Teknoloji

Laptop Açılmıyor, Dizüstü Bilgisayar Neden Açılmaz?

Laptop açılmıyor, dizüstü bilgisayarınızın güç tuşuna bastınız ancak herhangi bir etki göstermedi ve bilgisayarınız açılmıyor mu? Bu durumda çeşitli çözüm yollarını denemeniz gerekir. Çünkü dizüstü bilgisayarının açılmamasının nedeni farklı sebeplere dayanıyor olabilir.

Sorun aslında birden fazla nedenden dolayı kaynaklanabilir. Bu nedenle burada olası nedenleri ve çözüm yöntemlerini listeledik.

Ördeğin bilgisayar şarja takılıyken dahi güç düğmesine bastığınızda açılmıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir. Ekran kartı, RAM, güç kaynağı arızalı olma ihtimali vardır. Bunlar da bilgisayarın açılmamasının en yaygın nedenlerinden biridir. Ancak çözüm sağlamak için başlangıçta temel yöntemleri denemek oldukça faydalıdır.

Laptop Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

  • Güç kablosunu kontrol edin.
  • Bataryayı kontrol edin.
  • Aşırı ısınmaya dikkat edin.
  • Ekranda bir sorun olup olmadığından emin olun.
  • Bilgisayardan ses gelip gelmediğini kontrol edin.
  • Harici aygıtları çıkarın.
  • Power tuşuna basılı tutun.

Yukarıdaki çözüm yollarını ayrıntılı bir şekilde ele almak gerekir. Aşağıdan başlıklara bakarak bunu inceleyebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız açılmıyorsa ve problem yaşıyorsanız ilk olarak kesinlikle bu yöntemleri uygulamalısınız.

1. Güç Kablosunu Kontrol Edin

Her şeyden önce, dizüstü bilgisayarınızın prize takılı olduğundan ve kablonun sağlamlığından emin olun. Elektrik akışı olmadan cihazınız şarj olmayacağı için pilden güç alamayan sistem kendini aktif edemeyecektir. Çoğu laptop’un bataryası zamanla tamamen bittiğinden prize takılı bir şekilde kullanmak gerekir. Hemen dizüstü bilgisayarınızın şarj kablosunu kontrol edin, prize ve bilgisayarınıza düzgün bir şekilde bağlı olduğundan emin olun. Güç kablosunda herhangi bir arıza olması halinde kabloyu değiştirin.

2. Bataryayı Kontrol Edin

Arızalı bir güç kaynağına sahip diz üstü bilgisayarlar stabil şekilde çalışamaz. Elektronik aletler çalışabilmek için bir güç kaynağına gereksinim duyar. Nasıl ki masaüstü bilgisayarlar prize takılı olmadan çalışmıyorsa Laptoplarda da çalışma batarya sayesinde olur. Laptop’un bataryası doldurulduktan sonra çalıştırılabilir. Bu durumda cihazın bataryasının çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bu durumda batarya çıkarılabiliyorsa bataryayı çıkarıp ardından güç kablosunu bağlayarak bilgisayarınızı açmayı deneyin.

3. Aşırı Isınmaya Dikkat Edin

Dizüstü bilgisayarlarda işlemciyi soğutmak için çeşitli ekipmanlar ve termal macun kullanılır. Daha çok yaz aylarında karşılaşılan aşırı ısınma durumunda bilgisayar kendini güvenli moda alır ve kapatır. Bu gibi durumlarda bilgisayarınız açılmayacaktır. Bu gibi durumlarla karşı kalmamak için bilgisayarınızın hava aldığı alanların temiz olduğundan emin olun. Aynı zamanda Laptop’un soğuması için soğutucular da kullanabilirsiniz. Açılmayan bilgisayarınız aşırı derecede sıcaksa soğuyana kadar bekleyin.

4. Ekranda Bir Sorun Olup Olmadığından Emin Olun

Bilgisayar ekranı bozuk olduğunda çalışsa dahi görüntü gelmeyecektir. Bunu anlayabilmek için Power tuşuna bastığınızda bilgisayarınızdan ses gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer ses geliyorsa ekran ile ilgili bir problem söz konusudur. Bu gibi durumlarda harici bir monitör kullanarak bilgisayarın açılıp açılmadığını anlayabilirsiniz. Eğer harici monitöre görüntü geliyorsa Laptop ekranı bozuk demektir.

5. Bilgisayardan Ses Gelip Gelmediğini Kontrol Edin

Laptop neden açılmıyor sorunu yaşayanların çoğu bilgisayardan ses geliyor ancak açılmıyor şeklinde araştırmalar yapıyor. Bu gibi durumlarda ekran ile ilgili bir sorun yaşanıyordur. Bilgisayarınızın ekranının bozuk olup olmadığını anlamak adına harici bir ekran bağlayıp dizüstü bilgisayarınızı çalıştırın. Eğer harici ekrana görüntü geliyorsa dizüstü pc ekranı bozuk demektir.

6. Harici Aygıtları Çıkarın

Bazen harici aygıtlar da bu tür problemlere neden olabiliyor. Bu durumda harici ekran, mouse, klavye ve benzeri aygıtları bilgisayarınızdan çıkarın. Daha sonrasında tekrar çalıştırmayı deneyin. Eğer açılırsa harici aygıtlardan birinden dolayı hata kaynaklanıyordur.

7. Power Tuşuna Basılı Tutun

Bu içeriği kendimiz de yaşadığımız için oluşturduk. Genelde bilgisayarı kapatmadan kapağını kapatınca laptop açılmıyor hatası ile karşılaşılmaktadır. Eğer bilgisayar kapağını açtınız ses de geliyor ancak ekran gelmiyorsa yapmanız gereken şey Power tuşuna basılı tutmak, ses tamamen gidene kadar yani bilgisayar kapanana kadar bekleyin. Ses durduğunda yani bilgisayar kapalı hale geldikten sonra tekrar açma tuşuna basın.

Büyük olasılıkla bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde açılacaktır. Genelde eski laptoplarda yaşanan bu problemin nedeni bilinmiyor. Fakat uzun süre kapatılmayan, iş bittiğinde sadece kapağı kapatılan bilgisayarlarda bu problemle karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Eğer sorun buradaki adımları uygulamanıza rağmen giderilmediyse uzman bir teknik servisten destek alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir