Teknoloji

Kulaklık Cızırtı Sorunu Çözme 2 DK’da

Bu yazımızda Kulaklık Cızırtı Sorununu sizler için ele aldık. Günlük hayatta en çok kullandığımız cihazlardan biri de kulaklıklardır. Film izlerken, Müzik dinlerken, Telefonla konuşurken ve Oyun oynarken kullanırız. Böyle durumlarda kulaklığımızın verdiği performans bizler için oldukça önemlidir. Fakat yeterince performans alamadığımız durumlarda karşımıza çıkmaktadır. En çok karşılaştığımız sorun ise kulaklıktan cızırtı gelmesi sorunudur.

Kulaklık kullanmak hepimizin gerçekleştirdiği eylemlerden biridir. Kullanıcılar tarafından birçok alanda kullanılan kulaklıklar günlük hayatta da işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Bu cihazlar son dönemde aşırı yükselen fiyatlara sahip olsalar bile kullanmaktan vazgeçemediği cihazlardandır.

Bir çok özelliğe sahip olan bu kulaklıklarda haliyle sorunlarda çıkabilmektedir. Kulaklık kullanımında en çok karşılaştığımız sorunlardan biri ise Kulaklık Cızırtı Sorunudur. Bu sorun bazen çok can sıkıcı hallere neden olabilmektedir. Bizde bu sorunun çözümü için bir yazı dizini hazırlayıp sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Kulaklık Cızırtı Sorunu Neden Olur?

Kulaklık cızırtısı Yazılım Hatası veya Donanım Hatası ile oluşabilmektedir. Donanım kaynaklı kulaklık sorunlarında çözüm olayı bazen imkansız bir hal alırken; Cihazın Yazılımından kaynaklı sorunlarda ise Telefon veya bilgisayar ile hatayı çözebilme şansınız bulunabilmektedir. Bu sorunları çözebilmeniz adına yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Kulaklık Cızırtı Sesi

Bu sorunu gidermek için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemleri giderebilmeniz için aşağıdaki sıralamayı dikkate alarak Kulaklık Cızırtı Gelmesi Sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kulaklık Ses Seviyesi Kontrolü

Bazı durumlarda kulaklık cızırtı nedeni cihazın ses seviyesinden kaynaklı olabilmektedir. Kullanıcıların aklına gelmese de cihazınızın ses ayarlarını kontrol ederek kulaklığınızın sorununu giderebilirsiniz. Ses ayarını alçaltıp yükselterek sorunu gidermeye çalışmanızda fayda var.

Aux – Jak Girişi Kaynaklı Cızırtı Sorunu

Cihazların Aux diğer adıyla Jak girişinden kaynaklı hatalar görülebilmektedir. Bu sorunu çözmek için Jak girişini temizleyerek işe koyulabilirsiniz, çünkü bu girişlerdeki tozlar kulaklığın istenilen verimi vermesine engel olabilmektedir. Bazı durumlarda ise kulaklık Jak ı yerine tam anlamıyla oturmadığı için cızırtıya sebebiyet verebilir.

Eğer kılıf kullanıyorsanız kulaklık girişinin oturup oturmadığını kontrol ederek cihazınıza uygun bir kılıf almanız daha iyi olur.

Realtex Hd Audio Yöneticisi Kulaklık Cızırtı Sorunu Ayarları

Realtex Audio uygulaması cihazlarınızın mikrofon ve kulaklık ayarlarınızı yapmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Bu uygulama üzerinden cihazın Gürültü Engelleme ve Eko Ayarlarını yapabileceğiniz gibi ses seviyesini de istediğiniz ölçüye getirerek kendinize uygun seçenekler arasından dilediğinizi ayarlayabilirsiniz. Uygulamanın Bilgisayarda olup olmadığını kontrol ederek olmaması durumunda kolayca indirebilirsiniz.

Kulaklıktan Cızırtı Gelmesi

Kulaklıktan Gelen Cızırtı Sesi cihaz kaynaklı olmadığını düşünüyorsak bu sorunun nedeni kulaklığı kullandığımız cihazdan kaynaklı olabilir. Bu durumda Bilgisayarımızdan Ses ayarları bölümünden Düzey Karıştırıcı seçeneğini açarak Bilgisayarımıza bağladığımız kulaklığın görünür olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir.

Bilgisayarımızda kulaklığımız aktif halde görünmüyorsa kulak girişinin yerine oturup oturmadığını kontrol edin.

  • Bilgisayar Ekranınızın sol alt kısmındaki Başlat seçeneğine tıklayıp
  • Denetim Masası seçeneğine girin
  • Sonrasında Ses Ve Denetim Seçeneğini tıklayın
  • Açılan Pencerede Kayıt butonuna basarak
  • Bilgisayarın gördüğü Kulaklığın üzerine tıklayın ve Özellikler seçeneğine Sağ tıklayın
  • Sonrasında Dinle seçeneğinde Aygıtı Dinle seçeneğinin Aktif olmamasına dikkat edin
  • Düzeyler başlığında Mikrofon Bas ayarlarının 0,0 Db ayarlarını seçin
  • Sonrasında sırasıyla Geliştirmeler başlığında DC Ofset İptal seçeneği ile Eko, Akustik ve Gürültü Engelleme kısımlarını iptal edin
  • Bu işlemler sonucunda sayfanın sağ alt kısmında bulunan uygula seçeneğini seçin.

Büyük bir ihtimalle bu sıralamayı izlemeniz halinde Kulaklık Cızırtı Sesi Sorunu ortadan kalkacaktır.

Kulaklık Kaynaklı Cızırtı Sesi Sorunu

Belirttiğimiz yöntemleri denediyseniz ve Kulaklık Cızırtı Sorunu hala çözülmediyse sebebi kulaklığınızdan kaynaklı olabilir. Yazılımsal bir hata olması halinde kulaklığınızın uygulaması üzerinden ayarlarını güncelleyerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bazen de hata Donanımsal Kaynaklı olabiliyor örneğin kabloların içerisinde kopukluk gerçekleşmiş olabilir. Bu gibi durumlarda kulaklığınıza herhangi bir müdahalede bulunmadan en yakın servis noktasına götürerek yardım alabilirsiniz.

Donanım kaynaklı sorunlarda sorunu kendiniz çözmeye çalışmanız halinde küçücük bir hatayı büyük bir hale getirebilirsiniz bu sebepten dolayı siz herhangi bir müdahalede bulunmayıp garanti servisine götürmenizde fayda vardır.

Eğer sizde kulaklıklarınızla ilgili sorun yaşadıysanız sorunu nasıl çözdüğünüzü aşağıdaki yorumlar kısmından eniyisor.com ekibiyle yani bizimle paylaşarak hem bizim bilgi sahibi olmamızı hem de sorun yaşayan diğer arkadaşlarımızın çözüm yoluna ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir