Haber

Kırmızı Mavi Karışımı Hangi Renk Olur?

Kırmızı ve mavinin karışımı hangi renktir? Renk karışımları ile ara renkler elde edilir. Peki kırmızı mavi karışımı hangi renk olur? Ana renklerin karışımı ile elde edilen renkler oluşturulurken iki ya da daha fazla renk birbirine karıştırılır. Bu sayede ara renk adı verilen rengi elde etmiş oluruz.

Mor, kısa dalga boyu, elektromanyetik tayfta göz önünde bulundurulacak olursa mavi rengine yakın olan ara renktir. Frekansı en yüksek renk diyebiliriz. Ara ve soğuk renklerden biridir. Mor rengin karşıt rengi ise sarı’dır. Mavi ve kırmızı karışımı ile hangi renk elde edilir sorusu kimi zaman sınavlarda bazen de günlük hayatımızda karşımıza çıkabiliyor. Bu soruya yanıt arayanlar için açıklamalı bir şekilde hangi rengin elde edileceğini açıklıyoruz.

Kırmızı Mavi Karışımı Hangi Renk Olur?

Kırmızı ve mavi renkleri birbirine karıştırıldığında mor rengi elde edilir. Kırmızı ve mavinin oranına bağlı olarak koyu ya da açık tonlarda mor rengini elde etmek mümkündür. Özetle mavi ve kırmızı renkleri birbirine karıştırıldığı zaman “mor” rengini elde etmiş oluruz.

Kırmızı + Mavi = Mor

Mor renk için karışım yapılırken kullanılan renkler:

  • Kırmızı: #ff0000
  • Mavi: #0000ff

Peki bu karışım ile elde edilecek mor renginin tonları ve isimleri:

RENK KODLARIMOR RENK TONLARI VE İSİMLERİ
#C9A0DCMor salkım rengi
#FF00FFKüpe çiçeği rengi
#DF73FFHeliotrope rengi
#B57EDCLavanta rengi
#FFF0F5Lavender blush
#BDBBD7Lavanta gri rengi
#FBA0E3Lavanta gül rengi
#C8A2C8Lila
#FF00FFGalibarda
#E0B0FFMauve
#DA70D6Orkide rengi
#C71585Kırmızı menekşe rengi
#FF007FGül rengi
#D8BFD8Deve dikeni rengi
#DE3163Kiraz rengi
#997A8DMountbatten pembe
#8B00FFMenekşe rengi
#991199Menekşe patlıcan rengi
#990066Patlıcan rengi
#9966CCAmetist rengi
#4B0082Çivit mavisi
#682860Palatinate mor
#32127Aİran çivit rengi
#660099Mor

Yukarıdaki tablodan mor renk tonlarının isimlerini ve renk kodlarını alabilirsiniz. Mor renk kıyafetlerde, aksesuarlarda, duvar boyalarında ve birçok alanda karşımıza çıkan renklerden biridir. Eğer logo tasarımı ve benzeri alanlarda mor renk tonlarının renk koduna ihtiyaç duyuyorsanız buradan kopyalayabilirsiniz.

Mor Hangi Renklerin Karışımıdır?

Mavi ve kırmızı karışımı hangi renk konusu kadar mor hangi renklerin karışımıdır sorusu da sık bakılan konulardan biridir. Mor, kırmızı ve mavinin karıştırılması sonucu elde edilen bir ara renktir. Kırmızı ve mavi renklerinin eşit şekilde karıştırılması sonucunda mor renk elde edilmektedir. Mor ya da kırmızı renklerinden biri daha fazla eklenirse ortaya çıkacak olan mor rengin tonu da değişecektir.

Renk Karışımları

Renk karışımları ile hangi renkler elde edilir merak edenler için aşağıda bazı renklerin birleşimi ile ortaya çıkaran ara renkleri paylaştık. Renk karışımları ise şu şekilde:

Sarı + Mavi

Yeşil

Kırmızı + Sarı

Turuncu

Mavi + Siyah

Koyu Mavi

Kırmızı + Yeşil

Kahverengi

Kırmızı + Siyah

Bordo rengi

Mor Renk Anlamı Nedir?

Mor, kırmızı ve mavi renklerinin aynı oranda karıştırılması sonucunda elde edilen bir ara renktir. Genel olarak zenginlik, lüks, hüzün, özgünlük benzeri anlamları vardır. Buna ek olarak mor, ruhaniyet ve hayal gücünü ifade eden renklerden biri olarak kabul edilmektedir. Bazı topluluklarda hüzün ve yas tutmak amacıyla seçilen renklerden biridir.

Resim çizerken mor rengi elde etmek için mavi ve kırmızı renklerini karıştırabilirsiniz. Ana renkler karıştırılarak çeşitli ara renkler elde edilebileceği gibi orana göre farklı renk tonları da ortaya çıkar. Koyu bir mor elde etmek için maviyi bol ekleyebilirsiniz. Eğer elde etmek istediğiniz renk açık mor ise kırmızı rengi daha fazla kullanabilirsiniz. Yine beyaz ve buna benzer açık renklerle de mor rengi daha açık bir renge çevirmek mümkündür.

Kırmızı mavi karışımı hangi renk olur konusu bazen günlük hayatımızda, sınavlarda ve çeşitli alanlarda karşımıza çıkabiliyor. Bu konu hakkında eniyisor.com olarak sizin için araştırmalar yaptık. Bu tür konular için anasayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir