Genel

Kafamda şişlik var dokununca acıyor hangi bölüm?

Bir gün, uyandığınızda kafanızda bir şişlik olduğunu fark edebilirsiniz. Sivilce benzeri şişlik olduğunu düşünüyorsanız sıkmaya çalışmayın. Sıkça araştırılan konulardan biri olan “kafamda şişlik var dokununca acıyor” konusu hakkında çok fazla araştırma yapılmaktadır. Kafamda şişlik var dokunduğumda ağrıyor hangi bölümden randevu almalıyım diye merak ediyorsanız bu soruyu da yanıtlıyor olacağız. Kist, çarpmaya bağlı ya da sivilceden dolayı kafanız hasar almış ve şişmiş olabilir. Fakat, tam olarak nedenini bilmiyorsanız bir doktora görünmekte fayda var. Kafanın arkasında, üstünde, sağında ya da solunda şişlikler meydana gelebilir. Bu şişliklerin birden fazla nedeni olabilir. Eğer bir yere çarptıysanız çarpmadan dolayı şişmiştir. Ancak durduk yere bir şişlik olmuşsa nedenini merak etmeniz oldukça doğal.

Kafamda şişlik var dokununca acıyor hangi bölüme gitmeliyim? Kafanızdaki şişlik çarpma, yağ bezesi ve kist’den dolayı olabilir. Bunun nedenini öğrenmenin tek yolu ise doktora görünmektir.

Kafanın Üstünde Şişlik ve Acıma

Kafada şişlik ve acıma çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Genelde kafa travması durumunda görülen kafada şişlik ve dokunduğunda acıma hissi, doktor kontrolüne gidilmesi gereken bir durumdur. Eğer kafanız herhangi bir darbe almadan şiştiyse ya da büyük bir darbeden sonra kafanızda şişme olduysa büyük bir sağlık probleminin işareti olabilir. Bu nedenle, doktor kontrolünde gözlemlenmesi gerekmektedir. Kafanızda oluşacak kistlerde şişliğe ve acımaya neden olabilmektedir.

Tümör Kafada Şişlik Yapar mı?

Tümör kafada şişlik yapar mı sorusu da kafası şişen insanların araştırdığı şeylerden biri haline geldi. Buna net bir yanıt vermek oldukça zor olsa da, kist gibi durumlarda kafada şişlik olabilmektedir. Yani kafanızdaki şişliğin nedeni kist ya da çarpmaya bağlı olarak travma da olabilir. Bu durum kafanıza dokunduğunuzda acı hissetmenize neden olabilir. Bu durumda fark ettiğiniz an en kısa sürede doktora görünerek kontrol yaptırmanız gerekir. Olası hastalıkları teşhisini koymak ve tedavi etmek için erken tanı büyük bir önem taşımaktadır.

Kafamda Şişlik Var Dokununca Acıyor Hangi Bölüm?

Kafadaki şişliğe neden olan etkene bağlı olarak gidilecek bölüm de farklılık gösterir. Fakat hastalar meydana gelen şişlik şikayetinin nedenini bilmiyorlarsa öncelikli olarak Dahiliye bölümüne gitmelidir. Dahiliyede muayene olmanız gerekir. Dahiliye uzmanları tarafından yapılan kontrol ve tahlillerin ardından şişliğin neden kaynaklandığı teşhis edilir. Daha sonrasında ise uygun olan bölüme yönlendirilirsiniz.

Başın Sağ Tarafında Şişlik ve Ağrı

Başınızın sağ tarafında şişlik ve ağrı varsa bunun nedeni farklılık gösterebilir. Bu nedenle dahiliye doktoruna giderek öncelikle kontrollerde bulunmanız gerekir. Doktor, gerekli kontrolleri ve tahlilleri yaptıktan sonra bu şişliğin neden kaynaklandığını bularak gerekli bölüme yönlendirir.

Kafanın Arkasında Şişlik Neden Olur?

Kafanın arkasında şişlik, farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. En sık karşılaşılan nedenler ise şu şekildedir:

1.Travma:Kafanın arka tarafında şişlik, travma, ağrı ve diğer semptomlara sebep olabilmektedir. Travma, kaza, düşme ya da spor yaralanması gibi nedenlerden oluşabilmektedir. Ayrıca kavga esnasında kafanıza darbe aldıysanız bu da travmaya sebebiyet verir.
2.Enfeksiyon:Kafanızın herhangi bir yerindeki enfeksiyon, şişlik, ağrı, ateş ve diğer semptomlara sebebiyet verebilir. Enfeksiyon, bakteri, virüs veya mantarlardan kaynaklanabilmektedir. Doktor kontrolü gerekir.
3.Kanser:Kafanın arkasında bulunan bir tümör, şişlik, ağrı ve diğer belirtilere neden olabilir. Tümörler, benign (iyi huylu) ya da malign (kötü huylu) olabilmektedir.
4.Alerji:Alerji, kafanın arka kısmında ya da sağ ve sol kısımlarında şişliğe neden olabilmektedir. Alerjenler, toz, aşı, polen veya hayvan tüyleri ve benzeri nedenlerden kaynaklanıyor olabilir
5.İlaçlar:Bazı ilaçlar, yan etki olarak kafanın arka kısmında ya da herhangi bir alanında şişliğe neden olabilir. Bu ilaçlar, kortikosteroidler, kemoterapi ilaçları ve kan incelticileri ve benzeri ilaçlardır.
6.Baş ağrısı:Baş ağrısı, kafanın herhangi bir alanının şişmesine neden olabilmektedir. Bunun en yaygın belirtileri, baş ağrısı, migren ve çarpmaya bağlı travmalardır.

Kafadaki Şişlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kafadaki şişliğin nedeni bilinmiyorsa öncelikli olarak Dahiliye bölümüne gidilir. Fakat, Dahiliye doktoru gerekli testleri yaptıktan sonra büyük olasılıkla nöroloji uzmanına yönlendirecektir. Kafanızda oluşan şişlikler ciddi hastalık belirtileri olabilir. Bu sebeple kesinlikle bir doktor kontrolünde incelenmesi ve test yapılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir