Teknoloji

Koşullu Arama Yönlendirme Aktif Ne Demek?

Teknoloji o kadar çok ilerledi ki artık herkes her an ulaşılabilir. Eskiden sadece ev ve ankesörlü telefonlar kullanılıyordu. Günümüzde ise cep telefonları, her an yanımızdan ayırmadığımız araçlardan biri oldu. Peki cep telefonlarındaki koşullu arama yönlendirme aktif ne demek? Birini aradığımızda bu uyarı ile karşılaşabiliyoruz. Bu uyarının çıktığını gören mobil hat kullanıcıları, ne anlama gelir sorusunu araştırmaya başlıyoruz. Yazımızda koşullu arama yönlendirme aktif nedir konusu hakkında bilgi veriyor olacağız. Bu özellik daha çok, cep telefonunu çok yoğun kullanan ve çok fazla arama alan kişilerce kullanılmaktadır. Firma numaraları ve iş numaralarında da yine ilgili özellik sıkça aktif ediliyor.

Koşullu arama yönlendirme aktif, ulaşılamaz olunduğu durumlarda örneğin, biriyle konuşurken, telefon kapalıyken ya da şebeke çekmiyorken kullanılan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, telefona ulaşılamadığı durumda başka bir numara yönlenir. Arama yapan kişi de meşgul ya da aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor uyarısı yerine koşullu arama yönlendirme aktif uyarısını görür ve yönlendirilen numaraya ulaşır. Daha detaylı açıklama yapmamız gerekirse aşağıdaki; koşullu arama yönlendirme aktif ne demek, nedir? başlığını inceleyebilirsiniz.

koşullu arama yönlendirme aktif nedir
Phone call from unknown number late at night. Scam, fraud or phishing with smartphone concept. Prank caller, scammer or stranger. Man answering to incoming call. Hoax person with fake identity.

Koşullu Arama Yönlendirme Aktif Ne Demek?

Koşullu yönlendirme ne demek; telefonunuzu arayan kişi size ulaşamadığı zaman yönlendirdiğiniz telefona arama gitmesi demektir. Sizi arayan kişi eğer size ulaşamazsa, yönlendirme yaptığınız telefona yönlendirilir. Arama yönlendirme etkin ne demek sorusunun cevabı ise, ulaşılamadığınız zaman yönlendirme yapılan telefona aramaların gideceği anlamına gelmektedir. Bu yönlendirmenin amacı her zaman ulaşılabilir olmanızı sağlamaktır.

Koşullu yönlendirme ne demek kısaca; telefonunuza ulaşılamadığında ya da başka biriyle konuşuyorken farklı bir numaraya yönlendirebiliyorsunuz. Buna da koşullu yönlendirme denir. Örneğin; meşgulken, ya da telefon kapalıyken başka bir numaraya yönlendirdiyseniz buna koşullu yönlendirme denir.

Koşullu arama yönlendirme aktif mesajının görünmesinin iki farklı nedeni vardır. Bu nedenler ise; cep numarası yanıt vermediği için, meşgul olduğunda, ulaşılamadığı zaman ya da komple diğer bir cep telefon numarasına yönlendirildiğinde bu uyarı görülür. Telefon numarası meşgul haldeyken, arama yanıtlanmadığında ya da ulaşılamadığı zaman sesli mesaj servisine yönlendirme yapılır. Telefon numarası ya farklı bir telefon numarasına yönlendirilir veya sesli mesaj servisi aktif hale getirildiğinden bu bildirim alınmış demektir.

Koşullu Arama Yönlendirme Nasıl Aktif Edilir?

Koşullu arama yönlendirme, yukarıda da bahsettiğimiz gibi hat meşgulken ya da telefona ulaşılamıyorken yapılan yönlendirmeye verilen isimdir. Sizde kendi hattınızdan koşullu arama yönlendirme yapmak istiyorsanız operatörünüzü arayarak ya da direkt olarak operatörünüzün mobil uygulamasından bunu yapabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Bimcell gibi GSM operatörleri koşullu arama yönlendirme özelliğini desteklemektedir.

Size ulaşılmadığında belirlemiş olduğunuz telefon numarasına ulaşılmasını istiyorsanız koşullu arama yönlendirme özelliğini aktif hale getirin. Büyük işletmeler ve iş telefonlarında en çok kullanılan özellik hakkında destek almak istiyorsanız, GSM operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz telefonunuzun arama ayarları kısmından da koşullu arama yönlendirme özelliğini aktif hale getirebiliyorsunuz. Ayarları yapmak için cihazınızdan Arama uygulamasına giriş yapıp ilgili ayar bölümüne gelmeniz gerekiyor.

Koşullu Arama Yönlendirme Aktif İptal Etme

Koşullu arama yönlendirme iptal işlemi için;

  • Tüm aramalar için yönlendirme iptali: ##21#
  • Size ulaşılmayınca yönlendirmeyi iptali etmek için ##62#
  • Cevap veremediğiniz zaman yönlendirme işleminin iptali ##61#
  • Telefon meşgul olduğunda aramanın iptali için ##67#

Koşullu arama yönlendirme aktif nasıl iptal edilir; telefonunuzun arama ayarları kısmına giriş yapın. Buradan arama ayarlarında koşullu yönlendirmeyi kapalı hale getirebilirsiniz. Eğer ilgili ayarı telefonunuzda bulamadıysanız; GSM operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında yardım talep edebilirsiniz.

iPhone Telefon Yönlendirme Neden Kullanılır?

iPhone telefonlarda yönlendirme özelliği, ulaşılamaz olunduğunda farklı bir telefona yönlendirmek için kullanılır. Örneğin; bir restoran, Google işletmelerden sürekli paket servis alıyorsa ve bir müşteriyle konuşurken aynı anda arayan diğer müşteriye de hizmet vermek istiyorsa bu özelliği aktif hale getiriyor. Bu sayede arayan ikinci müşterinin araması yönlendirilen numaraya geliyor. iPhone telefonlarda da Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom gsm operatörü müşterileri telefon yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir