 günlük kayıt altına alma sürecinde, kayıt altına alınmayan cihazların IMEI numaralarının ilgili mevzuatla belirlenen süre sonunda siyah listeye alınır ve bu cihazlar üzerinden iletişim kurulamaz. Cihaz şebekesi gitse de, Wi-Fi bağlanarak internet kullanımı yapılabilmektedir.

Kaçak Telefon İlave Kullanım Süresi Ekleme

Yurt dışında yaşayan vatandaşların, ülkeye geldiklerinde beraberinde getirmiş oldukları cihazın kullanım süresine ilişkin mağduriyetler yaşandığını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) anlatan vatanaşlara mavi kart hamili kişilere ilave olarak haberleşme süresi tanımlanıyor. Bu ek süre 2 defa olmak üzere 30’ar gün tanımlanmaktadır.

İşlemi e-devlet üzerinden işlem yapılabilmektedir. Ancak yurtdışından bir telefon aldıysanız ve sürekli şekilde Türkiye’de kullanmak istiyorsanız IMEI kayıt ücretini ödeyip telefonunuzu kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde 120 günlük kullanım süresi dolduktan sonra cihaz iletişime kapanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir