Haber

Kedi ve Köpek Çip Taktırma Fiyatları 2023

Kedi Ve Köpek Çip Taktırma Fiyatı Ne Kadar? sorusu evcil hayvanlara getirilen çip taktırma ve sağlık karnesi zorunluluğu ile birlikte son zamanlarda internette en çok aranan konulardan biri oldu. Evcil hayvanlar için getirilen mikroçip zorunluluğu ile 2021 yılı sonuna kadar köpeklerine çip taktırmayan evcil hayvan sahiplerine 10 bin TL para cezası uygulanacağı söyleniyor. Tarım Ve Orman Bakanlığı – Veteriner Hekimler Birliği tarafları arasında imzalanmış olan Protokol Şartlarına göre köpek, kedi ve gelinciklere mikroçip takmak zorunlu hale geldi.

Resmi Gazetede yayınlanan habere göre kedi ve gelinciklere 2022 yılı sonuna kadar köpeklere ise 2021 yılı sonuna kadar mikroçip takılması gerekmektedir. Bu uygulama sayesinde evcil hayvanların çalınmasının ve sokağa atılmasının önüne geçmek isteniyor. Bununla birlikte çalınan ve kaybolan hayvanların bulunmasına ve hayvanlarda bulunan hastalıkların kontrolünün sağlanması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı ile mutabakata varıldığını söyleyen Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı serbest çalışan veteriner hekimlerinde bu konu ile ilgili yetkilerinin bulunduğunu duyurdular. Evcil hayvanlara çip takılmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı evlerinde köpek besleyen evcil hayvan sahiplerinin en geç 2021 yılı sonuna kadar mikroçip taktırması gerektiğini duyurdu.

Kedi Ve Köpek Çip Taktırma Zorunluluğu

Kedi Ve Köpekler İçin Mikroçip Zorunluluğu uygulamasından bahseden Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı bu sayde evcil dostlarımızın kaybolması ve çalınması durumunda mağduriyetlerin önüne geçileceğini belirttiler. Dostlarımıza uygulanacak Mikroçip uygulaması sayesinde çocuklar ve birkaç günlük heves uğruna pet shoplardan alınan hayvanların sokağa atılmasını da engelleyecek bir çalışma olacağını söylediler. Bu anlaşma ile birlikte Veteriner Hekimler Birliği ve Tarım Ve Orman Bakanlığı görevlileri kimlik ve mikroçip uygulaması görevinde bulunacaklar.

Mikroçip uygulaması köpeklerde ön iki kol arasına yani göğüs kısmına yapılmaktadır. Yerleştirilen çipin bilgileri köpeğiniz için düzenlenen kimliğe girilecek ve size teslim edilecektir. Bu uygulama sayesinde sokağa atmaların ve kaybolmaların önüne geçilmesi bekleniyor.

Henüz Mikroçip takılmayan köpekler için 2021 yılı sonuna kadar zaman var. Bence sizde köpeğinize çip taktırarak hem çalınmasına engel olun hem de hastalıklarının kontrol altına alınmasına yardımcı olun.

Pet Shop Kedi Ve Köpek Çip Taktırma Fiyatları

Pet Shoplarda Kedi Ve Köpek Çip Taktırma Ücreti Ne Kadar? 2023 Evcil hayvanlar için mikroçip uygulaması bazı belediyelere bağlı veterinerlik hizmetlerinde ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Pet Shop ve Özel Kliniklerde Kedi Ve Köpekler İçin Mikroçip Taktırma Fiyatı 2023 50-100 TL arasında değişmektedir.

Kediye Çip Taktırma Fiyatı 2023

Daha önceleri Kedilere Ve Köpeklere Çip Taktırma Fiyatları 2023 250 TL ye kadar bir fiyatla takılan mikroçipler şimdi sadece 75 TL gibi bir ücretle taktırılabiliyor. Veteriner Hekimler Odası Ve Tarım Bakanlığının desteklemesi sayesinde çip taktırma ücretinin düşürülmesi sağlanmıştır. Evcil Hayvanlarına çip taktırmayanlara ise 10.000 TL ceza uygulaması bulunuyor. Bu zorunluluğun amacı hayvan hakları için oldukça önemli bu sayede sokağa atmalar engellenmiş ve hayvanlarda olası salgın hastalıkların önüne geçilmiş olacak.

Kedi Ve Köpeklere Mikroçip Ne Zamana Kadar Takılmalı

Evcil Hayvanlara Mikroçip Zorunluluğu köpekler için 2021 yılının sonuna kadar zorunludur kediler için ise 2022 yılı sonuna kadar taktırma zorunluluğu vardır.

Mikroçip uygulamasına en çok sevinenler ise hayvan hakları savunucuları bu sayede hayvan istismarının önüne geçilmesini ve zamanında sağlık kontrollerinin yapılmalarının sağlanacağını savunuyorlar. Bu sayede ticari amaçla gelişi güzel merdiven altı üretim yapılmasının da engellenmesi bekleniyor.

Daha önceleri yapılan baskınlarda aç ve susuz halde bodrum katlarda üretilen hayvanların herhangi bir sağlık dökümanına rastlanmamıştı artık mikroçip ve kimlik uygulaması ile hayvanların kayıt altına alınıp zamanında aşılarının yapılıp yapılmadığı takip edilebilecek. Evcil dostların aşı zamanlarının geçmesi halinde kayıtlı oldukları tarım ve orman bakanlığı il müdürlüğü tarafından aranacak ve aşı yaptırmaları gerektiği hatırlatılacaktır.

Kedilere Ve Köpeklere Çip Taktırma Zorunlu Mu? Evet zorunludur. Bu işlemi yaptırmayan evcil hayvan sahipleri ise caydırıcı olması amacıyla belirlenen 10 Bin TL çip taktırmama cezası ile karşılaşacaklar. Sizde bu cezayı ödememek, can dostunuzun sağlığını kontrol altına almak kaybolması durumunda rahatlıkla ulaşabilmeniz için süre sonuna kadar mikroçip taktırın. Belirtilen süre sonrasında mikroçip fiyatlarının artması durumu söz konusu olabilir Kedi Köpek Çip Takma Ücretleri 2023 artmadan bir an önce veteriner hekiminize uğramanızda fayda var.

Kedi Ve Köpek Çip Taktırma Fiyatları hakkında atlamış olduğumuz bilgiler varsa yorum kısmından bize belirtebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir