Haber

L Tipi Cezaevi Hangi Suçları Kapsar?

L Tipi Cezaevi Hangi Suçları Kapsar? L Tipi Cezaevinde Kimler Yatar? L Tipi Cezaevi ne demek? Kapalı Cezaevinde Hangi Suçlar Yatar?

L tipi cezaevi hangi suçları kapsar, konusu hapishanelerin farklı harflerle sınıflandırıldığını gören insanlar tarafından araştırılmaktadır. Cezaevi, suç işlemiş olan mahkumların ceza aldıkları süre kadar kaldıkları yerlerdir. Halk arasındaki adı ise hapishanedir. Cezaevleri çeşitli isimler ile adlandırılmaktadır. Her cezaevinin farklı özellikleri bulunmakla beraber cezaevine giren suçluların işlediği suça bağlı olarak değişim gösterir. Bu nedenle cezaevleri farklı harflerle isimlendirilmektedir. Bazı cezaevlerinde hafif suçlardan yatan insanlar varken bazılarında da ağır suçlular bulunmaktadır.

L Tipi Cezaevi Ne Demek?

L tipi cezaevi nedir? Türkiye’de toplamda 384 adet cezaevi vardır. Cezaevleri türlerine göre harflerle sınıflandırılmaktadır. L tipi cezaevlerinin kapasite bakımından yüksek kapasiteli hapishaneler olduğu bilinmektedir. Ayrıca yüksek güvenlikli ceza evleridir. Büyük şehirlerde olan eski cezaevlerinin yerine kapalı infaz kurumu olarak da bilinir. Ülkemizde 22 tane L tipi cezaevi vardır.

L tipi cezaevi teknik ve kapasite bakımından gelişmiş ve donanımlı cezaevlerindendir. Sadece büyük şehirlerde olan cezaevleridir. Cezaevinin girişi belirli saatlerde açılır. Buna ek olarak kamera sistemi ile sürekli güvenlik altında tutulur. Mahkum yakınları ile yapılan görüş günleri ve saatleri cezaevi idaresi tarafından belirlenir. Bu cezaevlerinde telefon kullanmak yasaktır. Yalnızca belirli günlerde cezaevindeki ankesörlü telefonu kullanmaya izin verilir. Bundan farklı bir şekilde tuşlu ya da kameralı telefon kullanılamaz. Delici, kesici aletler de yasaktır. L tipi ceza evlerinde 3 ve 4 kişilik oda ve 40 adet tek kişilik oda düzeni olmak üzere farklı oda tipleri vardır. Buna ek olarak hücre de bulunmaktadır.

L Tipi Cezaevi Hangi Suçları Kapsar?

L tipi cezaevinde kimler yatar sorusunun yanıtını kısaca yukarıdaki gibi açıklayabiliriz. L tipi cezaevinde yatan suçlular yukarıda listelendiği gibidir. Her cezaevinin kendine özgü özellikleri vardır. Bazı cezaevlerinin kapasitesi çok büyükken, bazılarının da güvenliği maksimum seviyededir. Ayrıca cezaevlerine giren kişiler suçlarına bakılarak farklı tipte ceza evlerine gönderilir. Bu nedenle her cezaevine farklı isim verilir. Bu sayede daha kolay şekilde ayırt edilebilir. Sıkça merak edilen cezaevlerinden biri ise L tipi cezaevidir. L tipi cezaevi hangi suçları kapsar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Terör suçuna karışan, teröre yardım eden kişiler.
  • Cinsel taciz ve tecavüz suçuna bulaşmış olan kişiler.
  • Bebek ve çocuklara yönelik taciz suçunu işlemiş kişiler
  • Ağır cezalara karışmış yabancı ülke vatandaşları.

L Tipi Cezaevinde Kimler Yatar?

Ülkemizde aktif durumda toplam 22 tane L tipi cezaevi olduğu biliniyor. Kapalı bir cezaevidir. Genel olarak birden çok suç işlemiş olan kişiler ya da çok kapsamlı bir suç işleyenler bu cezaevine gönderilir. L tipi cezaevinde kimler yatar sorusuna ise şu şekilde yanıt verilebilir: terör suçları, taciz ve tecavüz suçu, bebek ve çocuk tecavüzü suçları gibi suçlular bu cezaevine gönderilir. L tipi cezaevinde kimler yatar sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

L Tipi Cezaevine Hangi Suçtan Girilir?

Terör suçu işlemiş ve tecavüz suçuna bulaşmış suçlular L tipi cezaevlerinde kalırlar. Bu nedenle bu cezaevlerinin belirli kuralları vardır. Genel olarak cezaevine giren kişilerin terör suçlusu ve tecavüz suçlusu olduğu ya da organize planlanmış suça ortaklık ettiği söylenebiliyor. Terör üyesi, teröre yardım ve yataklık yapanlar, terör suçu işleyenler, bu suçlara yardım edenler, cinayet, tecavüz, taciz suçları gibi suçları işleyenler de bu hapishanededir. Cezaevinin yüksek güvenlikle korunduğu ve belirli kuralları olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde cezaevleri çeşitli harflerle sınıflandırılmaktadır. En ağır cezaevlerinden biri ise L tipi cezaevleridir. Bu cezaevlerinde kalan suçlular ağır suç işlediğinden dolayı bu cezaevinde yatarlar. Ülkemizdeki cezaevi tipleri: A tipi, B tipi, C tipi, E tipi, F tipi, L tipi, T tipi, S tipi, R tipi ve yüksek güvenlikli cezaevi olarak sınıflandırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir