Haber

Kartınızın Statüsü İşlem İçin Uygun Değildir Ne Demek?

Banka kartlarını ve kredi kartlarını kullanabilmek için bazı izinlerinin aktif olması gerekmektedir. Bazı banka kartı kullanıcılar ‘kartınızın statüsü işlem için uygun değildir ne demek’ konusunda araştırmalar yapıyor. Bunun nedeni ise dönem dönem karşılaşılan uyarılardan biridir. Bazı kart sahipleri dönemsel şekilde bu sorunla karşılaşabilmektedir. Bu hatanın birden fazla nedeni olabilir. Kart sahibinin bu hatayı alma nedeni kart bilgilerinin birden fazla defa hatalı girilmesi sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca banka tarafından belirlenmiş olan günlük limitin aşılması halinde de bu uyarı ile karşılaşılabilir. Bankanın kartınız için belirlemiş olduğu günlük para çekim ve gönderim limiti dolduğunda işlem yapılamamaktadır. Bankanızın günlük limitinin ne kadar olduğu hakkında bilgi edinmek için mobil uygulamadan kontrol edebilir ya da bankanızı arayarak sorabilirsiniz.

Bankalar, müşterilerinin güvenliği için birçok önlem almıştır. Bu önlemler sayesinde, müşteri belirlemiş olduğu ya da banka tarafından belirlenmiş olan miktarlarda günlük ya da aylık harcamalar yapabilmektedir. Ayrıca internet alışverişlerinde de güvenlik, büyük bir önem taşıdığından dolayı farklı önlemler alınmıştır. Örneğin kartın CVV kodu yazılmadan alışveriş yapılamaz. Aynı zamanda, kart bilgileri girildikten sonra telefona iletilen güvenlik kodunu da ilgili ekrana yazmak gerekir. Kart statüsü işlem için uygun değildir hatası ile karşılaşıyorsanız sebepleri aşağıdaki başlıkta anlattığımız şeylerdir.

Kredi Kartı Statüsü İşlem İçin Uygun Değildir Ne Demek?

Ziraat Bankası, İş Bankası ve diğer bankalar da fark etmeksizin bu hata alınabilir. Kredi kartı kullanıcılarının alışveriş yaparken rastladığı, kredi kartı statüsü işlem için uygun değildir ne demek sorusunun yanıtı oldukça basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Eğer sürekli bu hata alınırsa ve işleme devam edilirse, kredi kartı bloke olabilir. Bu sebeple, kartın bloke olmaması için sorunu çözmeniz gerekir.

Kredi kartı ile bu ve buna benzer sorun yaşadığınızda, direkt olarak ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayın. Fakat müşteri hizmetlerini aramadan önce, banka kartınızın bilgilerini doğru yazıp yazmadığınızdan emin olmalısınız. Eğer bilgiler hatalı yazılıyorsa bu problemle karşılaşılabilir.

Kartınızın Statüsü Uygun Değildir Ne Demek?

Kredi kartı ile ödeme yapılırken online ya da doğrudan pos yoluyla yapılan alışverişlerde bazı hatalar alınabilir. Kartınızın statüsü işlem için uygun değildir hatası da bu durumda karşılaşılabilecek problemlerden biridir. Bu tür sorunlar genelde online alışveriş platformlarında karşılaşılan bir problemdir. Sorunla karşılaşıldığında banka kartının numaralarının ve güvenlik amacıyla kartın arka yüzünde bulunan CVV kodunun doğru yazıldığından emin olmanız gerekir.

Banka düzenlemelerine göre bir karttan online olarak bir günde üç defa alışveriş yapılabilmektedir. Daha fazla alışveriş yapabilmek için kart ayarlarının, kart sahibi tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir düzenleme yapmazsanız, güvenlik nedeniyle banka alışverişlere izin vermeyecektir. Hataların karşılaşmasının bir diğer sebebi ise provizyon tutarının normal kart oranına göre daha fazla olmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda ise kart statüsü uygun değil hatası alınır.

Banka Kartı Statüsü Geçersiz Ne Demek?

Ülkemizde hizmet veren birden fazla banka bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası QNB Finansbank gibi bankalar sayılabilir. Bu banka kartları ile alışveriş yaparken, banka kartı statüsü geçersiz hatasıyla karşılaşılabilir. İşlem esnasında kart bilgilerinin hatalı girilmesi halinde bu sorunla karşılaşılabilir. Buna ek olarak, kredi kartlarının günlük harcama limitleri bulunmaktadır. Eğer mevcut kartınızın alışveriş limitine ulaştıysanız yeni alışveriş yapamazsınız. Limiti yükseltmek için 7 gün 24 saat hizmet vermekte olan bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Ayrıca online alışverişlerinizde banka kartınızın bilgilerini doğru yazdığınızdan emin olun. Kart bilgilerini hatalı yazarsanız ve bunu birden fazla defa yaparsanız, banka güvenliğiniz için alışverişinizi kısıtlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir