Genel

Klavyede Üslü Sayı Yazma (¹²³⁴⁵⁶⁷⁸⁹⁰)

Klavyede üslü sayı yazma nasıl yapılır? Üslü sayı kopyala yapıştır işlemi yaparak ya da buradaki talimatlara uyularak yazılabilir.

Üslü Sayılar hemen hemen her alanda kullanılıyor. Matematik defterlerinde, klavyelerde ve excel gibi programlarda kullanılmaktadır. Üslü Sayılar; matematik, tarih, sosyal medya platformlarında vb. tüm alanlarda da kullanılıyor. Peki, üslü sayı yazma nasıl yapılır, klavyeden üslü sayı yapmak için buradaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Klavyede Üslü Sayı Yazma

Üslü Sayılar genelde işe belgelerinde yer alır. Rakamı kuvvete yükselten matematiksel ifadelerde üslü sayılar kullanılır. Klavyede üslü sayı yazabilmek için klavyenin solunda yer alan “Alt” tuşuna basılı tutup sağ kısımda bulunan “NumberPad” rakam tuşlarını kullanarak 0185 yazmanız halinde “¹” üslü sayısı oluşur, 0178 yazmanız halinde “²” üslü sayısı oluşur, 0179 yazmanız halinde “³” işareti olur. Diğer üslü sayıları yazmak için aşağıdaki yöntemi kullanmanız gerekir.

Eğer diğer üslü sayılara ihtiyaç duyuyorsanız ya da direkt kopyala yapıştır yöntemi ile üslü sayı yazmak isterseniz buradan kopyalayıp yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırarak kullanın. Word gibi ofis programlarında da buradaki üslü sayılar çalışır.

Excelde Üslü Sayı Yazma

Excelde üslü sayı yazma nasıl yapılır? Excel programında üslü sayı eklemek isterseniz aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

  • Çalışma dosyasında üslü sayı olarak yazmak istediğiniz rakamı seçin.
  • Seçmiş olduğunuz sayının diğer rakamlardan ayrı yazılması gerekiyor.
  • Örnek verecek olursak: 8 ⁹  rakamını yapabilmek için 8 9 rakamlarında 9 rakamı 8 den sonra bir boşluk bırakılıp yazılması gerekir.
  • Yukarıdaki görselde bulunan 2. adım olarak işaretlenen yere tıklayın.
  • Açılan yeni ekranda 3. adımda gösterilmiş olan yere tıklamalısınız.
  • Son adımda tamama tıklayın. Üslü sayı yazma işlemi tamamlanmış olur.

Telefonda Üslü Sayı Yazma

Telefondan üslü sayı yazmak için buradan direkt olarak kopyalayabilirsiniz. Kopyalamak istediğiniz üslü sayının altındaki Kopyala butonuna dokunun ve istediğiniz yere yapıştırın.

Word’de Üslü Sayı Yazma

Word’de üslü sayı yazma nasıl yapılır? Diğer programlarda olduğu gibi Word programında da üslü sayı yazılabilir.

word de üslü sayı yazma
word de üslü sayı yazma

Word’de üslü sayı yazabilmek için öncelikle ilgili sayıyı yazın. Ardından yukarıda gösterilen simgeye dokunun bu sayede üslü yazı yazabilirsiniz.

Üslü sayılar matematik ve fizikte kullanıldığı gibi günümüzde sosyal medyada da sıklıkla kullanılmaktadır. Yukarıda üslü sayıları kopyalayabileceğiniz özel kutucuklar bulunuyor. Bu kutucukları kullanarak anında üslü sayıları kopyalayabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Klavyede üslü sayı yazma işlemi için; bu makaleden hem nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. hem de direkt kopyalayabilirsiniz. Kopyaladıktan sonra CTRL + V tuşlarına aynı anda dokunmanız gerekir. Eğer Mobil cihazlardan yapıştırma işlemini iki defa dokunup ardından çıkan Yapıştır seçeneğine dokunarak halledebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir